Ładuję...

Pieszo, rowerem i autem, czyli Polska na weekend

Pieszo, rowerem i autem, czyli Polska na weekend

Wraz z wiosną nadszedł czas, w którym każdą wolną chwilę chciałoby się spędzić poza miastem. Na szczęście Polska pełna jest wspaniałych miejsc idealnych na weekendowe eskapady. Dla wszystkich miłośników, nawet tych krótkich, podróży przygotowaliśmy trzy interesujące kierunki - do zwiedzania pieszo, rowerem i samochodem.

Pieszo (lub truchtem) - Rudawy Janowickie

Dolny Śląsk słynie z bogactwa atrakcji, zwłaszcza tych krajobrazowych. O ile jednak najbardziej znane i najchętniej eksplorowane są okolice Karpacza, Kłodzka i samego Wrocławia, o tyle mało kto wyrusza w te mniej popularne zakątki regionu, np. w Rudawy Janowickie.

Rudawy Janowickie, dawniej zwane Górami Łomnickimi, to pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Zajmują one powierzchnię 90 km², a ich znakiem rozpoznawczym są malownicze skały zbudowane głównie z granitu. Niewielkie wysokości, raczej krótkie i łatwe trasy, piękne krajobrazy i malownicze skalne zakątki czynią z Rudaw świetną propozycję na weekendowy wypad zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i biegania w terenie.


Rudawy

Co warto zobaczyć w Rudawach Janowickich?

Z pewnością spektakularne formacje skalne ze średniowiecznym Zamkiem Bolczów na czele. Jest to jedyna tego typu konstrukcja w polskich Sudetach, zbudowana z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu. Zaczynając i kończąc trasę w Strużnicy, można w kilka godzin, poza Zamkiem Bolczów, zobaczyć także inne ciekawe formacje skalne, takie jak labirynt Starościńskie Skały znajdujący się na szczycie Lwiej Góry, Skalny Most, Piec i Fajkę.

Kolejne miejsce warte poznania to powstałe prawie 200 lat temu Schronisko Szwajcarka i znajdująca się nieopodal Krzyżna Góra - platforma skalna z charakterystycznym krzyżem, z której rozpościera się nieprawdopodobnie piękny widok.  

Jednym z bardziej eksploatowanych przez turystów zakątkiem Rudaw jest szczyt Sokolik. Warto wybrać się na niego - zwłaszcza o świcie - nie tylko po to, by zobaczyć przepiękną panoramę, ale także aby uraczyć się niesamowitym widokiem słynnych laserów.

Z kolei najpiękniejsza trasa wiodąca na Skalnik - najwyższy szczyt Rudaw, prowadzi przez Przełęcz pod Średnicą. W drodze powrotnej dobrze jest wybrać się na Przełęcz pod Bobrzakiem i Przełęcz Kowarską.

Wielką atrakcją Rudaw są, usytuowane w dawnych wyrobiskach górniczych, Kolorowe Jeziorka, do których można dotrzeć malowniczą trasą z Ciechanowa i zakończyć wejściem na Wielką Kopę.

Na koniec, jeśli tylko czas pozwoli, warto odwiedzić okoliczne miejscowości, np. Mysłakowice, Bukowiec, Miedzianka, Mniszków czy Raszów. Są one nie tylko pięknie położone, ale też pełne tajemniczych ruin, pruskiej architektury i pozostałości po dawnych kopalniach.

Rowerem przez Podkarpacie

Wydawałoby się, że Podkarpacie to po prostu Bieszczady. Nic bardziej mylnego! Region obfituje w mnóstwo interesujących miejsc, pięknych krajobrazów i ciekawych tras rowerowych, które można zaplanować tematycznie. Dla miłośników wojskowości i militariów, a przede wszystkim - rowerów, doskonałe będą okolice Przemyśla z jego licznymi fortyfikacjami lub malownicze trasy Green Velo.


Podkarpacie
Podkarpacie

Green Velo

Kolejną świetną atrakcją regionu stworzoną z myślą o pasjonatach roweru jest podkarpacki odcinek Green Velo, czyli wyjątkowego szlaku rowerowego przebiegającego przez wschodnią Polskę. Odcinek podkarpacki liczy ponad 450 km i wiedzie przez najpiękniejsze zakątki województwa. Co ważne, trasa zaplanowana jest w taki sposób, by móc rozpocząć i zakończyć ją w dogodnym dla siebie miejscu i skierowana jest do osób o różnym stopniu rowerowego zaawansowania - od okazjonalnych amatorów po absolutnych pasjonatów. Osoby, które nastawiają się na zwiedzanie regionalnych zabytków mogą zdecydować się na podróż trasą podkarpackich metropolii zakładającą odwiedziny m.in. Rzeszowa, Tyczyna, Kielnarowa czy Matysówki lub innych ciekawych miast. Miłośnicy przyrody zapewne chętniej wybiorą te odcinki szlaku, które wiodą przez trudniejsze, ale będące bliżej natury szlaki Pogórza Karpackiego, choćby takie jak górskie trasy prowadzące z Przemyśla w kierunku Bieszczadów i Beskidu Niskiego.

