Ładuję...

Krym. Przepiękny półwysep

Półwysep Krymski, leżący na południu Ukrainy, to niezwykle fascynujący zakątek Europy, chętnie odwiedzany przez turystów. Dzięki swej malowniczej przyrodzie, nietuzinkowej architekturze oraz bogatej historii sięgającej czasów starożytnych, stanowi wymarzony cel letniej podróży. Przyciąga zarówno tych, którzy pragną wypocząć na jego piaszczystych plażach, jak i wielbicieli aktywnego trybu życia. To miejsce, gdzie przez wieki Wschód spotykał się z Zachodem, co ukształtowało tutejszą kulturę, a jej wielowymiarowość sprawia, iż każdy odkryć może Krym na swój własny, niepowtarzalny sposób. Tereny półwyspu, zwanego również półwyspem Taurydzkim, dzielą się na trzy główne rejony. Krym Stepowy ze słonymi jeziorami, Półwysep Kerczeński oraz najciekawszy (biorąc pod uwagę mnogość atrakcji i poziom rozwoju turystycznej infrastruktury) Krym Górski znajdujący się na południu.

Graniczy on bezpośrednio z Morzem Czarnym, a jego najwyższy szczyt Roman-Kosz mierzy 1545 m n.p.m. Krymskie góry z licznymi wąwozami ukształtowane zostały przez kolejne okresy ery mezozoicznej, czego wynikiem jest zróżnicowanie ich powierzchni, obecność wygasłych wulkanów, jak również bogactwo surowców mineralnych. To miejsce idealne dla miłośników wspinaczki skałkowej i jaskiniowej lub pasjonatów górskich wędrówek. Znajdziemy tu ponadto intrygujące skalne miasta, starożytne greckie ruiny, a także ”pamiątki” po Tatarach w postaci meczetów czy słynnego Pałacu Chanów w Bakczysaraju. Lato na Krymie trwa aż pięć miesięcy, podczas których do woli cieszyć możemy się gościnnością słonecznych plaż, a nurkowanie w ciepłych wodach Morza Czarnego, czy wyprawa jachtem, niejednemu sprawi wiele radości i dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Najważniejsze atrakcje Krymu.

Najpopularniejszą częścią południowego wybrzeża jest Wielka Jałta wraz ze swoją stolicą – Jałtą, turystycznym, kulturalno-naukowym i politycznym centrum półwyspu. Warto przespacerować się jej portowym bulwarem oraz uroczymi, wąskimi uliczkami, zwiedzić Massandrę (letni pałac cara Aleksandra III) lub przepiękne ormiańskie cerkwie. To raj dla entuzjastów wyszukanej architektury. Koniecznie wypróbuj tutejszą kuchnię, której genezą są tatarskie kulinarne tradycje. Szaszłyki z wołowiny i słoniny doprawione nutą czosnku, to absolutne must try podczas krymskiej wyprawy. Na deser proponujemy wybrać się do jednej z licznych tutaj lodziarni, oferującej nietuzinkowe smaki. Na miejsce noclegu polecamy hotel Villa Ellena, prześliczny zamek oferujący nienaganną obsługę i apartamenty z widokiem na morze. Położona 7 km na zachód od Jałty Oreanda awansowała z dawnej greckiej wsi do rangi kurortu.

Największą atrakcją turystyczną jest znajdujący się w niej pałac, gdzie obecnie mieści się sanatorium, a rozciągająca się przy nim plaża nie ma sobie równych na całym wybrzeżu. Zajrzeć warto także do Liwadii i jej Wielkiego (zwanego też Białym) Pałacu, w którego Białej Komnacie odbyła się słynna konferencja jałtańska. Co ciekawe, z Jałty do Liwadii wybrać się można pieszo. Droga prowadzi częściowo plażą, częściowo zamkniętymi alejkami, a cała wycieczka zajmuje jedynie około godziny czasu. Do obowiązkowych przystanków na mapie Wielkiej Jałty należy również Gurzuf znane z bujnej roślinności i charakterystycznej plaży z dwiema skałkami czy Foros z cerkwią wznoszącą się na samym skraju czterystumetrowej skały. Jak głosi legenda, od czasów Herodota nie było człowieka, który nie zastygłby w zdumieniu na widok piękna południowego brzegu Krymu.

Zakochaj się w architekturze


Dawna stolica Chanatu Krymskiego – Bakczysaraj także oferuje niebywałe widoki okraszone architektonicznymi perełkami, jak wspomniany wcześniej pałac czy Monastyr Uspieński – klasztor i cerkiew wykute w skale. To miasto niezwykle ciekawe. Tatarzy do jego budowy sprowadzali specjalistów z zagranicy, tym samym zauważalne są tu wpływy seldżuckie, arabskie i włoskie. Pominąć, rzecz jasna, nie można Sewastopolu, najważniejszego portu półwyspu, magicznej Teodozji oraz Symferopolu, stolicy Autonomicznej Republiki Krymu. Obecność wiekowej tradycji w tych i każdym innym krymskim mieście, współistnieje z nowoczesnością tworząc niepowtarzalną, przyjazną atmosferę. Atmosferę, którą umiłowało sobie tak wielu gości ze wszystkich stron świata.

Wczytaj czat