Ładuję...

Buty trailowe to konieczność, gdy biegasz w terenie

Jakie buty trailowe wybrać?

Podczas biegania w terenie zupełnie nie sprawdzi się obuwie, którego używasz na co dzień na asfalcie lub innej utwardzonej nawierzchni. Specyfika górskiego terenu wymusza zupełnie inną konstrukcję butów. Ich zadaniem to zapewnienie Tobie najwyższej przyczepności, wysokiej amortyzacji i dodatkowej stabilizacji. Decydując się na zakup pary butów trailowych, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie o to, w jakim konkretnie terenie górskim zamierzasz biegać. Rodzaj nawierzchni jest w tej sytuacji najważniejszą przesłanką, która powinna decydować o zakupie. Właśnie dlatego wyróżniamy buty trailowe do biegania po nawierzchni miękkiej, twardej oraz mieszanej.

Buty trailowe zapewniają przyczepność i amortyzację podczas biegu w terenie.

Specyfika górskiego terenu wymusza zupełnie inną konstrukcję butów. Ich zadaniem jest zapewnienie Tobie najwyższej przyczepności, wysokiej amortyzacji i dodatkowej stabilizacji.

Buty do biegania w terenie

Buty trailowe do biegania po nawierzchni miękkiej będą najlepszym wyborem, gdy przede wszystkim trenujesz na leśnych ścieżkach, trawiastej nawierzchni, błotnistym terenie, lub szutrowych drogach. Podeszwa butów trailowych posiada bardzo agresywny i głęboki bieżnik. Jego rolą jest ciągłe wgryzanie się w niestabilne podłoże i zapewnianie możliwie jak najwyższej przyczepności. Inne buty trailowe założysz jeśli biegasz w skalistym terenie. Wiąże się ono z wyborem obuwia o zdecydowanie odmiennej charakterystyce i budowie podeszwy. Elementy bieżnika w tego typu butach do biegania w terenie są dużo niższe i bliżej siebie rozstawione niż ma to miejsce w modelach do biegu po miękkiej nawierzchni. Również sama mieszanka gumy, z której powstała podeszwa jest bardziej miękka i przyczepna. Gwarantuje tym samym pewne trzymanie na skalistym podłożu. Najbardziej wszechstronnym typem butów trailowych są modele przeznaczone do biegania po nawierzchniach mieszanych. Będą dobrym wyborem, jeśli większość czasu biegasz w mocno zróżnicowanym terenie górskim. Buty trailowe w tej kategorii stanowią kompromisowe rozwiązanie, które charakteryzuje duża uniwersalność. Musisz mieć jednak na uwadze, że buty trailowe tego typu nie będzie tak przyczepne, jak typowe modele do biegania w miękkim terenie. Analogicznie nie będą też tak dobrze kleiły się do skały, jak modele przeznaczone do twardej nawierzchni. 

Lekkie, wytrzymałe i przyczepne - takie powinny być buty trailowe
Buty trailowe - z nimi nie musisz się obawiać utraty przyczepności

Wybierz uniwersalne buty trailowe

Zupełnie inną drogą podąża szwajcarska marka ON Running, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów szukających maksymalnie wszechstronnych butów trailowych. Idealnym przekładem takiego obuwia jest model ON Running Cloudventure i jego woodoporna odmiana z membraną Cloudventure Waterproof. Dzięki podeszwie Missiongrip™ zapewnia wyjątkowo wysoką przyczepność w każdych terenowych warunkach. Podeszwa w tym modelu jest odpowiedzią na potrzeby osób biegających w zróżnicowanym terenie, zarówno górskim i nizinnym. Za sprawą strefowej konstrukcji i charakterystycznej faktury bieżnika jest w stanie sprostać niemal każdym trudnościom jakie napotkasz w terenie. Kształt bieżnika w przedniej części podeszwy jest ustawiony pod takim kątem, by poprawiać przyczepność na stromych podbiegach. Natomiast odwrotny kierunek kostek bieżnika w tylnej części zapewnia wysoką przyczepność w trakcie zbiegów. Wysoka przyczepność podeszwy Missiongrip™ wynika także z zastosowania nowej mieszanki gumy o wyjątkowo dużej lepkości.

Lekkie, wytrzymałe i przyczepne - takie powinny być buty trailowe
Buty trailowe - z nimi nie musisz się obawiać utraty przyczepności

Bardziej zawansowaną konstrukcyjnie odmianą butów Cloudventure jest model Cloudventure Peak. Jego przeprojektowana podeszwa Missiongrip™ ma zdecydowanie bardziej agresywny charakter i wzorowo zdaje egzamin zarówno na nawierzchni miękkiej i twardej. Za sprawą wyjątkowo niskiej wagi oraz wyjątkowo przewiewnej cholewki model ten znakomicie sprawdza się w trakcie zawodów. W jednym i drugim modelu butów trailowych nie zabrakło specjalnego wzmocnienia w okolicy palców. Jego zadaniem jest ochrona przed kontaktem z ostrymi krawędziami skał i innymi elementami terenu. Jeśli trenujesz lub startujesz w zawodach na długich dystansach zdecyduj się na premierowy model On Running Cloudultra. Dzięki podwojeniu warstw superpianki Helion ™ i amortyzujących struktur CloudTec®, zapewnia niezrównaną amortyzację i długotrwały komfort. Dopełnieniem całości w tych butach jest podeszwa Missiongrip™, która zapewnia niezbędną przyczepność potrzebną do pokonania mieszanego terenu.

Uniwersalne buty trailowe zdadzą egzamin zarówno w skalnym terenie i miękkim podłożu.

Decydując się na zakup pary butów trailowych, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie o to, w jakim konkretnie terenie górskim zamierzasz biegać. Rodzaj nawierzchni jest w tej sytuacji najważniejszą przesłanką, która powinna decydować o zakupie.

SPRAWDŹ NAJNOWSZE MODELE BUTÓW TRAILOWYCH

Kolekcja męska butów trailowych
Kolekcja damskich butów trailowych

Wczytaj czat