Ładuję...

Color power - jak w prosty sposób dodać sobie energii podczas treningu

Color power - jak w prosty sposób dodać sobie energii podczas treningu

Brak motywacji. Znużenie dyscypliną. Zmęczenie. Jest wiele czynników, które potrafią zniweczyć trening i jest wiele powodów zupełnej rezygnacji z ćwiczeń. Jest też mnóstwo przepisów na przezwyciężenie każdego z nich. A najprostszy może okazać się tym najskuteczniejszym. Jak zapewnić sobie udany trening, gdy wszystko każe odpuścić? Czasem wystarczy… odpowiedni kolor. Wiesław Myśliwski napisał kiedyś, że “kolor to ruch, jak wszystko”. Warto więc poznać specyfikę barw i dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej wykorzystać ją w ruchu właśnie. Bo skoro w tak łatwy sposób można sobie pomóc podczas treningu, niemądrze byłoby z tego nie skorzystać.

Naukowcy od wielu lat badają wpływ barw na ludzkie zachowanie i emocje. Kolory stymulują nasz mózg, powodując wydzielanie substancji wpływających na to jak się czujemy, jak rozkłada się nasza energia i jakie mamy nastawienie do siebie oraz świata. Konkretne kolory przywołują zakorzenione w nas odczucia, sprawiają, że nabieramy werwy lub wręcz przeciwnie, popadamy w marazm. Dlatego sprytne korzystanie z ich mocy może sprawić, że nasz trening stanie się przyjemniejszy i bardziej efektywny.

Color power

Energia

Zmęczenie, ospałość, energetyczny debet. Takie odczucia często pojawiają się wraz z początkiem wiosny. Dla osób trenujących jest to skomplikowany czas. Z jednej strony piękna pogoda zachęca do ruchu, z drugiej jednak, przemęczenie podpowiada leniwe scenariusze. Jak dodać sobie energii? Wybierając strój w odpowiednim kolorze! Najlepiej postawić na ubrania żółte, czerwone i pomarańczowe - barwy ciepłe, nasycone i bardzo energetyczne. Czym jeszcze się charakteryzują?

Kolor żółty kojarzy się z optymizmem i radością. Poprawia nastrój i działa antydepresyjnie, ponieważ wspomaga produkcję serotoniny. Sprzyja działaniu, pobudza i dodaje pewności siebie. Co ciekawe, żółta barwa przyspiesza metabolizm, może więc się zdarzyć, że zwłaszcza po intensywnym treningu, będzie potęgowała uczucie głodu.

Pomarańczowy

Czerwony, zwykle łączony z miłością i namiętnością, to prawdziwy power color. Nie tylko dodaje energii i pobudza pozytywne myślenie, ale także zwiększa wytrzymałość i determinację do osiągania celów. Wpływając na pracę nadnerczy odpowiedzialnych m.in. za produkcję kortyzolu, może potęgować uczucie stresu czy zagrożenia, nie musi to jednak oznaczać nic złego - tę cechę czerwieni warto wykorzystać w bezpośredniej rywalizacji podczas zawodów lub uprawiania sportów walki. 

Pomarańczowy to wyjątkowo orzeźwiający kolor. Zdecydowanie sprzyja pozytywnemu nastawieniu, poprawiając samopoczucie i dodaje energii. Pomaga pozbyć się złych emocji, odzyskać siły, uodparnia też na stres. Jego łagodne tony często wykorzystywane są w symbolice buddyjskiej, ponieważ łączone są z duchową transformacją. Dlatego kolor pomarańczowy świetnie sprawdza się nie tylko przy intensywnym wysiłku, ale także podczas wyciszającej jogi.

Spokój i harmonia

Istnieje również gama kolorów, które pozwolą osiągnąć efekt wyciszenia. Jakie kolory pomogą uspokoić gonitwę myśli, pozbyć się napięć i poczuć jedność z własnym wnętrzem?

Najbardziej lubianym kolorem jest niebieski, jednak dla sportowców znacznie ważniejsze jest to, że poprawia produktywność i nie rozprasza. Uspokaja, niweluje stres, daje możliwość wniknięcia w głąb siebie. Sprzyja osiąganiu harmonii i budowaniu poczucia własnej wartości. Co ciekawe, niebieski zmniejsza łaknienie. Jeśli więc jednym z celów ćwiczeń jest utrata kilogramów, warto otaczać się tym kolorem. Zielony to kolejny uwalniający od stresu kolor. Silnie kojarzony z naturą, pomaga się wyciszyć, wzmacnia skupienie, poprawia koncentrację i zwiększa życiową aktywność.

Kolor biały również niweluje napięcie i sprzyja koncentracji. Poza tym biel harmonizuje wydolność organizmu, co jest bardzo istotne w trakcie treningu. Z tego powodu warto się nią otaczać nie tylko podczas wykonywania aktywności wyciszających, ale także tych, które mocno eksploatują nasz organizm. Fiolet uspokaja i wycisza, sprzyja samorealizacji i popycha nas w kierunku rozwoju duchowego. Pozwala wydobyć wewnętrzną moc, dzięki czemu wpływa na poprawę samopoczucia i zwiększa poczucie pewności siebie. Kolejną barwą, która sprzyja aktywnościom wymagającym spokoju i koncentracji jest róż. Co ważne, obniża on także poziom agresji. Warto wykorzystać tę cechę w dniu przepełnionym przez bardzo stresujące zdarzenia.

Harmonia i spokój

Siła

Mimo iż wiele z opisanych barw wzmacnia i dodaje mocy, to prawdziwym kolorem siły jest czarny!  Wywołuje bardzo silne emocje, kojarzy się z elegancją, tajemnicą i jest najbardziej autorytatywną spośród wszystkich barw. Czerń może onieśmielać przeciwnika, dlatego warto wykorzystać go w rywalizacji, zwłaszcza w rywalizacji z samym sobą!

Stwórz zestaw w swoim ulubionym kolorze

Wczytaj czat