Ładuję...

Trilo Chi - pomost między ciałem a duszą

Trilo Chi to współistnienie muzyki, wyobraźni i świadomego ruchu. Unikalna forma łączy wschodnie elementy takie jak Hatha Yoga, Tai Chi i Oi Gong z metodami zachodnimi: fitnessem, pilatesem czy stretchingiem. Zajęcia doskonale sprawdzą się zarówno jako trening relaksacyjny, a także pomogą wymodelować sylwetkę. O pochodzenie, zasady i działanie tej aktywności na nasze ciało i umysł zapytaliśmy Patrycję, instruktorkę Trilo Chi, Jogi i kinezyprofilaktyki, absolwentkę Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, pasjonatkę i profesjonalistkę w wielu sportowych dziedzinach. 


Patrycjo, mogłabyś opowiedzieć o tym czym jest Trilo Chi i z jakich form aktywności się składa?

Trilo Chi składa się z trzech pięknych, energetycznie form. Pierwsza część to Chi Flow Motion, bardzo wyciszająca, nastawiona na koncentrację do środka, pozwalająca poczuć emocje i zauważyć nieco inne rzeczy niż na zajęciach fitnessu. Po niej następuje część druga – Power Chi, bardziej taneczna, dynamiczna dzięki której dajemy upust naszym emocjom, możemy wyrzucić z siebie coś, co nam zalega nie tylko napięciowo, ale również  emocjonalnie. Bardzo często choreografie nawiązują do natury, więc pojawia się wiatr, burza , piorun, fala. Czerpiąc inspiracje z natury, chcemy wnieść do swojej praktyki jej cudowne jakości. Ostatnia część, Chi Joga, jest połączeniem elementów jogi z pilatesem i ćwiczeniami zdrowego kręgosłupa. To wszystko w połączeniu z oddechem i płynnymi przejściami powoduje stabilizację, wyciszenie, koncentrację i zauważenie tego co się pojawiło podczas całej lekcji. Zaakceptowanie tego i podjęcie decyzji co z tym zrobić dalej - zmienić, a może rozwijać dalej, inaczej. Trilo Chi jest kompilacją wszystkiego – wielozmysłowością, wielowymiarowością, wielofunkcyjnością i wielotradycyjnością. 


Do jakich tradycji Trilo Chi nawiązuje?

Z jednej strony mamy tu nawiązanie do medycyny chińskiej stąd elementy Tai Chi i Qi Gong, z drugiej strony pojawiają się akcenty hinduizmu, skąd korzenie jogi….w Trilo Chi wdrażamy tę wiedzę i mądrość do naszego nowoczesnego fitnessowego świata, chcąc pogodzić… wschód z zachodem, nowoczesność z tradycją. Ja traktuję Trilo Chi jak swojego rodzaju pomost pomiędzy fitnessem, bo jest tu praca z ciało, a formami mniej popularnymi jak joga, Qi Gong, gdzie ważne jest zgłębianie siebie, pokora, zauważenie i zaakceptowanie swoich słabości, na które na co dzień nie zwraca się uwagi. Trilo Chi to forma body mind, forma pracy z ciałem zarówno fizyczna, jak i mentalna. Ludzie po Trilo Chi rozwijają się w różnych kierunkach, wybierając ścieżki chcąc zgłębiać  Źródło.  Często podoba się im element jogowy, którego wcześniej nie praktykowali, bo chodzili na zajęcia typowo fitnessowe, albo wybierają Tai Chi czy taniec i różne jego odsłony.

Czy możesz odnieść się do powiązań Trilo Chi z medycyną chińską?

Jest to jej namiastka. Pracujemy stosując zasadę ‘5 przemian’ traktując każdego z nas jako część jednej wielkiej Jedności w zgodzie z naturą i żywiołami wody, ognia, ziemi, powietrza, drewna. Znając przebieg meridianów używamy określonych ruchów, aby pobudzić w nich energię, tym samym docierając do poszczególnych organów wewnętrznych. Elementy Yin i Yang pozwalają utrzymać równowagę, która jest tak ważna w życiu na co dzień.  Chińczycy już wieki temu dostrzegali prawa natury i to, jak możemy z niej mądrze czerpać, żyjąc w zgodzie z Nią, obserwując jak na Nas wpływa.

