Ładuję...

Co to jest styl après-ski? Porady i wskazówki

Nonszalanckie łączenie konwencji, mariaż nowoczesności z duchem retro, sport w wyszukanej wersji smart casual, najlepszej jakości materiały zapewniające komfort termiczny oraz wygoda – to określenia, które idealnie pasują do après-ski. Jest to styl, którego cechy idealnie wpisują się w strój po zejściu ze stoku. Dziś najważniejsze marki modowe nie wyobrażają sobie sezonu zimowego bez swojej linii odzieży w duchu après-ski. Jednak stylizacje prosto z alpejskich kurortów pokochali nie tylko Ci, którzy w góry udają się na zasłużony odpoczynek.

Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest styl ápres ski oraz jakie są jego cechy. Podpowiemy również, jakie ubrania, dodatki i akcesoria ápres ski sprawdzą się poza stokiem.

Styl apres ski

Après-ski – cechy stylu

Après-ski to zimowy styl ubierania, który wyszedł poza obszary górskich kurortów i dotarł do największych miast całego świata. Nazwa wywodzi się z języka francuskiego i dosłownie oznacza „po nartach”, a więc określa czas po zejściu ze stoku. Obejmuje więc cały styl życia: nie tylko strój, ale również rozrywki i aktywności, które związane są z odpoczynkiem po zdjęciu nart. Jest nawiązaniem do dawnych czasów, kiedy w schronisku na stoku czy klimatycznych restauracjach spotykała się cała elegancka śmietanka towarzyska. 

Après-ski jest również tęsknotą za vintage oraz nonszalanckim łączeniem konwencji, by uzyskać spektakularny efekt i czuć się dobrze przez cały wyjazd, nie tylko podczas uprawiania sportu. Czym jeszcze się charakteryzuje?

Łączenie stylu sportowego z casualowym

Uzyskanie odpowiedniego efektu - niewymuszonego, a przez to wyglądającego naturalnie - poza stokiem wymaga balansu między stylem sportowym i casualowym. Aby idealnie wyważyć elementy stylizacji, potrzeba więc luzu i energii, ale też wyjątkowego wyczucia elegancji. Można więc zestawić ze sobą sportowe spodnie w modnym kolorze (np. związanym z trendem na dopamine dressing, czyli ubrania kolorowe, poprawiające nastrój) lub barwach z nieśmiertelnej palety neutralnej (biel, beż, granat, czerń) z kaszmirowym swetrem i kompletem wełnianych dodatków z klasycznym wzorem nordyckim. 

Après-ski to również styl, którym rządzi zabawa. Łącz nieoczywiste elementy i przekraczaj granice mody, wybierając techniczną, narciarską kurtkę i łącząc ją ze spodniami lub kombinezonem w najmodniejszy retro wzór. Ciekawie prezentują się także kaszmirowe dresowe komplety i wełniane swetry z najnowszych zimowych kolekcji marek premium. Jednak szukając swojej wersji stylu après-ski w tym sezonie, warto obserwować najlepsze marki. Zainspiruj się ofertą ubrań S’portofino i noś najlepsze górskie stylizacje przez cały wyjazd!

Połączenie retro w apres ski

Połączenie retro w apres ski

Wpływy retro i nowoczesne modele odzieży après-ski

Charakterystyczny styl après-ski to wyraz tęsknoty za blaskiem minionych dekad - styl ten szuka tego, co kojarzy się z dzieciństwem bądź młodością rodziców i dziadków, które z jakiejś przyczyny wydają się być bardziej atrakcyjne i magiczne. Stylizacje après-ski sięgają więc do lat 70. i 80., za pomocą kombinezonów narciarskich, które są równie techniczne, co retro. Ciekawym trendem jest też nawiązanie do lat przedwojennych, kiedy królowały wełniane komplety i tweed. Nosząc ubrania stylizowane na te lata dodasz stylizacji ducha vintage, a jednocześnie nie zrezygnujesz z nowoczesnych fasonów i technologii. 

Po inspiracje kolorowymi latami 70. sięga marka Sportalm. Ich spodnie narciarskie z charakterystycznym rozszerzeniem stylizowanym na super modne w latach 80. spodnie dzwony oraz neonowymi wstawkami są kwintesencją ery disco. Aby jeszcze bardziej się wyróżnić i doskonale połączyć przeszłość z teraźniejszością, możesz zestawić je z kurtką puchową Sportalm z wykończonym futerkiem kapturem, modnym krojem oraz oryginalnym wzorem. Print jest mieszanką wpływów lat 70. i 80. z aktualnym trendem dopamine dressing. Całość dopełnią śniegowce Moon Boot, które, choć zaprojektowane w latach 60. XX wieku, dziś stanowią ikonę stylu après-ski.

