Jakie gogle narciarskie wybrać?
Kompletowanie sprzętu zimowego to nie lada wyzwanie. Najważniejsze są oczywiście buty narciarskie oraz narty. W drugiej kolejności niezbędna jest odpowiednia odzież narciarska. Nie można też zapomnieć o akcesoriach narciarskich, które nie tylko zapewnią Ci bezpieczeństwo na stoku, ale także poprawią jakość Twojej jazdy. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na skitoury, snowboard czy narty, potrzebujesz dobrych gogli narciarskich. W tym artykule odpowiadamy na nurtujące pytanie — na co zwrócić uwagę przy zakupie gogli na narty?
Jaką ochronę zapewniają gogle narciarskie?
Wiele osób zastanawia się, czy gogle narciarskie są niezbędne na stoku. Odpowiedź jest jednoznaczna: zdecydowanie warto w nie zainwestować. To nie tylko modny dodatek, który uzupełni Twoją stylizację na narty, ale przede wszystkim zadba o ochronę oczu oraz ich okolic. Dodatkowo gogle na narty poprawiają widoczność w każdych warunkach i zabezpieczają przed takimi czynnikami jak:
- słońce: zimą ostre promienie słoneczne są szkodliwe dla wzroku, dlatego konieczne są odpowiednie filtry. Ponadto refleksy, które odbijają się od śniegu, mogą oślepić i stworzyć niebezpieczną sytuację na stoku;
- opady śniegu: gdy panują gorsze warunki, gogle narciarskie ochronią Cię przed nieprzyjemnym uczuciem wpadających drobinek śniegu do oczu. Dzięki odpowiednim szkłom poprawią także widoczność na stoku;
- zewnętrzne przeszkody: w sezonie można spotkać wielu narciarzy i snowboardzistów na stoku, dlatego gogle będą dodatkową ochroną, gdy niechcący dojdzie do zderzenia lub bliskiego spotkania z kijkiem. Jeśli wybierasz bardziej dzikie trasy np. w lesie, gogle na narty są koniecznością.
- duża prędkość: podczas szybkiej jazdy Twoje oczy są narażone na podrażnienie, szczególnie przy bardzo niskich temperaturach. Dopasowane gogle zmniejszają to ryzyko.
Jaki kształt gogli wybrać?
Zarówno damskie, jak i męskie gogle narciarskie mają dwa rodzaje ramek. Wyróżnia się gogle sferyczne oraz cylindryczne i to one wpływają na kształt.
- gogle sferyczne posiadają zaokrągloną szybę o obłym kształcie, dzięki czemu zapewniają szerszy kąt widzenia. Ich wygląd jest bardzo ciekawy i przyciąga uwagę. Minusem jest jednak to, że szybka może się łatwo zarysować i uszkodzić.
- gogle cylindryczne mają płaską szybkę i nieco wyższą ramkę, przez co nie zapewniają tak szerokiego widzenia, co wiąże się z mniejszą ochroną. Trudniej je zarysować.
Jaki kolor szkieł gogli narciarskich jest najlepszy?
Na rynku akcesoriów narciarskich można zauważyć, że gogle nie tylko różnią się kształtem, ale przede wszystkim kolorem szkieł. To, jakie szybki wybierzesz, zależy od warunków na stoku oraz Twoich preferencji. Możesz zatem wybrać z następującego przedziału:
- szkło białe, które idealnie sprawdzi się do jazdy nocnej;
- szkła o bursztynowej barwie, które dopuszczają od 43 do 80% światła i świetnie się sprawdzą podczas pochmurnych, mglistych dni, a także na nocnych jazdach przy sztucznym oświetleniu;
- szkła żółte i pomarańczowe są optymalnym wyborem, jeśli szukasz gogli damskich lub męskich na każdą pogodę. Najlepiej sprawdzą się podczas lekkiego zachmurzenia, przepuszczają 18%-42% widocznych promieni słonecznych;
- szkła brązowe, czerwone, niebieskie i szare. Przepuszczają od 8 do 18% światła.
- czarne szkła, bez których nie można się obejść w najbardziej słoneczne dni. Gdy posiadasz gogle z wymienną szybką, te szkła są koniecznością, szczególnie w kurortach narciarskich, gdzie trasa jest wystawiona na mocną ekspozycję promieni słonecznych.
