Ładuję...

Puch naturalny i syntetyczny - co musisz wiedzieć

Puch naturalny czy syntetyczny? Wszystko co należy wiedzieć.

Gdy na zewnątrz panuje bardzo niska temperatura, bluza typu polarowego i membranowa kurtka nie będą w stanie zapewnić Tobie dostatecznej izolacji cieplnej. Nieprzyjemne uczucie zimna stanie się jeszcze dotkliwsze, im niższa będzie Twoja aktywność ruchowa. Wówczas najlepiej sprawdzą się lekkie kurtki z naturalnym wypełnieniem puchowym lub syntetycznym. Ich niska waga i odczuwalnie wysoki poziom izolacji to główne atuty, dzięki którym zdobyły tak dużą popularność. Dziś występują w ofercie czołowych marek szyjących odzież dla narciarzy, turystów i pasjonatów gór. Nie brak ich także w jesienno-zimowych kolekcjach firm oferujących ubrania do noszenia na co dzień.

Kurtka puchowa to bowiem nie tylko atrybut górskiego turysty lub wspinacza. Modna i ciepła parka lub bomberka z powodzeniem sprawdzi się także w mieście. Kurtki puchowe zrewolucjonizowały sposób ochrony przed zimnem. Jak się jednak zaraz okaże nie brakuje im także wad. Tych pozbawione są modele wypełnione syntetyczną ociepliną. Te jednak nie izolują tak dobrze jak ich naturalne odpowiedniki. Nowością ostatnich lat są modele hybrydowe, w których konstrukcji wykorzystano zarówno naturalny puch i wypełnienie syntetyczne. Łączą w ten sposób najlepsze cechy dwóch izolujących rozwiązań.

Pomarańczowa męska kurtka Peak Performance

Kurtka z naturalnym puchem

To jak dotychczas najlepsze rozwiązanie w walce z zimnem.  Jest niedościgniony w kwestii izolacji, kompresji i niskiej wagi. Ciepłe powietrze zatrzymane przez gęsi puch błyskawicznie rozgrzewa i jest długo magazynowane w kanałach między sprężystymi piórami.  Swoją dużą trwałością góruje nad wypełnieniami syntetycznymi. Wnętrza kurtek z naturalnym wypełnieniem skrywają mieszaninę  puchowych piór (tzw. puch) i drobnych piór (pierze). Stosunek jednych do drugich rozkłada się na ogół w proporcjach 90/10, czyli 90% puchu i 10% pierza. Niezwykle istotnym parametrem puchu jest jego rozprężność. Chodzi o relację objętości do wagi. Ów stosunek wyraża liczbowo jednostka „cuin”. Im wyższa będzie liczba cuin, tym lepsze właściwości izolujące będzie oferowała dana odzież. Jedyną przypadłością naturalnego puchu jest to jak zachowuje się po przemoczeniu. Wówczas całkowicie traci swoje znakomite właściwości izolacyjne. By nie dopuścić do takiej sytuacji w momencie załamania pogody wystarczy, że założysz na swoją puchówkę membranową kurtkę. Taka możliwość dotyczy oczywiście lżejszych i mniej obszernych objętościowo kurtek. W przypadku modeli narciarskich, lub miejskich zwyczajowo stosuje się membranę i powłokę DWR, które skutecznie zabezpieczają przed niepożądanym przemoknięciem.

Kurtka damska puchowa Bogner
Kurtka meska puchowa Bogner

Kurtka z puchem syntetycznym

Jego kształt w żaden sposób nie przypomina struktury naturalnej ociepliny. Syntetyczne wypełnienie to w rzeczywistości różnego rodzaju mikrowłókna poliestrowe. Te potrafią różnić się między sobą z uwagi na wizję projektową producenta i przeznaczenie danego modelu odzieży. Niezależnie jednak od ich kształtu i długości, włókna poliestrowe wykazują jedną kluczową przewagę nad naturalnym wypełnieniem. W odróżnieniu bowiem od kurtek puchowych te z syntetyczną ociepliną nadal dobrze izolują przed zimnem, nawet gdy są mokre. Tę akurat właściwość zawdzięczają zabiegowi hydrofobizacji i naniesieniu na włókna wodoodpornej warstwy DWR. Syntetyczne wypełnienie odpycha tym samym wilgoć i nie namaka. Nawet po całkowitym zamoknięciu kurtki nie zmienia się także parametr rozprężności jej wypełnienia. W rezultacie mokra odzież wciąż dobrze izoluje przed chłodem.

Kurtka puchowa damska Woolrich

Kurtka puchowa - jak postępować?

Wytrzymałość syntetycznego lub puchowego wypełnienia wynika zarówno z właściwości obu tych surowców, ale jeszcze bardziej ze sposobu ich przechowywania i pielęgnacji. Niezmiernie istotnym czynnikiem mającym wpływ na trwałość puchowych kurtek jest to co z nimi zrobisz po powrocie z nart, górskiej wędrówki lub zimowego spaceru. Kiedy wejdziesz do domu lub hotelowego pokoju postaraj się powiesić kurtkę na wieszaku w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Ta czynność ma na celu skuteczne wysuszenie i rozprężenie puchu. Gdy kurtka, wyschnie, powróci do swojego pierwotnego rozmiaru. Dopiero wtedy możesz ją schować do szafy razem z innymi ubraniami. Musisz jednak pamiętać, że odzież puchowa nie lubi zbytniego ściskania i potrzebuje odrobiny przestrzeni wokół siebie. To nie wszystko. Chcąc na długo zachować oryginalną sprężystość naturalnego wypełnienia, postaraj się nie trzymać zbyt długo odzieży puchowej w pokrowcach kompresyjnych. Worki tego typu znajdują się często na wyposażeniu cieńszych modeli kurtek puchowych. Służą jedynie do transportu lub przechowywania kurtki w plecaku, gdy przykładowo wędrujesz w górach.

Sprawdź podobne artykuły

Jak dbać o kurtki puchowe
Trendy na stoku
Jak skompletować odzież na wędrówkę po górach

Wczytaj czat