Ładuję...

Rodzaje ćwiczeń, które można wykonywać w domu

W Twoim tempie - rodzaje ćwiczeń, które można wykonywać w domu

Podczas chłodnych i pochmurnych miesięcy często jedyne o czym marzysz to ciepły koc, herbata w ręku i słodkie lenistwo. Pogoda nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz, szczególnie na siłownię i w tym czasie trudno myśleć o jakimkolwiek wysiłku fizycznym. Mimo wszystko warto zacząć się ruszać, nie tylko po to, aby zadbać o dobrą formę swojego ciała. Wszystkie ćwiczenia są świetną drogą do pozbycia się negatywnej energii, poprawy samopoczucia, czy też poznania samego siebie. Wcale nie musisz opuszczać swojej domowej przestrzeni, by odkryć zalety ruchu. Sprawdź nasze propozycje na ciekawe ćwiczenia, które pozwolą Ci nie tylko wzmocnić ciało, a także zadbać o umysł.

S'portofino
S'portofino

Poranny stretching

Zamiast zaraz po przebudzeniu sięgać po kawę, wybierz ćwiczenia, które w zdrowszy i lepszy sposób postawią Cię na nogi. Dzięki porannej gimnastyce pozbędziesz się senności, dodasz swojemu organizmowi endorfin i tym samym przywitasz dzień z szerokim uśmiechem. Rano ciało nie przepada za gwałtownymi ruchami, zatem wsłuchaj się w swoje potrzeby i zacznij rozbudzać się stopniowo. Na początku kilka prostych przeciągnięć i głębokie wdechy sprawią, że rozluźnisz swoje mięśnie. Co ważne, stretching nie jest standardowym treningiem - wystarczy 10 minut dziennie, by rozwijać elastyczność! Podstawowe ćwiczenia to wymachy, skłony, skręty i podskoki, które nie wymagają dużego wysiłku. Jest to zatem świetna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za intensywnymi treningami, a z pewnością ćwicząc codziennie, poczują różnicę i wdzięczność swojego ciała.

Ćwiczenia z gumą

Ten rodzaj aktywności, to świetny sposób na wzmocnienie, a także wymodelowanie ciała. Gumy są bardzo wygodne, nie zajmują dużo miejsca, dlatego możesz z nimi ćwiczyć w domu. Ich głównym zadaniem jest wywieranie oporu na mięśnie, co daje szybkie i efektywne spalanie kalorii w krótkim czasie. Ćwiczenia mogą być wykonywane praktycznie przez wszystkich. Ponadto gumy pomagają w rehabilitacji po kontuzjach i urazach. Dużą zaletą jest również to, że angażują i modelują wszystkie partie ciała, znacznie poprawiając ich wydolność. Jednak jak praktycznie przy każdym wysiłku, najważniejsza jest regularność – aby w pełni cieszyć się zdrową i smukłą sylwetką, należy ćwiczyć z gumami 3-4 razy dziennie przez około 45 minut. Takie ćwiczenia będą również świetnym uzupełnieniem pozostałych aktywności, takich jak jazda rower oraz bieganie.

S'portofino
S'portofino

Tai chi

Wyjątkowe połączenie medytacji i sztuki walki, które wpływa na zdrowie fizyczne m.in. reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza dolegliwości stawowe, a także przywraca harmonię umysłu. Tai chi to poszukiwanie wewnętrznej równowagi za pomocą perfekcyjnych ruchów, które angażują całe ciało. Dużą rolę w prawidłowym treningu odgrywa oddech – powinien być głęboki, spokojny i wykonywany z przepony. Dzięki takiemu oddychaniu Twoje wewnętrzne organy są dotlenione, co ma korzystny wpływ na przemianę materii. Tai chi to przede wszystkim nauka cierpliwości i świadomości własnego ciała. Dzięki powolnym, miękkim ruchom czujesz swój organizm dogłębniej i scalasz się z otoczeniem. Poszerza się Twoja perspektywa, a umysł jest bardzie klarowny. Tego typu medytację można praktykować w domu w każdym momencie i z czasem zauważysz, że wszystkie troski codzienności nie mają wcale tak dużego znaczenia.  

Power joga

Joga kojarzy się z niezwykłą precyzją i przede wszystkim spokojem. Power joga to młoda lecz niezwykle satysfakcjonującą odmiana, która łączy w sobie elementy fitness z klasyczną, dalekowschodnią praktyką. Jest intensywniejsza i bardziej taneczna od Ashtangi, co gwarantuje spory wysiłek. W porównaniu do pozostałych rodzajów jogi, które rozwijają elastyczność i uspokajają, ta wersja podnosi kondycję, wzmacnia wytrzymałość i gibkość ciała.  To świetnie rozwiązanie dla osób, które rozpoczęły swoją przygodę z jogą, ale chcą podkręcić tempo i czerpać większe korzyści fizyczne. Podczas ćwiczeń mniejszą uwagę przykłada się do dokładności wykonywania asan, za to należy skupić się na dynamicznych przejściach. Co cię czeka po takiej praktyce? Zdecydowanie dość duże zmęczenie, ale też więcej energii, chęci do działania oraz zwiększenie samodyscypliny. 

S'portofino

Tabata

To intensywne ćwiczenia interwałowe, które skutecznie poprawiają kondycję. Tabata inaczej nazywana jest także treningiem metabolicznym, ponieważ przyspiesza metabolizm i w efektywny sposób spala tkankę tłuszczową. Łączy w sobie zarówno ćwiczenia anaerobowe (beztlenowe) oraz aerobowe (tlenowe), angażuje wiele partii mięśniowych, co nie tylko wpływa na ogólny rozwój sylwetki, ale też na poprawne dotlenienie organizmu. Sekwencje mogą być różne, jednak najbardziej podstawowy zestaw to pompki, przysiady z wyskokiem, brzuszki i skakanie na skakance. Ze względu na to, że trening jest bardzo wymagający oraz dynamiczny, wymaga odpowiedniej rozgrzewki i powinien trwać zaledwie 4 minuty. Na każdą sekwencję przeznacz 20 sekund ćwiczeń i 10 sekund odpoczynku. Początkowo tabata była zalecana głównie sportowcom, jednak sprawdzi się dla każdego, kto chce polepszyć swoją wydolność, ale należy pamiętać o dostosowaniu wysiłku do swoich formy. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą zbyt wiele czasu poświęcać na treningi.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów w najnowszym magazynie S'portofino!

Magazyn S'portofino

Wczytaj czat