Ładuję...

Moda na bieganie w terenie

Bliskość natury, przygoda, wolność - czyli moda na bieganie w terenie

Trail running staje się coraz częściej wybieraną formą aktywnego wypoczynku wśród biegaczy. Każdy, kto zaczął swą przygodę z bieganiem z pewnością nie chciałby już nigdy z niej rezygnować. Monotonia wynikająca z pokonywania wciąż tych samych tras i rutyna treningów sprawiają, że z czasem entuzjazm, jaki towarzyszył na starcie, stopniowo opada. Jak zatem odzyskać radość z biegania? Jak czerpać z niego jeszcze więcej? Jak sprawić, by każdy trening był wyjątkowy i niepowtarzalny? Receptą jest właśnie trail running rozumiany nie tylko jako dyscyplina sportu, ale pasja i filozofia pozwalające na poprawę kondycji fizycznej i odnowę duchową.

Dla kogo i gdzie?

Bieganie i wędrówki w terenie są adresowane praktycznie dla każdego. To najzdrowsza forma aktywności, która rozwija wszystkie partie mięśniowe i poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Nieistotne, czy biegasz już od kilku lat, czy zwyciężasz w zawodach, czy może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę biegową. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, warto zacząć od zaraz. Miejsce... na początek niech będą to ścieżki w parku i leśne dróżki, z czasem pojawią się szerokie połacie pól, doliny i górskie szlaki. Biegnij tam, gdzie poniosą Cię nogi, niezależnie od pory dnia czy pogody. Poczuj bliskość natury i wsłuchaj się w samego siebie.

Moda na bieganie w terenie

Pewny krok - jakie buty wybrać?

Rodzaj obuwia do biegów terenowych uzależniony jest przede wszystkim od podłoża, na jakim zamierzasz biegać. W związku z tym, wybierając najlepsze buty do trailu, musisz skupić się na trzech aspektach, które pozwolą przejąć kontrolę nad biegiem niezależnie od warunków, jakie spotkasz na trasie: bieżniku, amortyzacji oraz cholewce.

Bieżnik

Podeszwa butów biegowych ma zapewniać komfort oraz doskonały kontakt z podłożem. W zależności od nawierzchni, jaką preferujesz, do wyboru masz bieżnik agresywny, który doskonale spisze się na mokrym i grząskim podłożu, jak śnieg, błoto, mokra trawa, bieżnik nastawiony przede wszystkim na przyczepność - dedykowany do biegów górskich oraz bieżnik przeznaczony na mniej wymagające trasy, np. biegi w parku, po lesie. Przyczepność, zwłaszcza podczas biegów górskich, to kluczowa cecha, jaką powinny wyróżniać się buty. Mają zapewnić stabilny krok zarówno podczas podejść, jak i zejść po stromym zboczu - but musi zapobiegać niekontrolowanym poślizgom.

Amortyzacja

Dobra amortyzacja jest szczególnie odczuwalna na ostrych zbiegach w dół, podczas których siły działające na nogi są dużo wyższe. Jeśli zatem nastawiasz się na biegi górskie, koniecznie zwróć na to uwagę, wybierając model dla siebie. W przypadku zwolenników szybszego biegania oraz zaawansowanych biegaczy sprawdzą się buty lżejsze, o mniejszej amortyzacji.

Cholewka

W butach do biegania to głównie siateczka, która zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Okaże się szczególnie niezbędna wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Na sezon zimowy może jednak nie wystarczyć. Z najprostszej przyczyny - nie zapewni odpowiedniej ochrony termicznej lub buty zbyt szybko się przemoczą. Warto zatem na zimę wybrać drugie buty wyposażone w chroniącą przed wiatrem i wilgocią membranę. Dla tych zaś, którzy pokochali już swój ulubiony model i nie chcą się z nim rozstawać ani na moment, dobrym rozwiązaniem będą ochraniacze na obuwie, czyli stuptuty. Sięgająca za kostkę  wysokość nie ogranicza ruchów, a jednocześnie doskonale zabezpiecza przed wnikaniem do buta śniegu i błota oraz zabezpiecza kostkę przed urazami. W przypadku biegania w terenie ważne jest również wzmocnienie strefy palców, która chroni stopę  przed uderzeniami w korzenie i kamienie. Przed zakupem należy sprawdzić, czy buty wyposażone zostały w specjalny system szybkiego wiązania, który pozwala na błyskawiczne dociąganie butów, nawet w czasie biegu, by nie zatrzymywać się i nie tracić cennego ciepła podczas postoju.


