Ładuję...

  • Pranie jedwabiu

Jak dbać o jedwab?

Pranie i dbanie o ulubione ubrania nie zawsze okazuje się prostą sprawą. Pewnie zdarzyło Ci się nie raz włożyć do pralki coś, czego nie udało się już odzyskać. Kiedy pojawia się niechciana plama, przebarwienia lub drobna dziurka, zastanawiasz się, jak się za to zabrać, żeby sytuacja się nie pogorszyła. Jedwab jest bardzo szlachetny, delikatny i należy do takich materiałów, które wymagają specjalnego traktowania. Jeśli masz w swojej szafie jedwabną bluzkę lub sukienkę i szukasz dobrego sposobu na to, żeby Twoje ubrania zostały z Tobą na dłużej, sprawdź nasz poradnik.

Jedwab - co to za materiał

Jedwab to jedna z najdroższych tkanin, która kojarzy się z elegancją i luksusem. Ten naturalny materiał jest niezwykle delikatny, lekki, oraz stylowy, a to sprawia, że spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób, które poszukują wyjątkowych ubrań najwyższej jakości. Włókna jedwabiu są hipoalergiczne, nie pochłaniają roztoczy, co oznacza, że są odpowiednie dla alergików i osób z bardzo wrażliwą skórą. Ponadto jest bardzo przewiewny i charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością. Dlatego jedwabna sukienka jest świetnym wyborem na letnie upały, ponieważ daje lekkie i przyjemne uczucie chłodu. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się także podczas innej pory roku. Jedwab zatrzymuje temperaturę ciała, a izolacja jest niewiele mniejsza niż w przypadku wełny, dzięki czemu będziesz się czuć komfortowo nawet podczas chłodniejszych dni.

sukienka LoveShackFancy

Jeśli poszukujesz ubrań ze stu procentowego jedwabiu, należy zadać sobie pytanie - jak odróżnić jedwab naturalny od sztucznego? Syntetyczny materiał na pierwszy rzut oka może niewiele się różnić, jednak będzie on miał mocniejszy, mniej szlachetny połysk. Ponadto jeśli zauważysz, że wyżej wymienione właściwości tkaniny nie występują u Twojej nowo nabytej bluzki, wówczas jest wykonana ze sztucznego jedwabiu. Jest również bardziej radykalna metoda, czyli próba ognia. Prawdziwa tkanina będzie się palić tylko w momencie, gdy będzie miała bezpośrednią styczność z ogniem i wytworzy zapach spalonych włosów, w odróżnieniu od sztucznego, który z kolei palony przez dłuższy czas, pachnie plastikiem. Jednak po zakupie wymarzonej części garderoby, nie chcesz uciekać do takich metod, dlatego najlepiej wybrać sprawdzone źródła, dokładnie przyjrzeć się tkaninie i sprawdzić, czy przy dotknięciu daje przyjemne uczucie chłodzenia. Kiedy już w Twojej szafie znalazła się jedwabna sukienka, należy o nią odpowiednio zadbać.

Camilla
sukienka z jedwabiu Camilla

Jak prać jedwab – ręcznie czy w pralce?

Czy jedwab można prać w pralce? Wiele urządzeń ma teraz funkcję delikatnego prania, jednak zawsze pozostaje ryzyko, czy na pewno powinno się zaufać maszynie i czy powierzyć jej swoje najpiękniejsze jedwabne ubrania. Pralka mimo wszystko może negatywnie wpłynąć na tak miękką tkaninę. Dlatego zalecamy, aby sukienkę, czy koszulę z jedwabiu wyprać ręcznie lub oddać je do pralni chemicznej. Ta ostatnia opcja czyszczenia jest prostym, szybkim i bezpiecznym sposobem, kiedy zależy Ci na czasie. Jeśli jednak wolisz zrobić to samodzielnie, zanim przystąpisz do działania, dobrze zapoznaj się z informacją od producenta, ponieważ nie każdy materiał musi być sobie równy. Ponadto jeśli rzecz zostanie uszkodzona przez błędnie dobrane parametry prania, wówczas możesz stracić prawo do reklamacji. Przystępując do ręcznego prania jedwabiu, najważniejsza jest delikatność, która dotyczy całego procesu. Ubranie najlepiej umieścić w czystej misce lub umywalce. Nie należy używać zwykłego proszku do prania oraz wybielaczy, ponieważ są zbyt mocne i naruszą zarówno strukturę materiału, jak i wpłyną na jego kolor.

