Jakie buty wybrać do biegania latem po górach?
Pamiętasz swój pierwszy trening biegowy? Z pewnością to poczucie wolności, swobody i szczęścia sprawiły, że bieganie stało się Twoją nową rutyną. Poranna przebieżka pobliskim lasem, popołudniowy trucht po okolicy czy może wieczorne odwiedzanie pobliskiego parku – niezależnie od pory dnia i formy treningu, stale rozwijasz swoją pasję. Lato to jednak czas na eksperymenty i próbowanie nowości – jeśli mieszkasz blisko terenów wyżynnych bądź planujesz kilkudniowy wyjazd w góry, podejmij wyzwanie i przygotuj się na bieganie po górach.
Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie – zarówno, gdy chodzi o ciało, jak i gdy mowa o butach. Przede wszystkim mierz siły na zamiary i pamiętaj, że bieganie górskie jest bardziej wymagające, niż codzienny trening. Podczas tej aktywności zaangażowane zostaje całe ciało. Górski teren pełen jest nachyleń i wzniesień, dlatego na początku zacznij od pobiegania i zbiegania. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu poradzisz sobie z wybraną trasą. Dlatego też sięgnij po buty trailowe do biegania po górach, które zapewnią wsparcie i amortyzację.
Buty trailowe — jak dobrać ich rozmiar
Podczas zakupu obuwia do biegania po górach istotne jest dobranie go przez wzgląd na odpowiadający stopie rozmiar. Choć brzmi to banalnie, wcale takie proste nie jest. Zamiast kierować się standardową rozmiarówką podaną przez producenta lub rozmiarem starych butów do biegania, warto zmierzyć stopę i dobrać obuwie do biegania po górach do długości stopy. Możesz zrobić to z pomocą kartki papieru, na której obrysujesz stopę, po czym zmierzysz odległość skrajnych punktów na obrysie. W ten sposób otrzymasz pożądaną długość wkładki buta. Do tego wymiaru należy doliczyć jeszcze 5 mm, ponieważ w biegu stopa może naturalnie zwiększyć swoja objętość. Zawsze lepiej jest kupić większe buty, niż ryzykować otarciami bądź uszkodzeniem paznokci, które niechybnie pojawią się, jeśli będziesz biegać w za ciasnym obuwiu. Warto też uwzględnić to, jak często i na jakie dystanse będziesz biegać. Im dłuższa trasa i im częstszy trening, tym bardziej stopa może zwiększyć swoją objętość podczas biegu – zwłaszcza gdy mowa o bieganiu w górach latem. Dlatego też, jeśli pokonujesz maraton lub dłuższą trasę, możesz kupić dobre buty do biegania w górach większe nawet o 1 lub 1,5 cm.
Jakie znaczenie ma amortyzacja w butach do biegania
Najważniejszą cechą butów do biegania po górach jest amortyzacja. Posiadają ją wszystkie buty do biegania po górach, które znajdziesz w ofercie S’portofino – na przykład buty do biegania w terenie On Running czy INOV8. Amortyzacja oznacza, że but absorbuje siłę uderzenia podczas zetknięcia stopy z podłożem. Minimalizuje ona siłę zderzenia najbardziej, jak to możliwe, by stopa stopniowo opadała – bez nagłego wstrząsu, który rezonuje na całe ciało. I choć ludzki organizm ma własny system amortyzacji, jego „aktywacja” w biegu wpływa na postawę i kurczenie się mięśni. Dlatego też, by odciążyć ciało, najlepiej wybierać buty trailowe z amortyzacją. Złagodzą one obciążenie organizmu i zapewnią wysoki poziom komfortu podczas biegu. Amortyzacja jest również potrzebna przez wzgląd na technikę biegania. Bieg bez butów pozwala na naturalne poruszanie się stopy – wtedy ląduje się na przedniej części stopy, która działa jak amortyzator. Na co dzień jednak buty chronią stopę i są niezbędne, gdy mowa o treningu na zewnątrz. W takim wypadku zamiast lądować na przedniej części stopy ląduje się na pięcie i z niej dochodzi do wybicia się. Dlatego też, oprócz inwestycji w dobrej jakości obuwie, które zapewni ochronę pięcie, istotne jest ćwiczenie ruchu stopy. Może to ustrzec przed wieloma kontuzjami. Mimo wszystko amortyzowane obuwie ma duże znaczenia dla ogólnego stanu organizmu. Dlatego też na odpowiednich butach do biegania po górach, zarówno damskich, jak i męskich, nie warto oszczędzać. Podczas ich wyboru warto jednak kierować się również tym, jaka jest nawierzchnia, po której będziesz biegać. W zależności od tego, czy biegasz po betonie, piasku czy skałach, siła uderzenia stopą o podłoże będzie inna i w oparciu o to warto dopasować odpowiednie obuwie.