SPRAWDŹ BUTY ON RUNNING

Moda na bieganie w terenie
Moda na bieganie w terenie
Moda na bieganie w terenie

Odzież w kilku warstwach

Podstawowe założenia, jakie powinny spełniać bielizna i ubrania przeznaczone do trekkingu i biegów terenowych to zachowanie optymalnej temperatury organizmu, odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz stabilizacja mięśni (kompresja). Zróżnicowany teren i zmienne warunki pogodowe wymagają odzieży, która zapewni Ci poczucie komfortu w każdej sytuacji. Nie ma jednego zestawu ubrań, który sprawdzi się zawsze i wszędzie. To, jaki będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie z pewnością okaże się dopiero po kilkudziesięciu przebytych kilometrach. Jeśli wiosną lub latem wybierasz się na przebieżkę po lesie albo szybki, intensywny trening, nie musisz zabierać z sobą nic ponad to, co właśnie masz na sobie. Jeśli jednak przed Tobą kilka godzin w terenie, zwłaszcza zimą, koniecznie musisz zabezpieczyć się w bieliznę docieplającą oraz kurtkę chroniącą przed wiatrem i deszczem.

1,2,3..

Wybierając ubrania do zimowych aktywności na świeżym powietrzu pamiętać należy o tym, że odzież ma zapewniać komfort termiczny nie w czasie spoczynku, ale wówczas, kiedy organizm pracuje na podwyższonych obrotach. Jeśli zatem już po wyjściu na powietrze jest Ci wystarczająco ciepło, pomimo tego, że nie zacząłeś jeszcze biegać, z pewnością, jak tylko zaczniesz się ruszać, szybko się spocisz i zmarzniesz. Znając tę zasadę, warto postawić na ubiór warstwowy, który pozwoli uniknąć przegrzania bądź przeziębienia organizmu w trakcie zmieniających się warunków oraz zmiennego tempa treningu. Pierwsza warstwa to bielizna, czyli koszulka z długim rękawem, która zapewnia odprowadzanie wilgoci i jest przyjemna dla skóry. Druga warstwa to hybrydowa kurtka biegowa lub softshell, które zapewniają optymalną termoregulację organizmu. Trzecią warstwę stanowi kurtka z membraną, chroniąca przed deszczem i wiatrem. Dla większych zmarzluchów przydać się może jeszcze druga warstwa, tzw. izolacyjna, w formie lekkiej bluzy, która pełni funkcję docieplającą i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Dół stroju dopełniają leginsy - zimą z dodatkową warstwą z ciepłego, miękkiego polaru.

Mięśnie w ryzach

Częściowa kompresja gwarantuje lepsze zaopatrzenie mięśni w tlen i składniki odżywcze. Jednocześnie stabilizuje mięśnie i redukuje wibracje, jakie towarzyszą bieganiu po nierównej nawierzchni. Dlatego właśnie w bieganiu terenowym najlepiej sprawdza się odzież kompresyjna, która przylega do ciała, niczym druga skóra. Nie musisz obawiać się, że zahaczysz rękawem, czy nogawką o zarośla bądź wystające gałęzie. Warto wyposażyć się zarówno w koszulkę, jak i leginsy do biegania o właściwościach kompresyjnych.

SPRAWDŹ PRODUKTY X-BIONIC

Moda na bieganie w terenie
Moda na bieganie w terenie

O tym warto wiedzieć

Na liście rzeczy, które z całą pewnością okażą się przydatne podczas treningów biegowych w terenie, zwłaszcza w górach, są również kamizelka biegowa - plecak, skarpety, rękawiczki, czapka/opaska, czołówka, zegarek z GPS-em i okulary.

