Każdy biegacz ma swoją unikalną technikę, na którą wpływa wiele czynników. Obejmują one sposób w jaki stawiasz stopę, charakter uprawianych przez Ciebie treningów, a także osobiste preferencje i predyspozycje do różnego rodzaju wysiłku. Jesteś typem długodystansowca, a może szybkościowca? Biegasz po asfalcie, czy jesteś zwolennikiem trailowych ścieżek? Jeśli zastanawiasz się, do której grupy biegowej należysz i jakie buty są odpowiednie dla Ciebie oraz Twojego stylu, sprawdź poniższy poradnik!
Jaki masz styl biegania? Sprawdź buty biegowe dopasowane do Ciebie
Długodystansowiec i szybkościowiec
Do każdego dystansu trzeba przygotować się inaczej i należy postawić sobie kluczowe pytanie: czy jesteś typem długodystansowca czy szybkościowca? Niestety nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od preferencji wysiłku oraz włókien, które znajdują się w Twoich mięśniach. To właśnie one decydują o tym, jaką masz zdolność ruchową. Wyróżnia się dwa główne typy: wolnokurczliwe, które charakteryzują się długą, ekonomiczną pracą oraz szybkokurczliwe o dużej mocy, ale niskiej wytrzymałości. Każdy organizm posiada różne proporcje tych włókien, o czym głównie decydują geny. Zatem jeśli w Twoim ciele przeważa pierwszy typ, wówczas posiadasz lepsze zdolności wytrzymałościowe i możesz biegać dłuższe dystanse bez większego wysiłku. Analogicznie - drugi rodzaj warunkuje to, że cechujesz się większą szybkością na krótszych trasach. Jak to sprawdzić? Można wykonać specjalne badania, ale najlepszym sposobem będzie… praktyka. Podczas biegu Twoje ciało daje Ci sygnały, który rodzaj biegu jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Organizm będzie znosił lepiej to, do czego ma większe predyspozycje.
Typ szybkościowca intuicyjnie wybiera równe tempo, by finisz zakończyć bardzo mocnym zrywem. Z kolei wytrzymałościowiec biegnie tak samo przez większość dystansu, ale potrafi znacznie podwyższyć tempo na niektórych etapach biegu, co dla szybkościowca będzie trudne do osiągnięcia. Każda z tych predyspozycji wymaga również specjalnego obuwia, które pozwoli jeszcze bardziej podbić Twój charakterystyczny bieg i umiejętności. Szybkościowiec powinien wybrać buty, które zapewnią mu dobrą przyczepność, mocne wybicie i miękkie lądowanie – w tym wypadku sprawdzą się modele Altra Escalante 2 lub Torin 4 Plush oraz On Running Cloudsurfer. Z kolei buty dla długodystansowca charakteryzują się odpowiednią stabilizacją, dużym komfortem i wsparciem, bez utraty dynamiki. Dobrym wyborem będą buty On Running Cloudace oraz Cloudstratus.
Bieganie po miękkim terenie czy asfalcie?
Zarówno zielone tereny, jak i twarde nawierzchnie wymagają dwóch różnych spojrzeń w kwestii rodzaju treningu i doboru odpowiednich butów. Bieganie po asfalcie jest dobre dla osób, które stawiają na szybkość i chcą pokonywać dystanse, w możliwie jak najkrótszym czasie, a także dla tych, co przygotowują się do biegów ulicznych oraz dłuższych maratonów. Należy jednak pamiętać, że takie podłoże jest znacznie bardziej wymagające dla Twoich stawów. Warunkiem koniecznym jest przede wszystkim porządna rozgrzewka i cierpliwość, by zaadaptować ciało do biegania po twardej nawierzchni. Asfaltowe drogi oddają energię, dzięki temu Twój ruch jest bardziej ekonomiczny i biegasz dużo szybciej niż w terenie, co szczególnie cenią sobie osoby, dla których kluczowy jest czas, w jakim pokonują swój dystans. W przypadku tego typu treningu, bardzo ważne jest to, aby wybrać buty z odpowiednią amortyzacją i dodatkową stabilizacją dla Twojej stopy. Te cechy oraz znakomity poziom przyczepności gwarantuje model On Running Cloudflow, który dzięki swojej konstrukcji tłumi wstrząsy podłoża i wzmacnia wybicie z każdym kolejnym krokiem.
