Ładuję...

Obudź się na wiosnę

Obudź się na wiosnę!


Orzeźwiający powiew ciepłego wiatru i co raz dłuższe, słoneczne dni sprawiają, że po zimowej stagnacji budzimy się do życia. Z drugiej strony natomiast, przesilenie wiosenne powoduje osłabienie naszych sił, a trzeci miesiąc od złożenia postanowień noworocznych często bywa kryzysowy. Co jednak zrobić, aby jeszcze przed nadejściem lata zadbać o formę i nie poddawać się chwilowemu osłabieniu? Oto 5 sprawdzonych wskazówek:

1. Znajdź sport, który lubisz

Największy błędem, jaki popełniają osoby próbujące zadbać o formę, jest sugerowanie się trendami. Znasz siebie, jak nikt inny i sam doskonale wiesz, co sprawia Ci przyjemność. Nie znosisz tańczyć? Nie obwiniaj się zatem, jeśli nie poczujesz chemii do zumby. Wylewanie siódmych potów przyprawia Cię o frustrację? Nic dziwnego, że nie czujesz się dobrze w trakcie morderczych treningów cross fit.  Próbuj różnych rzeczy, baw się sportem, aż trafisz na coś, co totalnie Cię pochłonie!

2.Poszukaj kompana


Treningi w wydaniu solo nie działają na Ciebie motywująco? Potrzebujesz kogoś, kto spojrzy na Ciebie karcącym wzrokiem, gdy po 10 minutach postanowisz odpuścić? Są dwa wyjścia z tej sytuacji: albo zatrudnisz trenera personalnego, albo znajdziesz kogoś z kim będziesz dzielić wysiłki, motywując się nawzajem. Umów się z przyjaciółką na wspólny trenig, zabierz kolegę na ściankę wspinaczkową, lub… pobiegaj z psem! No excuses! 

3. Pozwól sobie na relaks

Nie czuj się winny, gdy postanowisz zafundować sobie odrobinę odpoczynku. Najważniejsze jest jednak wiedzieć, jak mądrze z niego korzystać. Anty-detoks w postaci tabliczki czekolady na obiad i paczki chipsów zjedzonej przed telewizorem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szybko zauważysz, jak źle reaguje organizm odzwyczajony od śmieciowego jedzenia. Zamiast tego postaw na kawałek domowego ciasta i  zrelaksuj się w zdrowy sposób: spacer z psem, medytacja czy dzień w SPA nie tylko dotlenią Twój organizm, ale i odprężą zmysły. 

4. Jesteś tym, co jesz

Pamiętaj, że trening to nie wszystko. Zbilansowana dieta nie tylko pozwoli Ci szybciej zrzucić zbędne kilogramy - dpowiednio dobrane wartości składników odżywczych składają się na większe zasoby energii i lepsze samopoczucie. Czy wiesz, że w samych tylko jelitach znajduje się 100 mln komórek nerwowych? Ich działanie wpływa na nasz nastrój i odgrywa kluczową rolę przy zachorowaniach na depresję, autyzm czy chorobę Alzheimera. Nie da się ukryć, że istotnie jesteś tym, co jesz. 

5. Wyznacz cele

Dużo łatwiej jest konsekwentnie trenować, kiedy mamy określony mierzalny cel. Może to być udział w maratonie, zawodach albo ukończenie triathlonu. Zastanów się jednak, czy cele, które sobie wyznaczyłeś są zgodne z Twoimi przekonaniami. Czy robisz to tylko po to, aby komuś zaimponować? Zastanów się lepiej, jakie możesz mieć z nich korzyści. Zdrowa dieta i sport to nie tylko gwarancja szczupłej sylwetki. To przede wszystkim lepsze samopoczucie, dobra kondycja i wyższe poczucie własnej wartości.

Nie poddawaj się!

Pamiętasz ten dzień, kiedy z zapałem wypisałeś listę zmian, które chcesz wprowadzić w swoim życiu? Badania pokazują jednak, że statystycznie trzymamy się naszych postanowień noworocznych do połowy marca. Potem powoli wracają nasze stare przyzwyczajenia i nawyki. Warto zatem w porę przygotować się na kryzys i zastanowić się, co zrobić, żeby wytrwać w naszym postanowieniu jak najdłużej, być może nawet na zawsze. 

Zobacz, jak to zrobić

Wczytaj czat