Ładuję...

Slider Mindfullness

Mindfulness - sposób na równowagę

Nieustający pośpiech, ciągle zwiększająca się liczba zadań do wykonania, presja czasu, nastawienie na realizację celów i odnoszenie sukcesów – tak właśnie żyje społeczeństwo w XXI wieku, coraz szybciej i… coraz mniej świadomie. Czy zdarzyło Ci się podczas spaceru myślami być zupełnie gdzieś indziej, zamiast cieszyć się słoneczną pogodą i przyrodą wokół? Może wtedy w Twojej głowie tworzył się plan na kolejne dni w pracy, kotłowały problemy do rozwiązania lub powstawała lista zakupów? Ta gonitwa myśli z całą pewnością nie miała nic wspólnego z relaksem. Okazuje się, że współcześnie bycie tu i teraz nie jest wcale takie łatwe, a wręcz staje się „towarem luksusowym”. Warto jednak pozwolić sobie na ten luksus, gdyż dzięki niemu będziesz czerpać więcej zadowolenia ze swojego życia. Wystarczy podjąć wyzwanie i rozpocząć trening mindfulness – tak, jak ćwiczysz ciało, możesz również pracować nad swoją uważnością.

S'portofino

Co to jest mindfulness?

Cytując Pawła Holasa, psychoterapeutę, psychiatrę i nauczyciela uważności: mindfulness „to stan świadomości, w którym przyciągamy uwagę do tego, czego doświadczamy w bieżącym momencie, włączając w to myśli, doznania, uczucia oraz otoczenie, z zachowaniem postawy otwarcia, nieoceniania i zaciekawienia”. Korzenie uważności (mindfulness) sięgają 2 500 lat wstecz, a jej źródłem jest psychologia buddyjska. Jednak trzeba podkreślić, że uważność nie jest praktyką religijną, lecz metodą pracy ze swoim umysłem i może być trenowana przez każdego. To również pojęcie szersze niż medytacja, która jest rodzajem formalnej praktyki uważności. Mindfulness ma również swój wymiar naukowy: w 1979 r. Jon Kabat – Zinn w Klinice Redukcji Stresu przy Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts wdrożył program wykorzystujący ćwiczenia uważności, dedykowany pacjentom między innymi z chronicznym bólem, nadciśnieniem, depresją, zaburzeniami trawiennymi. Program okazał się skuteczny, przyniósł chorym odczuwalną ulgę i w ten sposób nadał początek treningowi MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), polegającemu na redukcji stresu w oparciu o mindfulness. Świadoma obecność pozwala mózgowi na odprężenie, a dzięki jej ćwiczeniu o wiele łatwiej osiąga się równowagę i spokój na co dzień.

S'portofino

Jak ćwiczyć mindfulness?

Każda czynność, którą wykonujesz uważnie, może być treningiem mindfulness, także rutynowa, jak na przykład jedzenie czy sprzątanie. Musisz po prostu przeżywać to, co robisz lub gdzie jesteś z pełną świadomością. Jeśli akurat spożywasz posiłek, to staraj się to robić bardzo powoli i angażuj w tę czynność wszystkie zmysły. Przyjrzyj się dokładnie temu, co masz na talerzu, zauważ kształty, kolory i strukturę. Następnie skup się tylko na zapachu potrawy, a dalej weź nieduży jej kawałek do ust i zwróć uwagę na to, co czujesz na języku i na podniebieniu. Nie śpiesz się, myśl o tym, jakie smaki i faktury rozpoznajesz. To jeden z przykładów ćwiczenia uważności. Innym prostym treningiem, który może być wykonany wszędzie, jest koncentrowanie się na swoim oddechu choćby przez minutę: oddychaj powoli – gdy weźmiesz wdech, policz do sześciu, następnie zrób wolny wydech i daj ujście nagromadzonemu napięciu. Na początku przygody z uważnym oddychaniem trudno o pełne skupienie. Pojawiające się myśli po prostu odnotuj i powróć do koncentracji na oddechu. Jeśli chcesz znacznie wyraźniej odczuć pozytywne skutki praktykowania mindfulness, poświęć codziennie od kilku do kilkunastu minut (optymalnie 30-45 minut) na medytację i całkowite skupienie na tym, co dzieje się w Twoim umyśle i ciele oraz naukę reagowania na to. Regularny trening natomiast sprawi, że coraz częściej i w naturalny sposób będziesz sięgać do stanu świadomości oraz obecności, a dzięki temu – do stanu relaksu. 

Pozytywne efekty dla każdego

Poprzez mindfulness nauczysz się dostrzegać to, co jest wokół, dzięki czemu przestaniesz reagować automatycznie, a zaczniesz myśleć i działać bardziej świadomie. Trening uważności spowoduje, że poziom stresu spadnie, będziesz mieć lepszą koncentrację i zwiększysz swoją cierpliwość. Ponadto lepiej poradzisz sobie z emocjami, podejmowaniem decyzji i relacjami z innymi oraz odczujesz więcej radości na co dzień. Regularne praktykowanie mindfulness pozytywnie wpływa także na odporność organizmu, pomaga w dolegliwościach chorobowych, między innymi w chorobach układu krążenia, problemach z nadciśnieniem, zmniejsza ból fizyczny (w tym chroniczny ból) i wzmacnia ogólną witalność organizmu. Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu – podobnie, jak w przypadku ćwiczeń fizycznych, jest prawidłowe wykonywanie treningu i systematyczność. Postaraj się zacząć już dziś, ale nie spodziewaj się natychmiastowych efektów. Zaplanuj czas na mindfulness w swoim kalendarzu jako stały punkt dnia, ale również znajduj inne momenty – okazje, w których możesz ćwiczyć i po prostu je wykorzystuj – niech trening stanie się dla Ciebie nawykiem. 

SPRAWDŹ WYGODNE UBRANIA DO MEDYTACJI


Przeczytaj więcej inspirujących artykułów w Magazynie S'portofino!

Magazyn S'portofino SS20

Wczytaj czat