Moda lat 90. – które trendy wracają? Co jest modne?
Moda na sentymentalne powroty do lat, które często kojarzone są z czasem dzieciństwa zawładnęła całą popkulturą. Nawiązań można szukać wszędzie: od filmu i muzyki, po sztukę oraz kreowanie nowych – a raczej odświeżonych – modowych trendów. Czy moda lat 90. pozostanie z nami na dłużej? Okazuje się, że wiele krojów i rozwiązań, które były popularne w tamtym czasie, sprawdza się również dziś i pewnie zachwycać będzie jeszcze długo. Jedno jest pewne: tej epoce nie można odmówić wyrazistości. Sprawdź, które trendy z mody lat 90. wracają.
Damska moda lat 90. – co wraca do łask?
Jak wyglądała ówczesna it girl? Czym się inspirowała, kiedy nie było jeszcze tyle łatwo dostępnych treści? Lata 90. to oddech po niezwykle barwnych latach 70. i 80. Nadal jednak widoczna była tendencja do przeskalowanych form i oryginalnych printów (warto wspomnieć charakterystyczną panterkę, wężową skórę, gazetowy kolaż czy geometryczne wzory w jaskrawych kolorach, które widoczne były na kultowych dziś kompletach dresowych i sportowych kombinezonach). Te wszystkie elementy można zobaczyć na wybiegach oraz w kolekcjach znanych marek także dziś. Co z mody lat 90. warto włączyć do swojej garderoby?
- Kroje oversize
Jeśli myślisz, że trend na fason oversize to domena współczesności, to modowo się mylisz. W latach 90. królowały przeskalowane swetry (niczym pożyczone od chłopaka lub brata), koszule czy ramiona w marynarkach (podkreślone popularnymi wkładkami w postaci poduszeczek). Kurtka – ramoneska, bomberka, pilotka – w zgodzie z ówczesnymi i dzisiejszymi trendami powinna być nawet o kilka rozmiarów za duża i niepodkreślająca sylwetki. Ciekawe rozwiązania tego typu można znaleźć w kolekcjach Aeronautica Militare (tu w połączeniu z modą na styl militarny lub fascynację pilotami, która trwała nieprzerwanie od 1986 roku, kiedy z ekranu czarował Tom Cruise w „Top Gun”), Deha (np. krótkie, oversizowe kardigany), Bogner (czerpiący też z trendu na łączenie stylu casual i sportowego) czy PE Nation (np. wygodne, duże bluzy).
- Slip dress, czyli bieliźniane sukienki na cienkich ramiączkach
W latach 90. ikonami mody stawały się często top modelki, które widywano na pokazach w telewizji lub sesjach w kolorowych gazetach. To one wylansowały trend na tzw. slip dress, czyli sukienkę, która przypomina satynową koszulę nocną z dekoltem wykończonym koronką. Nieodłącznym elementem tego fasonu były bardzo cienkie ramiączka. Dzisiaj ten podkreślający krój sukienki zestawiany jest z za dużymi marynarkami czy swetrami lub nawet z oversizowymi bluzami dla przełamania zmysłowości.
- Spodnie z wysokim stanem lub… wprost przeciwnie
Jeśli chodzi o damskie spodnie, to mamy tutaj dwie skrajności: bardzo wysoki stan, który kończy się powyżej pępka i zarysowuje talię oraz tzw. biodrówki, czyli stan maksymalnie obniżony. Oba te fasony były i są nadal niezwykle modne.
- Kombinezony
Były modne nie tylko na stokach narciarskich i górskich szlakach zimą, ale weszły do mody codziennej. Dziś ponownie odkrywa się ich funkcjonalność, wygodę oraz oryginalną formę. Kombinezony damskie w stylu casual znajdziesz m.in. w kolekcjach: Varley, We Norwegians, Deha, Aeronautica Militare, Parajumpers, Y-3, Maia Bergman, Joslin i Camilla. Nadal zachwycają też te w wersji sportowej, np. od: Cordova, Perfect Moment, Fusalp czy Rossignol.
Męska moda z lat 90. – jakie trendy warto znać?
Typowa męska stylizacja w duchu mody lat 90. to połączenie nonszalancji i charakterystycznych elementów, które wyznaczały kierunek indywidualnemu stylowi. Jakie trendy wracają?
- Grunge
Grunge to właściwie nazwa podgatunku rocka, który narodził się w Seattle w połowie lat 80. Wyznaczył jednak także kierunek modowy, ponieważ zaczęto inspirować się jej przedstawicielami. Słuchano wtedy Nirvany, Pearl Jam, Alice In Chains, Soundgarden, czyli zespołów z charyzmatycznymi frontmenami. Stylizacje znane ze sceny zaczęły być widoczne na ulicach, tworząc modową wersję stylu grunge. Dziś w trendach ponownie są duże skórzane kurtki, rozciągnięte swetry, przetarte jeansy, koszulki z nadrukiem i noszone na nie koszule flanelowe.
