Nahrávám...

Polo Ralph Lauren

Grand Slam: poznejte 4 největší světové golfové turnaje

Získání grandslamu znamená v golfu výhru ve čtyřech turnajích: The Masters Tournament, U.S. Open Championship, The Open Championship oraz U.S. PGA Championship. Do dnešní doby se dobytí klasického grandslamu ještě žádnému závodníkovi nepodařilo. Nejblíže této vysněné metě byl Tiger Woods, který sice vybojoval všechny mistrovské tituly, nicméně se mu to podařilo ne v jedné, ale ve dvou po sobě jdoucích sezónách (2001 a 2002), což bychom mohli nazvat „kariérovým grandslamem“. Podívejme se, s čím si musel poradit.

The Masters Tournament

Nazývaný také jako The Masters nebo The U.S. Masters, první z velké čtyřky. Začíná se tradičně o prvním květnovém víkendu a stává se proto jakousi inaugurací nejdůležitějších golfových zápasů. Turnaj se odehrává na neměnném místě, jímž je elitářský Augusta National Golf Club v americké Georgii. Nelze se ho zúčastnit pouhými vyřazovacími zápasy, nýbrž pouze získáním speciální pozvánky. Nejtypičtějším rozpoznávacím prvkem The Masters je sako tmavě zelené barvy, které si na sebe obléká vítěz. Stává se symbolem členství v klubu a rok co rok je předáváno následovníkům. Laureát má dovoleno si sako oblékat výhradně na terénu klubu, tedy například během výroční večeře mistrů. Prvním vítězem The U.S. Masters byl v roce 1934 Američan Horton Smith. Tehdy získaný honorář ve výši 1500 $ se zdá z dnešního hlediska, kdy se soutěží o miliony, skutečně velmi skromný. Závodníkem, který měl čest si na sebe zelené sako obléknout nejvícekrát, byl Jack Nicklaus.

Chervo

U.S. Open

Zápasy s plným názvem The United States Open Championship jsou synonymem nejvyšší úrovně obtížnosti. Náročnost je dána především velmi nepříznivými podmínkami, které bývají pro šampionát utvářeny zcela speciálně. Trávník je nerovný, jamky jsou umístěny za nejrůznějšími překážkami, cesta k nim je dlouhá a přístup značně omezen. Vítězem se může stát pouze ten hráč, který uhrál zápas v předepsaném maximálním množství úderů na jednotlivé jamky, čili parů. Zároveň se však jedná o nejlépe placený šampionát, kdy se výše ocenění dostala v roce 2018 až k částce 12 milionů $. Tradice U.S Open sahá do roku 1985, kdy se poblíž Bostonu v Newport Country Club odehrály zápasy, trvající tehdy pouhý jeden den. Vítězem se stal angličan Horace Rawlins, který si jako honorář odnesl sumu 150 $. V současné době se mistrovství odehrává v červnu, finální zápas potom připadá na americký Den otců. U.S. Open jsou závody otevřené širokému spektru hráčů. Mohou se jich zúčastnit dokonce i amatéři bez ohledu na gender a věk, a to pod podmínkou, že dosáhnou handicapu na úrovni 1,5 a postoupí přes několik kvalifikačních etap.

Kolekcja Chervo
ALberto

The Open Championship

Šampionát, nejčastěji nazývaný jako The Open nebo British Open, má mezi velkou čtyřkou nejhlouběji sahající tradici. Bývá vnímán i jako nejprestižnější, protože se odbývá v samotné historické kolébce golfu. Povahu The Open do značné míry předurčuje britské klima a divoká příroda. Mistrovství se odehrávají na tradičních golfových polích s velmi tvrdým a pro hru obtížným povrchem, situovaných v blízkosti mořských útesů, kde silně vanoucí vítr už v nejednom případě zamíchal s vítěznými losy účastníků. Vítěz British Open získává čestný titul “The Champion Golfer of The Year”. Třešničkou na dortu golfové kariéry je dobytí tohoto titulu během The Open, konaného na skotském Old Course at St. Andrews, což je nejstarší golfové pole na světě. První British Open byl rozehrán roku 1860 a šlo tehdy o elitní turnaj profesionálů. Vyhrál ho Wille Park Sr. a odměnou mu byla suma 25 £. Už o rok později se hry otevřely také pro amatéry tohoto ušlechtilého sportu. V současné době může v kvalifikačních hrách vyzkoušet své síly každý závodník s handicapem okolo 1,5.

Ralph Lauren

U.S. PGA Champions

Jiným označením The PGA Championship nebo U.S. PGA. Jedná se o závody, organizované americkou golfovou společností Professional Golfer’s Association of America. První etapa šamionátu proběhla roku 1916 v Siwanoy Country Club v newyorském Bronxville. Vítězem se v té době stal Jim Barnes, který byl za své umění oceněn sumou 500 $ a zlatou medailí, posázenou brilianty. V pozdějších letech byla pro laureáty připravena okázalá trofej, připravená Rodmanem Wanamakerem, která je dodnes symbolem U.S. PGA. Turnaje se smí zúčastnit výlučně profesionálové, kteří prošli sítem velmi tvrdých požadavků. Závody se z toho důvodu stávají ještě elitnější záležitostí. Fanoušci se mohou těšit na podívanou plnou té nejvyšší rivalizace a naprosto nekompromisních technik hraní. Výhra v U.S. PGA je vstupenkou do zóny četných privilegií, mezi něž patří například doživotní účast ve hrách U.S. PGA a automatické zapsání jména na seznam účastníků ostatních třech mistrovství Grand Slamu po následujích pět let. Neúspěšnějšími závodníky v historii The PGA Championship jsou Walter Hagen a Jack Nicklaus, vítězové pěti sezón, a samozřejmě i Tiger Woods, který vyhrál celkem čtyřikrát.