Folkowe inspiracje i luz streetwearu

Kolejny mariaż, którego nie boi się après-ski, to elementy folku, kultury i tradycji góralskiej z ultranowoczesnym streetwearem. Sięgaj więc po produkty rzemieślnicze, pochodzące z małych manufaktur czy ludowej sztuki użytkowej, jak również marek, które czerpią co najlepsze z inspiracji sztuką ludową i łączą ją z nowoczesnymi technologiami termoregulacji i poprawy komfortu. Takie zestawienia wyglądają modnie zarówno na ulicach miast, jak w górskich miejscowościach. Nie bój się zatem połączyć wełniany sweter o grubym splocie ze znanym na całym świecie skandynawskim motywem z funkcyjną kurtką narciarską Rossignol.

Styl apres ski

Styl apres ski

Wygodna elegancja

Cała współczesna moda odchodzi od krępujących ruchy fasonów, podążając ku maksymalnej wygodzie. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się komplety dresowe noszone w ramach casualowej elegancji, co więcej, świetnie się one prezentują w wydaniu après-ski. Stylizacje z nimi nie tylko dobrze wyglądają, ale też zapewniają dobrą termoregulację i pozwalają na relaks, by w pełni korzystać z uroków górskich miejscowości. 

 

Jakość materiałów

Za wygodą i elegancją musi iść w parze dobra jakość materiałów, z jakich wykonane są elementy stylizacji après-ski. Naturalna wełna, kaszmir, merino, bawełna wysokogatunkowa, domieszki jedwabiu czy tkaniny funkcyjne opracowane w laboratoriach to klasa sama w sobie. W ich przypadku chodzi przede wszystkim o Twój komfort podczas zasłużonego relaksu na zimowym urlopie. Tylko takie materiały są w stanie sprostać – często ekstremalnym – warunkom na stoku i poza nim. Są przyjemne w noszeniu, bo dobrze odprowadzają wilgoć, utrzymują stałą temperaturę podczas wysiłku i grzeją podczas odpoczynku.

 

Przeczytaj też artykuł o impregnacji ubrań po zimie >>>

Najmodniejsze ubrania w stylu après-ski

Stylizację après-ski można zamknąć w kilku bazowych elementach, które następnie uzupełnia się o dopasowane do całości dodatki. Poznaj podstawy mody „po nartach” i skompletuj zimową garderobę.

 

 

Kurtka narciarska w stylu après-ski

Absolutną podstawą – nie tylko ze względów praktycznych, ale też modowych – jest dobrej jakości kurtka narciarska. Najlepiej, aby łączyła funkcjonalność z estetyką odpowiadającą aktualnym trendom. W ostatnim sezonie kurtki puchowe znalazły się w kolekcjach wszystkich najlepszych projektantów. Z kolei w modzie męskiej stawia się na podkreślenie sylwetki „V” oraz militarny krój, który dobrze wygląda na stoku i poza nim. Popularnością cieszy się też sportowy sznyt. Dlatego nasze propozycje to między innymi:

Apres ski
Apres ski

  • klasyczna parka Rossignol Maxence. Podczas jej produkcji zadbano nie tylko o detale i wykończenie, ale też materiały i technologie poprawiające komfort noszenia. Uszyto ją z elastycznej tkaniny 2-WAY Strech o modnym, ale też klasycznym matowym wykończeniu. 

  • kurtka narciarska Rossignol Hero Depart o krótszym kroju i stylu nawiązującym do streetwearu. To propozycja dla podążających bardziej w stronę sportową, niż casualową, ale po zestawieniu z klasycznym swetrem i czarnymi spodniami sportowymi wpasuje się w modę après-ski;

  • podkreślająca sylwetkę wodoodporna i oddychająca kurtka narciarska Fusalp Power III o elektryzującym, dodającym energii kolorze, przywołująca na myśl stroje, jakie po zawodach wkładają skoczkowie lub narciarze zjazdowi.
  • kurtka puchowa Bogner Lynn o nowoczesnym kształcie oversize, podkreślona ciekawym pikowaniem oraz połyskliwym materiałem (tafta LIMONTA). Jest impregnowana i wypełniona kaczym puchem;

  • kurtka Rossignol W Maddy Star z dodatkiem sztucznego futerka i kolorowymi przeszyciami to nietuzinkowa, luksusowa propozycja dla lubiących się wyróżniać;

  • podkreślająca talię kurtka puchowa z futrem Bogner AILA-D o satynowym wykończeniu, które zachowuje wodoodporność dzięki impregnacji DWR. Wypełniona jest gęsim puchem.

Śniegowce Moon Boot

Must have zimowej stylizacji après ski to śniegowce Moon Boot. Buty tak rozpoznawalne, że w 2000 roku Muzeum Louvre uznało je za jeden z symboli XX wieku. Śniegowce Moon Boot to idealny przykład doskonałego połączenia stylu retro ze współczesnym wzornictwem. Buty te inspirowane były lotem na Księżyc i specjalnym obuwiem, które nosili astronauci misji Apollo. Dostępne są w wersji damskiej, męskiej i dziecięcej oraz szerokiej gamie kolorów i fasonów.

Śniegowce damskie 

Można też wybierać spośród modeli krótkich za kostkę oraz wysokich - za kolano. Moon Booty to jednak nie tylko ponadczasowy, rozpoznawalny design, ale też niezwykła wygoda i ochrona przed mrozem. Wewnątrz śniegowca zastosowano grubą wkładkę z pianki, która dopasowuje się do kształtu stopy oraz zabezpiecza przed mrozem i przemoczeniem. Podeszwa jest antypoślizgowa, bo wykonana z kauczuku. Buty można dopasować do nogi dzięki sznurowadłom i ściągaczom tak, aby do wnętrza nie dostawał się śnieg lub woda, co jest niezwykle praktyczne podczas wyjazdu w góry.

Duże okulary przeciwsłoneczne

Duże okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią oczy przed słońcem i śniegiem, ale też dodają stylizacji après-ski modowego charakteru. Są niezbędne na stoku, kiedy ostre słońce odbija się od bieli śniegu. Takie odbite promienie są równie niebezpieczne, dlatego niezbędne są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją oraz filtrem na poziomie 3. Uniwersalne będą okulary sportowe z wymiennymi soczewkami, które można dopasować do warunków pogodowych oraz rodzaju aktywności. Warto bliżej przyjrzeć się ofercie marki Rudy Project - do tych okularów możesz dokupić wymienne soczewki Polar 3FX Grey Laser niwelujące odblaski i poprawiające kontrast widzenia. Marka ma nie tylko mnóstwo sportowych okularów, ale też dysponuje pokaźną gamą modeli casualowych, np. Rudy Project Skytrail czy Rudy Project Soundhield.

 

Skandynawski sweter

Swetry z charakterystycznymi wzorami nawiązującymi do flory, fauny i klimatu Skandynawii to kolejny przykład elementu odzieży, który urósł do rangi ikony. Długa tradycja dziewiarska tych rejonów sprawiła, że stały się one również symbolem kulturowym. Historia swetrów o grubym splocie rozpoczyna się co prawda w zachodniej Irlandii na wyspach Aran, ale charakterystyczne „guernsey” o warkoczowym splocie w XIX wieku popularne były także wśród brytyjskich i właśnie skandynawskich rybaków. Ten element garderoby doczekał się także kolorowej (opartej zazwyczaj na 3 barwach: odcieniach granatu, czerwieni i bieli) wersji dzianej na terenach Norwegii Środkowej i Południowej. Do tych tradycji nawiązuje m.in. marka Dale of Norway, która łączy norweskie wzory z delikatnym merino.

Sweter męski

Bielizna termiczna

Jeśli stylizacje après-ski mają być naprawdę wygodne w noszeniu, trzeba zadbać również o to, co niewidoczne, a więc dobrej jakości bieliznę termiczną i termoaktywną. O ile zadaniem tej pierwszej jest zapewnienie ciepła, bielizna termoaktywna ma utrzymywać stałą temperaturę ciała podczas ruchu, odprowadzać wilgoć i magazynować ciepło, by wykorzystać je podczas odpoczynku. Najlepszą opcją podczas narciarskiego szaleństwa jest wybranie bielizny termoaktywnej, która świetnie sprawdzi się podczas trenowania ulubionego sportu na świeżym powietrzu. Liderem na rynku jest marka X-Bionic, która w szwajcarskim laboratorium opracowuje coraz to nowsze technologie, mające sprostać warunkom na stoku i poza nim.

 

Więcej o bieliźnie termoaktywnej dowiesz się z naszego poradnika >>>

Dodatki w stylu après-ski

Indywidualny charakter stylizacji „po nartach” tworzą dodatki: wełniana ciepła czapka, szal, rękawice, a nawet skarpetki, na których ponownie może pojawić się folkowy wzór lub warkoczowy splot, będący powtórzeniem motywu ze swetra. Dzięki nim można zagrać fakturami i wzorami lub dodać nieco koloru do neutralnej bazy. W tym sezonie również modne będą nauszniki, czapki uszatki czy czapki beanie - czyli prosta, przylegająca, z lekko opadającym tyłem. Warto zwrócić uwagę również na kominiarki Allude z miękkiego, przyjemnego kaszmiru. 

Dobrze wyglądać będą także opaski ze skandynawskim wzorem od Dale of Norway. Do kompletu ciepłe rękawiczki z wełny lub bardziej nowoczesne, np. od Bogner (np. model z futrzanym wykończeniem Bogner Manise). W doborze akcesoriów podążać można w stronę bardziej sportową i funkcyjną lub nawiązywać do klasycznego casualu czy folku. 

 

SPRAWDŹ TAKŻE:

Jakie gogle wybrać na narty?
NARTY DLA POCZĄTKUJĄCYCH
JAKĄ ODZIEŻ NARCIARSKĄ ZABRAĆ NA WYJAZD W GÓRY

Wczytaj czat