Ładuję...


Narciarstwo to sport, który wymaga szczególnego ekwipunku. Sprzęt, akcesoria, odzież… wszystko to jest niezbędne, aby czerpać z tej dyscypliny możliwie największą satysfakcję. Sprzęt, który wybieramy jest inwestycją na lata – dobrze dobrany, przetrwa wiele sezonów, dlatego tak ważne jest, aby przy zakupie kierować się pewnymi kluczowymi zasadami. Prawdopodobnie każdy narciarz na początku swojej przygody musi znaleźć odpowiedź na pytania takie jak: czy buty muszą być dopasowane idealnie, czy może lepiej kupić większe i mieć je na dłużej? Jakiej długości powinny być narty? A jakiej kijki? Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją historię z narciarstwem, czy już od lat szusujesz po zaśnieżonych stokach, pamiętaj - sprzęt musi być dobrany indywidualnie do każdego narciarza, odpowiednio do jego wielu, predyspozycji fizycznych oraz umiejętności. 


Jeśli jesteśmy amatorami białego szaleństwa, a kupimy sprzęt dla ekspertów, nauka jazdy będzie o wiele trudniejsza, ponadto nieznajomość takiego sprzętu może okazać się niebezpieczna zarówno dla nas jak i pozostałych narciarzy na stoku. Przede wszystkim, zastanów się, na jakim poziomie są Twoje narciarskie umiejętności. 

1. Narty dla początkujących, z niską wagą, bądź jeżdżących wyłącznie po krótkich stokach -  ich długość powinna być mniejsza od naszego wzrostu nawet do 25 cm
2. Narty dla średniozaawansowanych (czyli głównie allround i allmountain). W przypadku średniozaawansowanych umiejętności kobiety powinny wybierać narty o długości do brody, natomiast mężczyźni o długości do nosa.

3. Narty dla zaawansowanych – dobiera się do 15 cm krótsze od wzrostu. To samo tyczy się osób o większej masie i wielbicieli szybkiej jazdy.
4. Narty typu race: narty slalomowe powinny sięgać do brody. W przypadku, gdy narciarz jest wysokiej wagi, lepiej jest wybrać trochę dłuższy model. Narty gigantowe powinny być tożsame z naszym wzrostem, albo 5 cm dłuższe (przy większej wadze). Ten typ nart to coś dla miłośników dużych prędkości, pamiętaj zatem, że większa długość zapewni lepszą stabilność. 

video-pause video-play
video-vol video-mute

Każdy początkujący narciarz skupia się na doborze odpowiednich nart. Warto jednak pamiętać, że równie istotne są buty. Przy ich wyborze zwróć uwagę na odpowiedni dobór szerokości. Zmierz stopę w oklicy kości śródstopia, dopasowując rozmiar według poniższych kryteriów: 
Buty do jazdy sportowej: poniżej 98 mm
Buty dopasowane: 98-100 mm (do jazdy przy większych prędkościach lub dla osób z wąskimi stopami)
Standardowe dopasowanie: 100 – 104 mm (więcej komfortu kosztem utraty precyzji)
Bardzo szerokie: 104 mm – wzwyż (buty dla początkujących oraz osób z szerokimi stopami i łydkami)

Podobnie, jak w przypadku długości nart – kwestia zasadności użytkowania kijów narciarskich ma swoich przeciwników i zwolenników. Uważamy jednak, że jeżdżąc bez kijów łatwo jest nabrać złych nawyków. Kij pomoże ci zarówno manewrować, jak i utrzymać ciało w zbalansowanej pozycji. Przy ich wyborze trzymaj się 3 kluczowych zasad. Kije powinny:

  • być na tyle mocne, aby zagwarantować pewny i stabilny chwyt przy skręcaniu
  • być na tyle lekkie, żeby nie obciążać narciarza
  • być na tyle elastyczne, by bez trudu przetrwać upadek

 Prawdopodobnie każdy narciarz na początku swojej przygody z narciarstwem musi znaleźć odpowiedź na szereg pytań, które rozjaśnią mu skomplikowaną strukturę tego sportu. Sprzęt narciarski stanowi połowę odpowiedzi na te pytania. Druga połowa – to ćwiczenia i naturalne predyspozycje. Pamiętaj jednak, narciarstwo to nie tylko odpowiedni dobór nart, butów i kijków. Chcąc w pełni czerpać satysfakcję  z uprawianego sportu, powinieneś pamiętać o solidnej odzieży, bieliźnie termoaktywnej i porządnych akcesoriach. Koniecznie zobacz nasze akcesoria w wersji premium i dowiedz się, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wczytaj czat