Wybierz odpowiedni bieżnik do butów do biegania w górach
Bieżnikiem nazywa się gumowe elementy w podeszwie, które przybierają różne kształty. Zależnie do producenta mogą być wykonane z różnych materiałów i być rozmieszczone w typowy dla danej marki sposób. Najczęściej jednak wygląd bieżnika odpowiada temu, na jakiej trasie najlepiej się sprawdzi. Na błoto i grząski teren najlepiej wybrać buty trailowe z długimi klockami rozrzuconymi po całej podeszwie. Z kolei na skalistym szlaku lepiej sprawdzą się płaskie klocki o większej średnicy i mniejszej długości lub rozbudowane elementy, które zwiększają powierzchnię styku buta z nawierzchnią, gwarantując większe tarcie i zwiększoną przyczepność. W tym przypadku warto w szczególności postawić na obuwie Brooks. Nie tylko amortyzuje wstrząsy podczas biegu, ale dzięki specjalnej konstrukcji adaptacyjnych materiałów dopasowuje się do Twojego stylu biegania, prędkości biegu i Twojej wagi. W przypadku mężczyzn komfort zapewnią również buty Dynafit. Zaawansowana technicznie podeszwa gwarantuje dobrą przyczepność do górskiej nawierzchni i stabilizuje stopę podczas biegu. Męskie buty do biegania w górach Dynafit wyposażono dodatkowo w zabudowane sznurowadła, które zapobiegają przenikaniu do wnętrza buta kamyków i piasku. Butami, które również wspierają stopę podczas biegu, są damskie i męskie buty do biegania w górach Altra. Ich konstrukcja wzmacnia ścięgna Achillesa i odciąża kolana oraz kręgosłup. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by podczas biegu minimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Damskie buty trailowe do biegania w górach są dodatkowo wyposażone w technologię, która bierze pod uwagę anatomię kobiecej stopy. Dzięki temu masz pewność, że zyskujesz buty, które idealnie dopasują się do Twoich potrzeb.
Nie tylko na skalisty szlak – buty do biegania w górach po ścieżkach
Na grząskim gruncie najlepiej sprawdzą się klocki o małej średnicy i gęsto rozmieszczone. Na skałach bieżnik powinien mieć jak największą powierzchnię przylegania. W tym przypadku klocku powinny mieć dużą średnicę i być bardzo blisko siebie. Z kolei na łagodniejszym terenie – twardej ziemi czy kamienistej drodze, najlepiej sprawdzi się umiarkowana wysokość bieżnika i gęsto rozmieszczone klocki. Na alpejskie ścieżki najlepiej sprawdzą się buty Hoka One One. Ich bieżnik gwarantuje dobrą przyczepność – zarówno gdy chodzi o damskie, jak i męskie buty do biegania po górach latem. Lekkie buty trailowe Hoka One One nie tylko odpowiednio amortyzują wstrząsy podczas biegu, ale też wspierają naturalny ruch stopy i redukują różnicę wysokości między piętą i palcami. Są również wyposażone w technologię, która gwarantuje większe bezpieczeństwo podczas biegania i stabilizuję stopę.
O czym pamiętać wybierając buty trailowe męskie i damskie do biegania w górach na lato
Wszystkie buty do biegania w terenie, mimo że są całkowicie unikatowe, mają zbliżoną specyfikację. To od Ciebie zależy, jakie górskie buty do biegania są dla Ciebie najlepsze. Choć bieżnik określa, na jakie trasy najlepiej stosować wybrany typ obuwia, nie jest to regułą. Oznacza to tylko tyle, że na dopasowanej do typu bieżnika trasie osiągniesz lepszą przyczepność oraz większy będzie poziom Twojego bezpieczeństwa. Dlatego też nie musisz rezygnować z krótkiej przebieżki po skałach, jeśli Twoje buty są lepiej dopasowane do kamienistego podłoża i na odwrót. Wymaga to od Ciebie jedynie nieco większej uwagi. Odpowiednia amortyzacja, wygodne materiały i precyzyjne techniki produkcyjne sprawiają, że z pewnością uda Ci się dopasować buty do biegania do Twoich potrzeb, gdy wybierasz się w góry. Zwróć uwagę również na technologie, które tyczą się wybranej marki – niektóre z nich nie tylko dopasowują się do stopy, ale maksymalnie ułatwiają bieg i chronią przed ewentualną kontuzją. Podczas wyprawy pamiętaj również o odpowiednich akcesoriach i odzieży – przygotuj się na trening w górach w jak najlepszym stylu.
SPRAWDŹ NAJNOWSZĄ KOLEKCJĘ BUTÓW BIEGOWYCH