Twierdza Przemyśl

Przemyśl to przygraniczne miasto z niezwykle bogatą historią, jako ważny ośrodek komunikacyjny pełnił kiedyś dużą rolę polityczną, handlową i militarną. W połowie XIX wieku wokół miasta zaczęto budować potężny zespół fortyfikacji, który miał chronić Galicję przed Rosjanami, a dziś stanowi trzecią co do wielkości twierdzę w Europie. Choć, ze względów finansowych, nigdy nie ukończono tej ogromnej inwestycji, to obiekt przeszedł aż trzy oblężenia w latach 1914-1915. 

Dziś przez obiekty Twierdzy przebiega pieszy szlak turystyczny oraz Forteczna Trasa Rowerowa złożona z pętli północnej i południowej, których łączna długość liczy 87 km. Podczas zwiedzania, na pewno nie należy pomijać tych najlepiej zachowanych i najciekawiej położonych fortów, czyli I Salis Soglio, VII Prałkowce, VIII Łętownia, Fort X Orzechowce, XI Duńkowiczki i Fort XII San Rideau.


Autem - Warmia i Mazury

Jeśli Mazury to żagle, kajaki, ewentualnie łowienie ryb lub spacery po lasach? Ależ skąd! Mazury przepełnione są licznymi atrakcjami, a ponieważ często dzielą je długie kilometry, świetnym pomysłem na ich zwiedzanie będzie wycieczka samochodowa.

Co warto zobaczyć? Na pewno Olsztyn, czyli stolicę województwa i bardzo interesujące miasto, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się jeszcze w średniowieczu. Z Olsztynem mocno związany był Mikołaj Kopernik, który pełniąc funkcję administratora kapituły warmińskiej, skutecznie przygotował olsztyński zamek do obrony przed Krzyżakami w 1521 roku. Zamek Kapituły Warmińskiej do dziś pełni ważną rolę w życiu miasta, warto go więc zwiedzić i przy okazji poznać zbiory znajdującego się w nim Muzeum Warmii i Mazur. Do ciekawszych atrakcji Olsztyna zaliczyć możn także Planetarium, Muzeum Przyrody oraz każdą spośród dziesięciu galerii sztuki. Przede wszystkim jednak warto pospacerować uliczkami Olsztyna i poczuć wyjątkową atmosferę tego malowniczo położonego miasta.


Mazury

Warmia i Mazury - kolejne destynacje

Kolejnym przystankiem samochodowej wycieczki po Mazurach może być położony około 8 km od Kętrzyna, Wilczy Szaniec, czyli kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. Obiekt został zbudowany tak, by w latach 1941 - 1944 stanowić punkt dowodzenia wojskami biorącymi udział w podboju ZSRR. W tym miejscu 20 lipca 1944 roku pułkownik Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na życie Hitlera, którego podobno uratowała drewniana noga stołu amortyzująca uderzenie. Dziś Wilczy Szaniec udostępniony jest zwiedzającym i stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów historii i wojskowości.

W drodze z Gierłoża do słynnych kurortów - Giżycka lub Mikołajek, dobrze jest zatrzymać się w miejscowości Rym, by poznać historię tamtejszego zamku i odwiedzić port, do którego chętnie przybywają mazurscy żeglarze. Kolejnym ciekawym przystankiem wyprawy po Mazurach jest Spychów, z którego pochodził legendarny bohater powieści Sienkiewicza. Na koniec warto odwiedzić przepięknie położone Szczytno. Oczywiście zwiedzanie Mazur można, a nawet trzeba połączyć z chwilą relaksu nad malowniczymi jeziorami. A jeśli standardowa wycieczka samochodowa to za mało, zawsze można spróbować off-roadu!

Mazury

Za pomoc w zebraniu materiałów i udostępnienie fotografii, dziękujemy: Redakcjom Serwisów rudawyjanowickie.pl, greenvelo.pl, Twierdza Przemyśl, olsztyn.eu, Mazury oraz Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzystkiego, Urzędowi Miasta Olsztyn i OEH-P "Wilczy Szaniec".

Wczytaj czat