Jeśli zdarza Ci się zbiegać z twardej trasy w parku lub wolisz biegać wśród natury na bezkresnych bezdrożach, wówczas przerzucasz się na trailing. Trening tego typu może wydawać się łatwiejszy, ale tylko z pozoru. Na trasie czeka na Ciebie więcej przeszkód, teren jest różnorodnie ukształtowany, a to wszystko sprawia, że w porównaniu do biegania po asfalcie, całe Twoje ciało i umysł są mocno zaangażowane na trasie. Każdy krok stawiany na takim podłożu jest mniejszy, dopracowany, uważniejszy i wymaga odpowiedniej przyczepności, ochrony oraz stabilizacji. Trailing daje ogromną satysfakcję, poprawia koordynację ruchową oraz kondycję. Do tego typu biegu potrzebne są buty z odpowiednio wyprofilowanym bieżnikiem. Miłośnicy biegów terenowych powinni sprawdzić modele On Running Cloudventure oraz Altra Lone Peak 4.5, które są sztywniejsze, dopasowane do Twojej stopy i tym samym zapewniają stabilizację nawet na najbardziej wymagających trasach. Jeśli jednak masz pewność, że ścieżka, po której biegasz jest sucha i niezbyt wymagająca pod względem ukształtowania terenu, to sprawdzą się także buty z mniejszym bieżnikiem - do biegania po bardziej utwardzonej nawierzchni.
Co znaczy pronacja i supinacja?
Kolejną ważną kwestią w zrozumieniu swojego stylu biegania jest nie tylko poznanie swoich predyspozycji wysiłkowych, ale także to, w jaki sposób stawiasz swój krok. W świecie biegaczy pojawiają się takie stwierdzenia, jak pronacja i supinacja. Brzmi dość zagadkowo, jednak nie jest to nic innego, jak sposób stawiania stopy podczas biegu. I tak, jak masz swoje preferencje dotyczące nawierzchni czy dystansu, tak Twoja stopa ma swój indywidualny krok. W bardzo łatwy sposób możesz sprawdzić, czy jesteś typem supinatora, czy pronatora – wystarczy, że nakręcisz smartfonem swój bieg i zaczniesz obserwować, która część stopy dotyka podłoża jako pierwsza. Możesz także sprawdzić, które fragmenty podeszwy w Twoim bucie są najbardziej zużyte. Co to właściwie jest stopa pronująca i supinująca?
Kiedy biegniesz, Twoja stopa, aby zmniejszyć nacisk, jaki wywołuje kontakt ciała z podłożem, rotuje do wewnątrz. Ten naturalny krok, który wynika z elastyczności kostki, jest właśnie nazywany pronacją. Co ważne, jeśli nie odczuwasz bólu i nie dosięgają Cię kontuzje po biegu, to wcale nie musisz korygować ułożenia stopy. Wystarczy dobrać buty, które zapewnią odpowiednie wsparcie dzięki dodatkowemu elementowi podeszwy i będą działać przeciw nadmiernej pronacji. Idealnie sprawdzą się modele On Running Claudace - na długie dystanse, oraz Altra Paradigm 4.5, które będą świetnym wyboremna twardą nawierzchnię. Kiedy biegasz w terenie, wówczas możesz wybrać buty neutralne, które są odpowiednio przygotowane do tego typu tras, a to dlatego, że ruch stopy na nierównym podłożu stale się zmienia i nie wpływa na pronację. Drugi rodzaj ruchu nazywany jest supinacją. W tym wypadku, podczas biegu stopa skręca na zewnątrz w stosunku do osi ciała. Częściej występuje u osób, które mają wysokie podbicie stopy. Podobnie jak w przypadku pronacji, naturalna supinacja nie wymaga nadmiernej kontroli, jeżeli np. nie masz częstej kontuzji stawu skokowego. Wystarczy obserwować swoje ciało i pamiętać o tym, że Twój naturalny krok jest dla Ciebie najlepszy. Jakie buty biegowe wybrać? Odpowiednie będzie obuwie neutralne, które jest także dedykowane do stopy supinującej. Dlaczego? Ponieważ nie wymaga ona dodatkowej stabilizacji i ograniczenia ruchu. Większość butów do biegania ma neutralny profil, szczególnie polecamy model On Running Cloudflow do codziennych treningów i intensywnych biegów interwałowych oraz Cloudsurfer – na krótkie i średnie dystanse.
Stopa pronująca
Stopa supinująca i neutralna
Obserwując wielu biegaczy – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, można stwierdzić, że nie ma dokładnie określonych profili, bo każdy łączy w sobie różne cechy, które stwarzają wiele możliwości treningowych. Dzięki temu, można wysunąć słuszny wniosek: każdy ma swój niepowtarzalny, indywidualny styl i co najważniejsze – nie ma określonych sposobów, które kwalifikują biegacza do jednej grupy. To, co dla jednej osoby jest odpowiednie, niekoniecznie sprawdzi się u innych sportowców. Mimo to, kluczowym celem dla wszystkich miłośników biegania jest przede wszystkim czerpanie radości ze sportu, satysfakcja i zdobywanie kolejnych kilometrów we własnym stylu.
SKOMPLETUJ PROFESJONALNĄ ODZIEŻ DO BIEGANIA