Ładuję...

Czym się kierować przed zakupem butów narciarskich?

Zbliża się okres zimowego szaleństwa, więc to dobry moment, żeby się do niego odpowiednio przygotować. Odzież narciarska to bardzo ważny aspekt każdego wyjazdu, jednak żeby spełniał on Twoje oczekiwania, warto na samym początku skupić się na sprzęcie. Zanim podejmiesz decyzje o zakupie nart, skup się na podstawie, czyli dobrych butach narciarskich, dzięki którym unikniesz obtarć, bólu i co najważniejsze — Twoje zimowe wakacje będą niezapomniane. W poniższym artykule dowiesz się, czym kierować się przy wyborze butów narciarskich.

Buty narciarskie — najważniejszy element stroju narciarskiego

Odpowiednio dobrane buty narciarskie damskie i męskie potrafią zdziałać cuda. To właśnie od nich zacznij, gdy kompletujesz sprzęt na wakacje. Buty narciarskie są odpowiedzialne za postawę ciała, bezpieczeństwo i co ważne — wykorzystanie potencjału Twoich nart. Dlatego tak istotne jest, by były dopasowane do Ciebie i fizjonomii Twojej stopy. Dobre obuwie narciarskie zapewni Ci komfort przez cały dzień. Pierwszym krokiem do tego, by sprawdzić, jakie buty narciarskie będą najlepsze dla Ciebie, jest zmierzenie stopy. W tym celu pomoże Ci specjalna miarka, która pozwoli określić nie tylko długość stopy, ale także szerokość i podbicie. Warto pamiętać, że każda stopa jest inna, dlatego może się okazać, że nie od razu znajdziesz obuwie narciarskie, w którym będzie Ci wygodnie. W ofercie S′portofino znajdziesz buty narciarskie Dalbello, a także torby na buty narciarskie Rossignol, Volkl i DB.

Buty narciarskie męskie

Czym jest flex w butach narciarskich?

Po zmierzeniu stopy kolejnym krokiem jest określenie odpowiedniego flexu butów narciarskich. Jest to tzw. twardość skorupy, która przekłada się bezpośrednio na styl jazdy i czucie nart. Aby zdefiniować swój flex, bierze się pod uwagę takie czynniki jak waga, wzrost i poziom zaawansowania jazdy. Płeć również warunkuje twardość butów, stąd w przybliżeniu można określić, że flex dla kobiet mieści się w przedziale 50-110, a dla mężczyzn 70-140. Należy jednak pamiętać, że to są orientacyjne wartości, dlatego zawsze lepiej udać się do profesjonalistów, którzy pozwolą dobrać odpowiednią twardość obuwia narciarskiego damskiego i męskiego. Można wyróżnić dwa główne poziomy:

- buty miękkie są bardziej komfortowe i odpowiednie dla początkujących narciarzy

- buty twarde są wrażliwe na impulsy, dlatego sprawdzają się dla osób zaawansowanych

Męskie buty narciarskie Rossignol
Damskie buty narciarskie Rossignol

Jak powinno się mierzyć obuwie narciarskie?

Gdy masz już zmierzoną stopę i dopasowany flex, możesz przystąpić do mierzenia butów. Oprócz specjalistycznej wkładki warto pamiętać także o włożeniu skarpety narciarskiej. Na początek ważne jest, by stopa prawidłowo ułożyła się w skorupie, dlatego uderz piętą o ziemię. Dokładnie zapnij klamry, zaczynając od drugiej. Aby w pełni poczuć, czy pasują, przyjmij postawę narciarską, a następnie posiedź w nich przez około 15 minut. Po tym czasie można zapiąć pozostałe klamry i sprawdzić, czy w którymś miejscu pojawia się dyskomfort. Jeżeli czujesz, że wszystko pasuje, to udało Ci się znaleźć dopasowane obuwie narciarskie! W momencie gdy jednak występuje dyskomfort, możesz spróbować rozszerzyć buty za pomocą wygrzewania w dedykowanych serwisach, lecz nie koniecznie to rozwiąże problem, wówczas wypróbuj inne buty.

 

Wybór butów narciarskich jest najważniejszym elementem kompletowania wyposażenia i odzieży, dlatego najlepiej poradź się ekspertów. Dysponują specjalnym sprzętem, dzięki któremu unikniesz złego dopasowania. Kolejnym etapem przygotowania się na wyjazd jest odzież narciarska. Tylko w S’portofino znajdziesz najlepsze technologie i niepowtarzalny design, które będą Ci towarzyszyć na stoku!

Sprawdź podobne artykuły:

Ubrania na stok na początek sezonu
Jaką kurtkę na narty wybrać
Jak dobrać spodnie narciarskie

Wczytaj czat