Element body mind nasuwa na myśl, że Trilo Chi to doskonała w dzisiejszych czasach forma relaksacji, odstresowania się.

Oczywiście, jak najbardziej. To forma, która przenosi Nas do wnętrza, a jednocześnie pracuje nad tym co widoczne i równie ważne na zewnątrz.

Czy podczas zajęć pracujesz nad konkretnymi elementami, takimi jak odpowiedni oddech, dynamika ruchów?

Na zajęciach staram się podkreślić wagę oddechu. to nieodzowny element naszego życia, Istnienia. Na co dzień bardzo często wstrzymujemy oddech, nie skupiamy na nim uwagi,  dlatego podczas zajęć staramy się pracować nad płynnością  i zauważeniem oddechu, jaki jest, jak na nas wpływa. Kiedy nasze myśli koncentrują się na oddechu wtedy nie myślimy o innych rzeczach, o problemach życia codziennego, np. o tym co ugotować na obiad. To swojego rodzaju medytacja w ruchu, czyli koncentracja, odrzucenie wszystkich myśli, emocji i myślenie o tym, co jest tu i teraz. Ty i oddech połączony z ruchem. Odgonienie innych myśli jest trudne, non stop mamy w głowie ich potok. Medytacja polega na tym, aby je odcinać. Każdy ma na to swoją metodę, jeden sobie wyobraża chmurkę, która odlatuje, drugi nożyczki, które coś odcinają. Ważne, aby poczuć się w jedności ze sobą, poczuć  prawdziwą siebie, bez oceniania, porównywania, narzucania sobie pewnych wzorców…

Jakie są wskazania do uprawiania Trilo Chi? Czy każdy może trenować tę aktywność?

To forma pracy z ciałem dobra dla wszystkich. Tutaj nie mówimy ‘mocniej’, ‘lepiej’, ‘głębiej’, tylko ‚wejdź w swoją przestrzeń ciała’, czyli podążaj za tym, co czujesz. Szanujesz swoje ciało, dajesz mu tyle ile może, żeby czuć się komfortowo. Jest to stymulacja serca i całego układu krążenia do większego wysiłku, ćwiczenie kręgosłupa, wzmocnienie mięśni stabilizujących oraz rozciąganie. Trilo Chi cudownie wpływa na całe ciało. Każdy może je praktykować.

Zajęcia odbywają się w rytmach charakterystycznej muzyki. Powiesz o niej coś więcej?

Jest to specjalna muzyka, którą wynalazła Lucia Schmidt, pomysłodawczyni Trilo Chi. Początek zajęć odbywa się przy wolnej muzyce flow, środek przy bardziej dynamicznej, a koniec zajęć to powrót do spokojnej, wyciszającej muzyki.

Czy w Polsce można już praktykować Trilo Chi na co dzień?

Tak, istnieją już kluby, w których takie zajęcia się odbywają. Instruktorzy, którzy odbywają kursy Trilo Chi w szkole Open Mind, która ma wyłączność na te szkolenia, często wykorzystują elementy tej aktywności na zajęciach jogi, pilatesa, zdrowego kręgosłupa, czy na zajęciach tanecznych lub wzmacniających. Idealne ubranie do ćwiczeń

Harmonia, natura, symbioza – jeśli bliskie są ci te słowa, linia Harmonic z najnowszej kolekcji marki DEHA, jest stworzona specjalnie dla Ciebie! Kolekcja dedykowana jest kobietom, które lubią być blisko natury, a komfort jest dla nich priorytetowy. Delikatne tkaniny, luźny fason, szwedy i wyjątkowo wygodne kombinezony sprawią, że nic nie będzie krępować Twoich ruchów. Lubisz jogę? Nie możesz sobie wyobrazić tygodnia bez pillatesu? Skorzystaj z modeli linii Harmonic i poczuj harmonię duszy i ciała.

POZNAJ MARKĘ DEHA

Wczytaj czat