Ładuję...

Jak się ubrać na trail - bieganie zimą w górach

Jak się ubrać na trail - bieganie zimą w górach

Trening w okresie zimowym dla niektórych jest wyzwaniem. Trudne warunki pogodowe nie muszą jednak zniechęcać do aktywności. Wręcz przeciwnie. Jeśli lubisz podnosić poprzeczkę coraz wyżej i czujesz dumę podczas pokonywania kolejnych granic, mamy dla Ciebie idealną propozycję. To połączenie pasji biegania z zamiłowaniem do górskich widoków. Taki rodzaj aktywności to tzw. trail running, znany również jako cross running.

Bieganie trailowe - co to jest?

Trening ten łączy bieganie po wymagającym, górskim terenie i podziwianie przy tym zachwycających pejzaży. Obszary górskie stanowią ogromne wyzwanie - zwłaszcza, gdy szykujesz się do biegania zimą. W lato piasek, skały, kamienie i gałęzie stanowią typowe przeszkody - choć mogą utrudniać bieg, jednocześnie pozwalają Ci się sprawdzić. Z kolei jeśli chcesz skorzystać z dobroczynnego biegania zimą, musisz uzbroić się w jeszcze większą determinację. Kiedy jednak wokół pełno jest śniegu, musisz zadbać nie tylko o odpowiednie przygotowanie kondycyjne, ale też pomyśleć o wyposażeniu i odpowiedniej odzieży. Dobrym pomysłem jest też inwestycja w buty do biegania po górach.

ON Running Waterproof
Bieganie zimą po terenach górskich

Jak się przygotować do biegania zimą?

Z pewnością wiesz, że trening w górskim śniegu jest niezwykle wymagający. Zimowe warunki utrudniają poruszanie się po utwardzonych ścieżkach. Oprócz trasy, pod uwagę musisz wziąć też warunki pogodowe i temperaturę. Góry obfitują w nierówności, a zalegający śnieg i błoto to dodatkowe przeszkody do pokonania. Od czego zacząć? Istotne będą dwa elementy, czyli treningi przygotowawcze i skompletowanie wyposażenia. Trening przygotowawczy powinien być jakościowy. Zacznij od adaptacji, następnie stopniowo zwiększaj tempo i trudność trasy. Przy wyborze kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem. Trasa treningowa, a później docelowa, nie może zagrażać Twojemu zdrowiu. Dodatkowo powinna umożliwiać realizację celu. Z kolei w tym drugim przypadku najważniejsze będzie odpowiednie obuwie trailowe i skompletowanie odzieży trailowej do treningu. Cały zestaw musi być dopasowany do trudnych warunków otoczenia i najlepiej, by wyróżniał się zaawansowaniem technologicznym. W przypadku butów ważny będzie kształt bieżnika. Modele w góry powinny być silniej zarysowane niż standardowe modele. Dzięki temu zyskasz lepszą przyczepność. Modele takie ograniczą też również zapychanie podeszwy błotem.

WYBIERZ BUTY DO BIEGANIA W GÓRACH

Bieg trailowy to najlepsza próba sprawności, która pozwoli Ci przekroczyć własne granice.

Buty trailowe do biegania po górach

Buty do biegania w górach zimą

Podczas wyboru butów do biegania zimą warto przede wszystkim zwrócić uwagę na amortyzację. Idealnym rozwiązaniem będzie ALTRA OLYYMPUS 4. Wyróżniają się one pianką o grubości 33 mm, która ochrania stopę i daje niezbędny komfort, gdy wyjdziesz biegać. Obuwie jest też wyposażone w system rowków oparty na technologii InnerFlex. Pozytywnie wpływa on na dynamiczne przetaczanie stopy. Warto również zwrócić uwagę na model ALTRA LONE PEAK 4.5. To kultowe obuwie trailowe posiada charakterystyczne bieżniki oraz zastosowano w nim mieszankę gumy MacTrac, która wspomaga przyczepność do podłoża. Podczas biegania po terenach górskich kluczowe znaczenie ma także ochrona przed ostrymi kamieniami. Tę funkcję pełni wbudowana wkładka Stone Guard. Dzięki niej Altra - buty trailowe najlepiej sprawdzą się w przypadku najbardziej wymagających tras. Kolejną propozycją na zaśnieżone szlaki są propozycje marki On Running. Model ON RUNNING CLOUDROCK WATERPROOF w wersji dla kobiet i dla mężczyzn jest zaskakująco lekki, a jednocześnie charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością. Dolna część buta zabezpieczona została protektorem. Minimalizuje on uderzenia o elementy terenu, a oddychająca membrana odprowadza wilgoć z wnętrza buta. Gwarantuje w ten sposób optymalny komfort termiczny w czasie wysiłku. Istotnym elementem podczas tego typu treningu jest wydajność i dynamika -dlatego też w podeszwie zastosowano SpeedBoard. Technologia ta wspomaga bezpieczne poruszanie się pod górę i chroni stopę na nierównym terenie.

Od niezawodności wyposażenia zależeć będzie zarówno Twój komfort, jak i wyniki, jakie da bieganie trail.

Kurtka wodoodporna
odzież trailowa na zimę w S'portofino

Jak się ubrać na bieganie zimą w górach?

Wybór idealnych butów to pierwszy krok. Jaki jest kolejny? Dopasowana odzież. Choć piękne, ośnieżone szlaki wyglądają zachwycająco, musisz też przygotować się do biegania zimą biorąc pod uwagę swój komfort. Tak, jak w przypadku górskich wędrówek, duże znaczenie mają warstwy. Warstwa pierwsza to bielizna termiczna. Doskonałym wyborem będą produkty X-BIONIC, w tym skarpety trailowe. Linia APANI 4.0 MERINO powstała z wysokiej jakości materiału z myślą o ludziach podejmujących aktywność w niskich temperaturach. Elementy odzieży tej marki skutecznie odprowadzają wilgoć, chroniąc w ten sposób przed przegrzaniem w czasie biegu i wychłodzeniem w czasie spoczynku. Jest to szczególnie ważne, gdy wybierasz się w góry. Ważne są też spodnie - istotne, by ta warstwa ubioru zapewniała ciepło. Warstwa wierzchnia to również koszulka, bluza i kurtka. Ciekawe propozycje z pewnością znajdziesz wśród modeli On Running. Praktycznym rozwiązaniem jest TRAIL BREAKER (dla kobiet i mężczyzn). Lekka i elastyczna kurtka z pewnością sprawdzi się jako kolejna warstwa. Ciepło zapewnią również modele od Helly Hansen i Salewa - sportowe propozycje możesz ubrać zarówno wtedy, gdy idziesz biegać, jak i podczas codziennego zwiedzania.

Nie czekaj - zacznij ćwiczenia już teraz!

Podejmij się wyzwania - zacznij biegi trailowe zimą! Wystarczy odpowiedniego typu obuwie dopasowane do Twojego tempa biegu, warstwy ciepłej odzieży i trening przygotowujący do trudniejszych warunków. Potem wystarczy wystartować i podziwiać rozciągające się przed Tobą pejzaże. Dzięki wysokiej jakości produktom, takim jak spodnie i kurtki, nie musisz martwić się zimnem czy dyskomfortem. Istotną kwestią pozostają jednak ćwiczenia. Sprawdź, jak trenować bieganie zimą. W artykule znajdziesz przykładowe treningi siły biegowej. Pamiętaj, że rozsądne bieganie zimą zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Sprawdź trening biegowy

Wczytaj czat