- Oversizowe koszule z kolorowymi nadrukami
Luźny męski look w duchu lat 90. nie mógłby się obyć bez kroju oversize, np. za dużych koszul, które często noszone były na T-shirty i miały krótki rękaw. Modne były nie tylko te w kratę w stylu grunge, ale też z kolorowymi nadrukami takimi jak np. z aktualnej kolekcji Rip Curl.
- Spodnie męskie z szeroką nogawką
Moda lat 90. była wygodna i casualowa, więc nic dziwnego, że nogawki spodni były szerokie. Dziś ponownie pojawiają się w kolekcjach znanych marek oraz na wybiegach, np. w zestawieniu z oversizową marynarką. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie fasony są teraz modne i nawiązują do tamtych czasów, przypomnij sobie, jak ubierali się bohaterowie „Przyjaciół”.
Zobacz również: Damskie marynarki w sklepie S’portofino
Uniwersalne trendy z mody lat 90.
Niektóre tendencje w modzie można traktować uniwersalnie i włączyć je zarówno do garderoby damskiej, jak i męskiej. Jest tak m.in. z modą na minimalizm, który w latach 90. dawał oddech po barwnych latach ubiegłych. Pojawił się trend nazywany normcore, który wyznawał zasadę: mniej znaczy więcej. Można powiedzieć, że negowano istnienie trendów, ale prawda jest taka, że właściwie dostrzegano całkowitą obojętność na pojawianie się ich w modzie. Codzienne zestawy miały być proste, nonszalanckie, luzackie i można powiedzieć, że zwyczajne. Podobne do tych, które nosili ulubieni bohaterowie seriali np. „Beverly Hills 90210”, „Jeziora marzeń” czy wspomnianych już „Przyjaciół”. Postacie były kreowane na tzw. dziewczyny (i chłopaków) z sąsiedztwa i właśnie tak wszyscy chcieli wyglądać.
Właśnie z tego nurtu wywodzą się takie elementy ubioru jak spodnie cargo, czyli bojówki (dziś znajdziesz je np. w kolekcjach Aeronautica Militare, C.P. Company, Y-3), jeansowe kurtki i koszule (zestawiane w całe denim total looki), wspomniane już flanelowe koszule. Modny był też prosty zestaw: jeansy, biała koszulka i ewentualnie za duża kurtka skórzana lub jeansowa.
Powrót mody lat 90. – jakie akcesoria wybrać?
Moda to nie tylko ubrania, ale także akcesoria, bez których nie może obyć się nawet minimalistyczna stylizacja w stylu lat 90. Na ulicach pojawiały się te elementy, które podpatrzono u znanych aktorów, modelek czy gwiazd muzyki lub w tym okresie lansowano w kultowych serialach. Tak było m.in. z torebką-bagietką zaprojektowaną przez dom mody Fendi. Wystarczyło, że pojawiła się w stylizacji u Carrie Bradshaw w „Sexie w wielkim mieście”, a już stała się pożądanym dodatkiem wielu kobiet. Dziś moda na te niewielkie torebki noszone pod pachą niczym francuskie bagietki powróciła i stały się must have wielu fashionistek.
Ciekawie wyglądają wpływy mody lat 90. na wybór butów damskich i męskich. Aktualnie najbardziej poszukiwanymi modelami są tzw. ugly shoes (dosłownie „brzydkie buty”) oraz daddy shoes (kojarzone z obuwiem noszonym w tamtym okresie przez wielu ojców), które mają ze sobą wiele wspólnego. To charakterystyczny typ obuwia sportowego, który wyróżnia się klasyczną, ale niezbyt zgrabną formą. Często jest przeskalowany, przeczy idei minimalizmu w kwestii szycia ze sobą wielu elementów z różnych materiałów (połączenie skóry i siateczki). Współcześnie nosi się tego typu modele nawet z delikatnymi sukienkami i spódnicami czy zestawia z klasyką garderoby męskiej. Warto szukać ich w kolekcjach butów sportowych najlepszych marek, np. Y-3, On Running, Adidas by Stella McCartney, APL. Okazuje się, że moda lubi sentymenty i nie zawsze to, co obiektywnie piękne, będzie znajdować się w aktualnych trendach.
Jak wprowadzić elementy stylu lat 90., aby wyglądały naturalnie i aktualnie nawet wtedy, kiedy gorący trend zacznie przemijać? Najlepiej zdecydować się na to, co wpisuje się w nasz indywidualny styl lub pasuje do innych części garderoby. Wprowadzając do szafy trendy, warto pamiętać, że najlepiej prezentują się one przy dobrej jakości bazie (mogą do niej należeć np. klasyczne jeansy, gładkie T-shirty ze szlachetnej bawełny, a w sezonie jesienno-zimowym wełniane swetry). Przy tak stworzonej podstawie nie trzeba bać się odrobiny sentymentów nawet w postaci przeskalowanych form, nietypowych krojów czy fasonów.
To może Cię zainteresować: