Jak się ubrać do teatru?
Teatr to miejsce szczególne, do którego przychodzimy, by celebrować spotkanie ze sztuką. Nazywany jest wręcz jej świątynią. Nic więc dziwnego, że przed spektaklem często zastanawiamy się, jak się ubrać do teatru. Warto znać zasady dress code’u obowiązujące podczas uroczystych premier oraz wiedzieć, jaki typ stylizacji będzie odpowiedni do Teatru Narodowego, a jaki na musical czy komedię.
Jak się ubrać do teatru zgodnie z zasadami dress code’u?
Chociaż nie ma spisanych zasad dotyczących dress codu w murach teatru, a z foyer lub sali teatralnej nie zostaniemy wyproszeni niezależnie od tego, jaki zestaw ubrań wybierzemy, powinniśmy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad. Dzięki nim będziemy w każdej sytuacji czuć się elegancko i pewnie. Jeśli chodzi o teatr, to swoim strojem możemy też okazać szacunek dla innych widzów, aktorów oraz twórców przedstawienia. Powinniśmy również wiedzieć, że stylizacja zależy od stopnia formalności wydarzenia, miejsca oraz jego charakteru. Istotna jest także pora dnia, ponieważ zgodnie z zasadami etykiety wyróżnia się stroje wieczorowe oraz dzienne (zakładane do godziny 18). Jak się ubrać do teatru, aby nie popełnić faux-pas? Podpowiadamy.
Black tie dress code, czyli jak się ubrać na premierę w Teatrze Narodowym lub operze?
Jeśli na zaproszeniu teatralnym widnieje zapis o wymaganym stroju black tie, oznacza to, że mamy do czynienia z formalnym wydarzeniem. Zazwyczaj dotyczy to dużych premier, np. w Teatrze Narodowym lub operze. W takim przypadku wybiera się strój wieczorowy drugiego stopnia formalności. Nazwa black tie wzięła się od zestawu męskiego składającego się z czarnego smokingu, białej koszuli oraz czarnej muszki. Obowiązują również czarne eleganckie buty typu oxford lub derby. Na wieczorną premierę kobieta powinna włożyć długą suknię, np. jedną z wyjątkowej, jedwabnej kolekcji Camilla. Ramiona warto okryć szalem lub etolą, a do stylizacji dobrać buty na obcasie oraz kopertówkę.
Smart casual – jak się ubrać do teatru na standardowe przedstawienie lub musical?
Jeśli wybieramy się na standardowe przedstawienie teatralne, a charakter miejsca pozwala na większą swobodę, możemy pozwolić sobie na zestaw w stylu smart casual czy stylizację o artystycznym charakterze. Panowie mogą zdecydować się np. na garnitury w kratę lub zestawy koordynowane, czyli marynarkę i spodnie, które nie tworzą kompletu. Panie mogą wybrać oryginalne fasony lub ciekawe połączenia materiałowych spodni cygaretek lub chino z koszulami i szykownymi bluzkami lub sukienki z dzianiny, np. luksusowego kaszmiru od Allude. Indywidualny styl można podkreślić przez dobór ciekawych dodatków, np. kolorowych apaszek czy butów. W stylizacjach męskich można zrezygnować z formalnej czerni i wybrać brązowe oxfordy, derby czy nawet mokasyny.
Strój wizytowy – jak się ubrać do Teatru Narodowego?
W wyjątkowej przestrzeni, jaką jest Teatr Narodowy i inne tego typu miejsca o klasycznej architekturze i podniosłym charakterze, podczas standardowych przedstawień obowiązuje strój wizytowy. U mężczyzn będzie to ciemny garnitur. Najlepiej zdecydować się na kolor granatowy, ewentualnie grafitowy. Czerń zarezerwowana jest na bardziej formalne okazje, tak samo jak biel koszuli. Lepiej dobrać tę w odcieniu błękitu lub inną pastelową oraz zwrócić uwagę na kołnierzyk. W strojach formalnych i półformalnych odpowiedni będzie ten typu włoskiego, półwłoskiego lub kent. Do tego najlepiej postawić na krawat w stonowanych barwach, ewentualnie z niewyróżniającym się zbytnio wzorem. Buty oczywiście klasyczne i w kolorze czarnym.
Damski strój wizytowy może bazować na sukience albo komplecie spodni lub spódnicy i marynarki. Do tego koszula czy elegancka bluzka, np. z kolekcji Maia Bergman lub koronkowa od Sportalm. Spódnica i sukienka powinna być długości midi oraz sięgać mniej więcej do kolan. Należy do nich dobrać rajstopy, które w strojach formalnych noszone są niezależnie od pogody. Lepiej zrezygnować z większych toreb na rzecz kopertówki lub mniejszych, bardziej ozdobnych modeli. Zwieńczeniem stylizacji będzie delikatna biżuteria oraz buty na niewielkim obcasie.
