Ładuję...

  • baleary-1
  • baleary-1
  • baleary-1


Baleary - luksus i natura

Składające się z czterech wysp głównych oraz licznych wysepek, Baleary od wielu lat stanowią niebywale modny cel podróżniczy dla tych, którzy spragnieni są złocistego słońca, perłowo-białych plaż czy zawsze błyszczącego lazurem morza. Pieszczony niezwykle łagodnym klimatem śródziemnomorskim, archipelag Balearów przyciąga turystów o każdej porze roku i oferuje niezliczoną ilość atrakcji oraz różnorodne możliwości wypoczynku. Sympatyczni mieszkańcy tego magicznego zakątka potwierdzają, że wszystkie wyspy posiadają unikatowe tradycje, zwyczaje i kuchnie, a także malownicze krajobrazy, które rzucają czar na każdego, kto choć raz odważy się tam zawitać.

Największe i najbardziej znane wyspy Balearów: Majorka (wraz ze stolicą Palma de Mallorca), Minorka, Ibiza i Formentera kuszą szczególnie amatorów pieszych wycieczek, nurkowania i przede wszystkim żeglarstwa, ze względu na doskonale rozwiniętą i bogatą infrastrukturę brzegową. To właśnie tutaj odbywa się większość zawodów żeglarskich na światowym poziomie, takich jak Trofeo S.A.R. Princesa Sofia, które organizuje się już od roku 1960. Stolica archipelagu, Palma de Mallorca, słynie ze świetnie przygotowanych marin oraz szeregu żeglarskich udogodnień. 

Najważniejsze atrakcje.

Baleary posiadają mnóstwo pełnych uroku miejsc, które na długo zapadają turystom w pamięć, jak na przykład malowniczo położony Królewski Klasztor Valdemossa na Majorce. Według dokumentów historycznych gościł on wiele znanych i prominentnych postaci, w tym samego Fryderyka Chopina i Georges Sand. Minorka z kolei może poszczycić się doskonałymi wytwórniami win oraz pięknymi winnicami takimi jak Viñas Binifadet, czy Ferrer de Muntpalau. Co więcej, to na Minorce właśnie produkowane jest regionalne wino Illa de Menorca, zarówno rodzaju białego, jak i czerwonego. Białe wino świetnie pasuje do tutejszych przysmaków. Paella z owocami morza stanowi naczelne danie kuchni hiszpańskiej.

Na przystawkę spróbuj tutejszych tapas, takich jak patatas bravas czy jamon iberico. Ibiza, znana turystom jako wyspa niekończącej się zabawy do białego rana, luźnej atmosfery, modnych klubów i kasyn, jest również bogata w atrakcje przyrodnicze i kulturalne. Z tego powodu została też umieszczona na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Można tam spotkać wiele zabytków czy pozostałości najróżniejszych cywilizacji, które przemieszczały się po archipelagu na przestrzeni wieków (fenicka osada Sa Caleta). Warto na pewno też zajrzeć do rezerwatu przyrody Ses Salinas, raju dla ornitologów, za względu na niesłychaną różnorodność jego ptasich mieszkańców. Formentera, jako mniej popularna ze swoich śródziemnomorskich sióstr, oferuje z kolei niezapomniane przeżycia na doskonale wytyczonych ścieżkach rowerowych, promując jednocześnie zdrowy styl życia, jak i respekt wobec środowiska.

Jeżeli ktoś marzy jednak o tym, by podziwiać wyspy z morskiej perspektywy, a nie posiada własnego jachtu, może na przykład w Palma de Mallorca swobodnie skorzystać z oferty licznych przedsiębiorstw turystycznych proponujących wyjątkowe wycieczki wzdłuż wybrzeża. Wymagający i doświadczeni żeglarze powinni udać się na Ibizę i Formenterę, których mariny, choć bardziej odsłonięte i mniej przyjazne, rekompensowane są wspaniałymi widokami surowej śródziemnomorskiej przyrody na zachodnim brzegu archipelagu. Warunki atmosferycznie Balearów są idealne do żeglowania niemalże przez cały czas. Od marca do czerwca, oraz przez wrzesień i październik w aurze dominuje północny wiatr Tramontana. W miesiącach letnich wokół Ibizy i południowej części Majorki kumulują się wiatry ciepłe, podczas gdy Minorkę otula zachodni prąd z Zatoki Liońskiej.

EssentialsNie da się ukryć, iż pogoda na Balearach niezwykle rzadko sprawia turystom przykre niespodzianki. Wyspy te kojarzą się głównie z przepiękną aurą i bursztynowymi zachodami Słońca, z krótkimi szortami i topami... Niemniej jednak warto być dobrze przygotowanym na jej ewentualne kaprysy, zwłaszcza podczas żeglugi. Skorzystaj z oferty S’portofino i już teraz zaopatrz się w niezbędniki, które pomogą Ci stawić czoła żeglarskiej przygodzie! Zainspiruj się kolekcjami North Sails, Napapijri czy Sportalm i odkrywaj nieznane.


Wczytaj czat