Jedwab jest niezwykle miękki, jego włókna przypominają te, które znajdują się we włosach, dlatego najlepiej wybrać specjalne środki do prania jedwabiu. Można też użyć delikatnego mydła dla dzieci lub szamponu. Są to produkty przeznaczone do bardzo delikatnej i wrażliwej skóry, a jedwab ma do niej podobną budowę. W ilu stopniach prać jedwab? Napełnij miskę lub umywalkę zimną lub letnią wodą – w żadnym wypadku nie może być gorąca. Im ciemniejszy materiał, tym woda powinna być chłodniejsza, dzięki temu nie wyblaknie. Następnie użyj wybranego, delikatnego środka i umieść rzecz w wodzie. Ubranie powinno się moczyć nie dłużej niż 4 minuty, ponieważ jedwab pod wpływem wody staje się bardziej podatny na rozciąganie, włókna się rozluźniają, co ostatecznie wpływa na połysk i miękkość materiału. Delikatnie poruszaj tkaniną, unikaj wykręcania i szorowania, cały czas pamiętając o czasie.

Jedwabna sukienka Juliett Dunn

Płukanie jedwabiu

Wyjmij ubranie z miski lub umywalki i zmień wodę na czystą oraz o podobnej temperaturze, co za pierwszym razem. Jeśli woda będzie się bardzo różniła, wówczas materiał może ulec uszkodzeniu. Gdy na Twojej jedwabnej bluzce lub sukience pojawiły się trudniejsze plamy, możesz dodać do wody odrobinę octu, który pomoże także usunąć resztki środka piorącego na jaśniejszej tkanine. Tak jak w pierwszym kroku, płucz tkaninę bardzo delikatnie do momentu, aż woda przestanie się pienić.

Jak suszyć ubrania z jedwabiu?

Również po wypraniu, jedwabnej rzeczy nie należy wyciskać i wykręcać. Jak zostało już wspomniane wcześniej, mokry jedwab jest podatny na rozciąganie i staje się jeszcze bardziej wrażliwy. Możesz użyć suchego ręcznika i odsączyć nagromadzoną wodę. Połóż go na tkaninie i delikatnie przyciskaj. Następnie możesz położyć swoje ubranie na płasko lub powiesić je na wieszaku. Unikaj standardowej suszarki i bezpośredniego słońca – intensywne światło sprawi, że materiał straci swój kolor, a ubranie przewieszone przez metalowy pręt lub sznurek odkształci się.   

Deha

W jakiej temperaturze prasować jedwab?

Ubranie powinno być lekko wilgotne i wywrócone na drugą stronę. W przypadku gdy tkanina zdążyła już wyschnąć, możesz ją spryskać wodą. Temperatura nie powinna być za wysoka, jeżeli Twoje żelazko ma funkcję prasowania jedwabiu, to ustaw je na ten tryb. Sprawdź na małym skrawku materiału, czy po dotknięciu nie zostały ślady. Możesz także wybrać drugi sposób, jeśli nie masz pewności co do temperatury. Ustaw żelazko na drugi poziom i użyj innej, trochę grubszej tkaniny, przez którą wyprasujesz swoje jedwabne ubranie.   

Przechowywanie jedwabnych ubrań

Tak samo jak pranie i prasowanie, sposób przechowywania jedwabnych ubrań ma znaczenie. Jedwab przez swoją delikatność jest zazwyczaj ubierany rzadziej, na specjalne okazje, dlatego możesz swoją długą sukienkę włożyć do pokrowca i powiesić w szafie. Jedwabiu nie powinno się składać i kłaść na półce, dlatego jedwabne koszule, topy i krótsze sukienki zawieś na wieszaku i zabezpiecz materiał wszytymi troczkami, które chronią materiał przed gnieceniem. Dzięki zachowaniu ostrożności i odpowiedniej pielęgnacji Twoje ubrania zachowają wyjątkową miękkość i jakość, którymi będziesz mogła się cieszyć przez długie lata.

BYĆ MOŻE SPODOBAJĄ CI SIĘ TAKŻE:

LoveShackFancy
On Running

Wczytaj czat