Ładuję...

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Pamiętasz ten dzień, kiedy z zapałem wypisałeś listę zmian, które chcesz wprowadzić w swoim życiu? 1 stycznia postanowiłeś sobie, że ten rok będzie lepszy niż poprzedni, jawiąc się jako źródło nieograniczonych możliwości. Badania pokazują jednak, że statystycznie trzymamy się naszych postanowień do połowy marca. Potem powoli wracają nasze stare przyzwyczajenia i nawyki. Warto zatem w porę przygotować się na kryzys i zastanowić się, co zrobić, żeby wytrwać w naszym postanowieniu jak najdłużej, być może nawet na zawsze. Zobacz, jak to zrobić!

1. Przeanalizuj swoje cele

Jeśli wcześniej nie miałeś możliwości podejść do swoich postanowień fachowo – jeszcze nie jest za późno! Przede wszystkim, zastanów się, czy cele, które sobie wyznaczyłeś, są zgodne z Twoimi przekonaniami. Czy idziesz na siłownie tylko po to, aby komuś zaimponować? Czy chcesz kupić ten samochód tylko po to, żeby wzbudzić czyjąś zazdrość? Czy droga kształcenia, którą wybrałeś jest odzwierciedleniem Twojej pasji czy Twoich znajomych i rodziców? Spójrz na swoje cele jeszcze raz i zastanów się, czy należą one do Ciebie, czy są odpowiedzią na czyjeś oczekiwania. 

2. Bądź wnikliwy

Gdy już jesteś pewien, że cele, które chcesz zrealizować są spójne z Twoimi pragnieniami, zastanów się, jakie możesz mieć z nich korzyści. Zdrowa dieta i sport to nie tylko gwarancja szczupłej sylwetki. To przede wszystkim lepsze samopoczucie, dobra kondycja i wyższe poczucie własnej wartości. Certyfikat z języka włoskiego to nie tylko kolejna pozycja w CV. To większa swoboda w podróżowaniu i lepsze poznanie kultury kraju. Prawdziwa rewolucja w realizacji celów następuje wtedy, gdy uświadomisz sobie, jaką osobą możesz się stać, gdy już te cele zrealizujesz.

3. Podziel się swoją wizją

Podzielenie się swoją wizją ze światem może wywołać w Tobie opory i obawy przed tym, co pomyślą inni. W gruncie rzeczy jednak, każdy pragnie tego samego: szczęścia. Finansowy dostatek, życie zgodne ze swoimi przekonaniami czy realizacja pasji składają się na to, co wszyscy uznajemy za „dobre życie”. Możesz być zdziwiony tym, jakie rezultaty to przyniesie. Przekonasz się, że znajdą się tacy, którzy będą chcieli Ci pomóc. Nagle pojawią się osoby, które razem z Tobą będą chciały zapisać się na ten kurs, pójść na siłownię lub wybrać się w podróż na drugi koniec świata. 

4. Podziel swoją podróż na etapy

Niezależnie od tego, czy Twoim celem Alaska czy Hiszpania, zazwyczaj nie obędzie się bez przesiadki czy zmiany środków transportu. Podobnie jest z celami. Traktując je jak podróż, szybko zauważysz, jak bardzo potrzebny jest ich podział na etapy i użycie różnych środków do ich realizacji. Jest kilka sposobów określenia kolejnych kroków, które zaprowadzą Cię do określonego celu. Jednym z nich jest skontaktowanie się z osobami, które już przebyły tę drogę. Jak się do niej przygotowały? Z jakimi trudnościami musiały się zmierzyć? Co im w tym pomogło? Innym sposobem jest rozpoczęcie od końca i spojrzenie wstecz. Wyobraź sobie, że jesteś już w swoim upragnionym miejscu. Zastanów się, jakie wyzwania spotkały Cię po drodze? Jak sobie z nimi poradziłeś? Jeśli każdego wieczora poświęcisz 10 minut na planowanie następnego dnia, przekonasz się ile prostsze może być życie i realizacja celów krok po kroku.

5. Uwierz i zobacz

Słyszałeś kiedyś o wizualizacji? Choć dla niektórych już samo słowo brzmi jak szarlatańska sztuczka, jest to metoda, którą posługuje się znaczna część ludzi sukcesu. Sztuczka jest prosta: polega na tworzeniu w umyśle wyobrażeń ukazujących Twoje życie w momencie spełnienia się Twojego celu. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili eksperyment, w którym okazało się, że studenci, którzy wcześniej wizualizowali swoje wyniki, osiągali na testach niemal 100% skuteczności, w porównaniu z ich kolegami, którzy tego nie robili, osiągając 55% skuteczności.  Wyobrażając sobie siebie w momencie osiągnięcia celu, przeżywając wszystko dokładnie tak, jakby działo się to naprawdę, Twój umysł programuje siatkowy system aktywujący RAS – część mózgu odpowiedzialną za pobudzenie i motywację. Nie wierzysz? Nawet Einstein podkreślał rolę wizualizacji, mówiąc: „Wyobraźnia jest wszystkim. To zapowiedź atrakcji, jakie szykuje Ci życie”.

...nie odkładaj życia na później!


Kluczowe w realizacji celów jest uświadomienie sobie, że życie to mechanizm, który wymaga instrukcji obsługi. Techniki planowania, motywowania siebie i innych to nic innego niż system, który porządkuje życie i prowadzi je w porządanym kierunku. Zmiany nie kończą się jednak na planach i odkładaniu ich realizacji do "kolejnego poniedziałku". Już teraz podejmij wyzwanie. Już teraz zmień dietę, przygotuj się na siłownię, zapisz na kurs gotowania lub zarezerwuj tę wycieczkę balonem, o której zawsze marzyłeś. Nie odkładaj życia na później!

Wczytaj czat