W tym momencie można zadać sobie pytanie: Czy w takim razie na wyjazd narciarski potrzebuję kilku par gogli? Obecnie na rynku znajdziesz uniwersalne propozycje, które dopasować możesz do swoich preferencji i warunków panujących na stoku. Gogle narciarskie z wymienną szybką mają specjalną konstrukcję, która w łatwy sposób pozwala dopasować szkła do zmieniającej się pogody. W zestawie zazwyczaj znajdują się dwa rodzaje szyb. Są także gogle narciarskie fotochromatyczne, czyli takie, których szkła dopasowują się do różnych warunków atmosferycznych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie musisz się martwić o to, by mieć przy sobie dodatkową szybkę.
Jakie dodatkowe filtry w goglach narciarskich wyróżniamy?
Przegląd najlepszych gogli narciarskich należy jeszcze rozszerzyć o informację o dodatkowych parametrach, które podbiją jakość widzenia. Producenci często wykorzystują następujące udogodnienia:
- polaryzacja: to filtr, który poprawia kontrast widzenia w warunkach zaciemnionych oraz gdy promienie słońca odbijają się od śniegu;
- filtry UV: tak samo jak w przypadku okularów przeciwsłonecznych, gogle z tymi filtrami blokują szkodliwe promienie UVA, UVB i UVC. Szukaj tych, które mają filtr co najmniej 400;
- powłoka Anti-Fog: to praktycznie podstawa w goglach dostępnych na rynku. To warstwa, która zabezpiecza szkła przed zaparowaniem;
- powłoka lustrzana: to warstwa, która zapewnia dodatkową ochronę przeciw promieniom słonecznym.
Jak idealnie dopasować gogle narciarskie?
Kiedy wiesz już, jakie gogle sprawdzą się dla Ciebie najlepiej — gogle narciarskie fotochromatyczne, z wymienną szybką lub z dodatkową polaryzacją, kolejnym krokiem jest dopasowanie ich do kasku narciarskiego. Jeśli wybierasz się do stacjonarnego sklepu, koniecznie weź go ze sobą. Z kolei, gdy kupujesz online, sprawdź w opisie, czy gogle będą kompatybilne z marką Twojego kasku narciarskiego.
Jak dopasować gogle narciarskie do okularów korekcyjnych?
Dopasowanie gogli narciarskich do użytku z okularami korekcyjnymi może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór gogli narciarskich OTG (Over The Glasses). Są to specjalnie zaprojektowane gogle, które mają dodatkową przestrzeń, aby pomieścić okulary. Zanim wybierzesz gogle narciarskie, upewnij się, że Twoje okulary korekcyjne swobodnie mieszczą się pod goglami. Idealnie, gdy gogle nie wywierają na nie nacisku, co mogłoby powodować dyskomfort lub zniekształcenie widzenia. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem okularów korekcyjnych, to podczas wyboru tych narciarskich, wybierz te z dobrą wentylacją, aby zminimalizować ryzyko zaparowania.
Jak dbać o gogle narciarskie?
Odpowiednia pielęgnacja gogli narciarskich jest kluczowa, aby zapewnić ich długotrwałą wydajność i komfort użytkowania. Do czyszczenia soczewek używaj miękkich ściereczek do czyszczenia gogli. Unikaj papierowych ręczników, chusteczek z mikrofibry lub innych materiałów, które mogą porysować soczewki. Jeśli są bardzo brudne, delikatnie opłucz je w ciepłej wodzie i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu. Gogle przechowuj najlepiej w specjalnym, miękkim pokrowcu. Aby zapobiec parowaniu, unikaj noszenia gogli na czole, gdy się pocisz. Wewnętrzna strona soczewek powinna pozostać sucha. Jeśli twoje gogle mają tendencję do parowania, rozważ zakup modelu z lepszą wentylacją.
Wbrew pozorom wybór gogli nie jest przypadkowy, dlatego niezależnie od tego, czy planujesz wyprawę skitourową, czy chcesz pośmigać na nartach i snowboardzie, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt, który zapewni Ci doskonałą jakość jazdy. W ofercie S’portofino znajdziesz szeroką ofertę gogli narciarskich damskich, męskich i dziecięcych takich marek jak Fusalp, Marker, Rudy Project, POC oraz gogle narciarskie Oakley.