Jak się ubrać do teatru – stylizacje męskie S'portofino
Styl smart casual, który będzie odpowiedni na wyjście do teatru lub na musical, pozwala na większą dowolność w wyborze elementów stroju oraz ich kolorów i wzorów. Warto postawić na zestaw z marynarką, która może zyskać bardziej sportowy charakter przez dodatkowe kieszenie, oryginalny fason czy przykuwające wzrok detale. W S"portofino warto sprawdzić kolekcje marynarek męskich Gran Sasso, Boss i Dondup.
Zobacz również koszule męskie z oferty S’portofino
Jednym z elementów męskiego stroju do teatru może być koszula. W przypadku stylizacji smart casualowych można wybierać spośród wielu fasonów i układów kołnierzyka. Najbardziej charakterystycznym dla tego rodzaju dress code’u jest kołnierzyk button down, czyli zapinany na niewielkie guziczki. Dobrze prezentuje się zarówno z mniej formalnym krawatem, jak i bez niego. Odpowiedni będzie także bardziej klasyczny kołnierzyk typu półwłoskiego. Doskonałej jakości koszule męskie można znaleźć w kolekcjach: Vilebrequin, Polo Ralph Lauren, North Sails, MC2 Saint Barth, BOSS, Bogner, Paul and Shark, La Martina.
Koszulę można zamienić na doskonałej jakości wełniany lub wiskozowy cienki golf, który dobrze komponuje się z casualowymi marynarkami. Ewentualnie można zamienić go na gładki, jednobarwny sweter. Przykładowe modele znajdziemy w kolekcjach CP Company, Boss, Dondup i Bogner.
Kolejną alternatywą dla koszuli może być koszulka polo – klasyczna z krótkim rękawem lub w formie longsleevu. Najlepsze można wybrać z kolekcji marek specjalizujących się nie tylko w strojach smart casual, ale też golfowych, np. Polo Ralph Lauren, Boss, J. Lindeberg, Chervo.
Do koszuli, golfu lub koszulki polo odpowiednim dopełnieniem będą materiałowe spodnie. Najpopularniejsze w stylu smart casual będą modele typu chino, które dostępne są u Alberto, Boss i Dondup.
Jak się ubrać do teatru – stylizacje damskie S'portofino
Podstawą damskiego stroju do teatru w stylu smart casual może być sukienka. Warto zdecydować się na taką, która będzie miała zakryte ramiona lub dopasować do niej marynarkę (np. marki Goldbergh). W S’portofino znajdziemy sukienki z wycięciami Y-3, jedwabne od Camilla, klasyczne i minimalistyczne od Deha i Allude, o ciekawej, rozkloszowanej formie od Devotion, Joslin i Kori. Najlepiej wybrać sukienkę midi, która kończy się mniej więcej w okolicy kolan. Zamiast sukienki w stylu smart casual można zdecydować się na komplet składający się ze spódnicy lub materiałowych spodni chino, cygaretek, wide leg (z szerokimi nogawkami) lub garniturowych zaprasowanych w kant (np. Bogner, SEA New York, Chervo) oraz koszuli (np. Bogner) lub eleganckiej bluzki. Delikatne i romantyczne fasony znajdziemy w kolekcji Maia Bergman i Sportalm. Indywidualny charakter stylizacji do teatru można nadać, wybierając ciekawe akcesoria. Dobrym przykładem są kolorowe, jedwabne apaszki Seafolly. Można je zestawiać z koszulą, wiążąc pod kołnierzykiem lub na szyi czy ozdobić nimi rączki torebki. Dobrze wyglądać będą także jako opaska do włosów. Warto pamiętać, aby dodatki nie przeszkadzały nam oraz innym widzom w odbiorze spektaklu. Nakrycia głowy i elementy stroju nie mogą zasłaniać widoku osobom siedzącym za nami, a biżuteria wydawać dźwięków podczas ruchu. Wybierając strój do teatru, warto też pamiętać o swojej wygodzie. Przedstawienia trwają zazwyczaj 2-3 godziny, a nawet dłużej (przykładem mogą być 6-godzinne sztuki w reżyserii Krystiana Lupy lub ponad 14-godzinne „Dziady” Michała Zadary). Zdecydujmy się więc na wygodne fasony oraz materiały zapewniające dobrą wentylację i termoregulację, np. wełnę, bawełnę, wiskozę, jedwab czy tencel.
To może Cię zainteresować: