Ładuję...

St. Moritz - luksusowa stolica narciarstwa

Stolica narciarstwa, mody, luksusu, centrum sportu, zimowej rozrywki – o czym mowa? O Sankt Moritz – narciarskim sercu Szwajcarii, położonym w południowo-zachodniej części kraju, około 200 km od stolicy – Zurychu. Co stanowi o wyjątkowości Sankt Moritz, który zimą musi stawić czoła ogromnej liczbie odwiedzających to miejsce turystów?

Już sama podróż do tego słynnego kurortu może zapewnić niezapomniane przeżycia. Do Sankt Moritz można dostać się zarówno samochodem, jak i samolotem – Engadin Airport znajduje się zaledwie 9 km od miasteczka. Warto jednak skusić się na podróż pociągiem Bernina Express lub Glacier Express. Kosztem wydłużonego czasu podróży zyskuje się niezwykłe doznania. Siedząc wygodnie w panoramicznych wagonach Kolei Retyckich i delektując się przygotowywanymi na miejscu posiłkami można rozkoszować się alpejską przyrodą, wysokimi szczytami gór, ich stromymi zboczami, imponującą roślinnością, a także, fascynującymi pod względem architektonicznym, licznymi tunelami i mostami. Trasa Bernina Express wiedzie przez Bernina Pass – znajdującą się na wysokości 2253 m n.p.m., najwyższą w Europie przełęcz, przez którą przejeżdżają pociągi. Z kolei Glacier Express przejeżdża przez dolinę Albula – ten odcinek Kolei Retyckich został w 2008 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na miejscu czeka na turystów w pełni satysfakcjonujące zaplecze hotelowe i gastronomiczne. W najstarszym zimowym kurorcie świata zlokalizowanych jest blisko 40 obiektów noclegowych. Jako, że Sankt Moritz to miejscowość niezwykle luksusowa, chętnie odwiedzana przez znane osobistości z całego świata, nie brakuje tu ekskluzywnych hoteli pięciogwiazdkowych. Wśród nich prym wiodą: Badrutt"s Palace Hotel, Carlton Hotel, Kempinski Grand Hotel des Bains, Kulm Hotel oraz Suvretta House. Sankt Moritz to wyjątkowe miejsce na mapie Europy i świata. To właśnie tutaj w 1864 roku narodziła się idea „białych ferii zimowych”. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez całą rzeszę wielbicieli białego szaleństwa. Nie bez powodu! Sankt Moritz – położone nad jeziorem o tej samej nazwie, w malowniczej dolinie Engadyna, otoczone szczytami Corviglia, Corvatsch i Diavolezza gwarantuje niezapomniane doznania. Tutaj zaczyna się narciarski raj – ponad 350 km doskonale przygotowanych tras zjazdowych, w tym aż 35 km tras czarnych, 245 km tras czerwonych oraz 70 km tras niebieskich. Na tak zróżnicowanych trasach każdy narciarz znajdzie coś dla siebie – zarówno doświadczony, jak i początkujący. Liczne wyciągi orczykowe, krzesełkowe oraz gondole zapewniają usprawniaja komunikację na trasach, obniżając przy tym czas oczekiwania na wjazd do minimum. Dodatkowo w regionie Sankt Moritz skorzystać można ze 180 km tras biegowych, 4 snowparków oraz licznych stoków dziewiczych. A wszystko to przy znakomitych warunkach atmosferycznych. Doskonałe położenie zapewnia ponad 320 dni słonecznych w ciągu całego roku!

Odwiedzając Sankt Moritz nie można też narzekać na brak rozrywek apres ski. Na turystów czekają bowiem lodowiska, skutery śnieżne, psie lub konne zaprzęgi, zimowy golf na zamarzniętym jeziorze oraz jedyny naturalny tor bobslejowy na świecie. Dla żądnych wrażeń kolejny rarytas – lot helikopterem, podczas którego można rozkoszować się pięknem okolicznego krajobrazu widzianego z perspektywy lotu ptaka. W Sankt Moritz w ramach aktywności poza stokiem można też udać się na zakupy – nie brakuje tu butików największych marek, jak Prada, Versace Gucci czy Swarovski. A liczne bary, kasyna czy kluby zapewniają rozrywkę również wieczorową porą. W najsłynniejszym z nich – King’s Club nie brakuje celebrytów znanych z pierwszych stron gazet. Jednak Sankt Moritz to kurort doceniany nie tylko przez turystów czy gwiazdy show biznesu. Dwukrotnie organizowano tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie (1928, 1948). Miasteczko było też gospodarzem Mistrzostw Świata Międzynarodowej Federacji Bobsleja i Toboganu (FIBT), czterokrotnym organizatorem Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim oraz kilkakrotnym gospodarzem zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim kobiet. Nic dziwnego, że określane jest  mianem szwajcarskiego centrum sportu.

Liczne, frapujące atrakcje, bajeczny krajobraz, wyśmienita pogoda, perfekcyjnie przygotowane stoki narciarskie. Kto już odwiedził alpejski kurort na pewno zgodzi się z powyższym. Resztę zachęcamy do odwiedzenia tego wspaniałego, magicznego miejsca, zwłaszcza wtedy, gdy przykryte jest białym puchem. 

Informacja turystyczna: ENGADIN St. Moritz

All pictures copyrights: Engadin St. Moritz

Wczytaj czat