Początek przygody

Wiele osób zastanawia się, czy podoła treningom w terenie, które są przecież dużo bardziej męczące i wymagające aniżeli bieganie po asfalcie. Musisz pamiętać, że biegając po zróżnicowanej nawierzchni, w dodatku z licznymi przeszkodami, uruchamiasz niemal wszystkie mięśnie swego ciała, stawiasz mniejsze kroki, balansujesz całym ciałem, omijając gałęzie i kamienie. Najważniejsze wobec tego będzie dostosowanie stopnia trudności trasy, tempa i czasu treningu do indywidualnych ograniczeń własnego organizmu. Pierwsze treningi niech będą krótsze i nie przekraczają 40 minut. Nie musisz od razu biegać, warto początkowo mieszać bieganie z marszem, by sprawdzić, jak nasz organizm radzi sobie w nowej rzeczywistości. Oczywiście nie zapominaj o porządnej rozgrzewce i dobrym nawadnianiu organizmu!

Moda na bieganie w terenie

Rodzaje biegów terenowych

Wraz z rosnącą liczbą pasjonatów tego typu biegania, rośnie też liczba jego odmian. Nierzadko wybierane są biegi przełajowe na dystansie 10-12 km czyli cross running. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów trail runningu jest również mountain running, czyli biegi górskie. Tereny górzyste kuszą pięknymi widokami a dzięki znacznym różnicom wysokości i zróżnicowanemu podłożu gwarantują przygodę, która nie ma końca. Na nielicznych entuzjastów większej dawki adrenaliny czekają jeszcze ekstremalne biegi wysokogórskie, czyli sky running na wysokości nawet ponad 4000 m n.p.m.. Mamy również ultra trail, czyli biegi na dystansie 60-170 km (powyżej dystansu maratonu) oraz coś dla miłośników czworonogów, czyli canicross – biegi z psem. Popularność biegów w terenie rośnie z roku na rok. Na całym świecie, nawet w najbardziej egzotycznych miejscach, organizowane są już imprezy biegowe, na których pojawiają się pasjonaci wciąż gotowi na nowe wyzwania. Organizatorzy tych imprez, na które zresztą coraz trudniej dostać pakiet startowy, zgodnie twierdzą, że większość uczestników zgłasza się na nie, nie tylko z powodu satysfakcji i wyników, ale przede wszystkim z uwagi na to, że udział w takim biegu daje im motywację do pokonywania barier innych niż na co dzień, dzięki czemu czują się silniejsi w życiu prywatnym i zawodowym. Twierdzą, że znajomi patrzą na nich potem jakby inaczej..:)

Rozsmakuj się w bieganiu trailowym!

Korzyści, jakie można czerpać z tej formy aktywnego wypoczynku mnożą się z każdym krokiem. Przede wszystkim to obcowanie z naturą, świeże powietrze, cisza i niczym nieskrępowana wolność sprawiają, że każdy, kto choć raz „wybiegł” z miasta i doświadczył tego, co daje sport w terenie, będzie wracał na leśne i górskie szlaki już zawsze. Z całą pewnością trail running jest znacznie mniej kontuzyjnym sportem aniżeli biegi po asfalcie. Nie obciąża stawów, wzmacnia mięśnie i ścięgna, rozwija również górne części ciała. Różnorodność terenu pozwala na poprawę techniki i szybkości biegów. Nade wszystko jednak, podczas aktywności w terenie można wyśmienicie się zrelaksować. Przebywanie sam na sam w otwartej przestrzeni pozwala na wsłuchanie się w samego siebie, na oczyszczenie umysłu. Przemierzane szlaki to nie tylko nowe wyzwania i ciekawość, ale i możliwość pokonywania granic własnych możliwości. Korzyści czerpanych z trialu nie sposób zliczyć, tego po prostu trzeba doświadczyć!

Czy jesteś gotowy na przygodę życia?

Przeczytaj więcej artykułów i inspiracji w Magazynie S'portofino!


Moda na bieganie w terenie

Wczytaj czat