• odzież do biegania na wiosnę

Nie daj się zaskoczyć – jaka odzież do biegania na wiosnę?

Początek wiosny to dla biegaczy okres, w którym nie rzadko bardzo trudno jest wybrać możliwie wszechstronny zestaw treningowej odzieży. Chłodne dni przeplatają się z tymi pełnymi słońca i tylko najlepiej przygotowani nie dadzą się zaskoczyć załamaniu pogody. Dobór odpowiedniego ubioru w tym czasie powinien być ukierunkowany na wszechstronność i ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

S'portofino

Bielizna termoaktywna dla biegaczy

Sercem każdego zestawu biegowej odzieży jest dopasowany do aktualnych warunków komplet termoaktywnej bielizny. Mowa o takiej, która czynnie odprowadza wilgoć powstającą podczas wysiłku na powierzchni skóry do kolejnej warstwy odzieży. Wszelkiego rodzaju termoaktywne koszulki, bokserki i legginsy powinny być możliwie blisko dopasowane do ciała. Używanie zbyt luźnej bielizny może skutkować wyziębieniem powodowanym na ogół przez nadmiernie długie pozostawanie dużej ilości wilgoci na skórze.
W sportach wiosenno-letnich funkcja inteligentnego chłodzenia organizmu jest najważniejsza. Patentem X-BIONIC, który to chłodzenie zapewnia jest materiał 3D umieszczony w miejscach strategicznych dla termoregulacji organizmu. Wspomniane rozwiązanie polega na pozostawieniu cienkiej błony naszego potu na powierzchni skóry przy jednoczesnym odprowadzeniu jego nadmiaru i pozbyciu się rozgrzanego powietrza. Właśnie dlatego strefy 3D są zrobione z kilku rodzajów włókien o różnych właściwościach przyciągania, odpychania i odparowywania wilgoci. Bielizna produkowana zgodnie z tą filozofią wykorzystuje naturalny proces ludzkiej termoregulacji. Produkowany w trakcie wysiłku pot jest tylko częściowo odparowany na zewnątrz bielizny. Jego minimalna ilość zostaje celowo pozostawiona na skórze i to ona właśnie służy do aktywnego schładzania organizmu. Naturalna wilgoć staje się tym samym sprzymierzeńcem. Odpowiednio schłodzony organizm zaczyna produkować mniej potu. W rezultacie traci mniej energii i cennych składników mineralnych. Równie istotną rolą termoaktywnej bielizny jest aktywne wspieranie wydajności organizmu w trakcie wysiłku. W przypadku produktów X-BIONIC® wiąże się to bezpośrednio z troską o utrzymanie temperatury ciała na optymalnym poziomie 37˚C. Aby zachować taką temperaturę w trakcie wysiłku fizycznego, ludzki organizm wydatkuje nawet 97% energii. Misją X-BIONIC® jest maksymalne wsparcie procesu termoregulacji, tak by przeznaczoną na niego energię spożytkować w bardziej efektywny sposób. Bielizna projektowana zgodnie z tą filozofią zapewnia chłodzenie lub ogrzewanie organizmu w zależności od panujących warunków atmosferycznych, efektywne odprowadzanie potu i ochronę przed wychłodzeniem w trakcie odpoczynku.

Poszukując bielizny na przejściowe dni w roku, zdecyduj się na tą ze specjalnie wydzielonymi strefami. Konstrukcja koszulek i legginsów tego typu opiera się na wyodrębnieniu specjalnych obszarów o zróżnicowanych właściwościach i grubości. W miejscach związanych ze zwiększoną potliwością (plecy, pachy) stosuje się na ogół cieńsze materiały. Z kolei tam, gdzie istnieje ryzyko wychłodzenia (ramiona), wykorzystywane są surowce o gęstszym splocie. Koszulka i reszta bielizny termoaktywnej na ten okres nie powinna doprowadzać do przegrzania organizmu. Z tego względu najlepiej wybierać modele o mniejszej grubości. Kiedy na zewnątrz zrobi się ciepło, wspomniana koszulka może z powodzeniem pełnić rolę samodzielnej warstwy ubioru. W chłodniejsze dni załóż na nią cienką bluzę.

S'portofino
 
S'portofino

Wybór idealnej bluzy do biegania

W pierwsze dni wiosny bieganie w samej tylko koszulce może doprowadzić do groźnego w skutkach wyziębienia organizmu. Obowiązkowym uzupełnieniem pierwszej warstwy termoaktywnego ubioru w tym okresie powinna być lekka bluza biegowa. Podobnie jak reszta oddychającej bielizny, również i ona czynnie uczestniczy w procesie odprowadzaniu nadmiaru wilgoci z powierzchni skóry. Z uwagi na okres użytkowania nie może być jednak uszyta ze zbyt grubych tkanin. Tylko taka nie doprowadzi do przegrzania i pomoże utrzymać optymalną temperaturę ciała. Bluza biegowa pełni rolę tzw. drugiej warstwy. Zwykło się ją także nazywać mianem warstwy termicznej. Jej zadaniem jest zmagazynowanie odpowiedniej ilości ciepła, które ma następnie posłużyć do zapewnienie niezbędnej izolacji przed zimnem. Modele typowo biegowe są wyjątkowo lekkie i odznaczają się sporą funkcjonalnością. Taka jest chociażby koszulka z długim rękawem ON RUNNING WEATHER-SHIRT MEN. Ów model może być z powodzeniem wykorzystywany jako samodzielna warstwa zakładana bezpośrednio na ciało. W chłodne natomiast dni można jej użyć jako bluzy zakładanej na termoaktywną bieliznę. Kiedy zrobi się jeszcze zimniej lub zaczyna mocno wiać, można ją także założyć pod nieprzemakalną kurtkę biegową.

S'portofino
 
S'portofino

Kurtki biegowe – ochrona przed wiatrem i deszczem

Wiosenna aura niejednokrotnie nie rozpieszcza biegaczy. Wyjście bez lekkiej kurtki w pochmurny dzień może się zwyczajnie zakończyć całkowitym przemoknięciem. Ta kwestia dotyczy szczególnie dłuższych treningów, podczas których nie do końca wiesz,  z jakimi warunkami atmosferycznymi będziesz się musiał zmierzyć. Wychładzający wiatr, przelotny deszcz czy nagłe ochłodzenie potrafią błyskawicznie osłabić każdego. Dobra kurtka biegowa stanowi skuteczną barierę przed wszystkimi wymienionymi zagrożeniami. Podobnie jak termoaktywna bielizna uczestniczy także w procesie odprowadzania wilgoci z powierzchni skóry. Musi więc zapewniać maksymalnie wysoką paroprzepuszczalność (oddychalność) oraz jednocześnie skutecznie chronić przed opadem deszczu i podmuchami wiatru. Takie są chociażby kurtki biegowe z najnowszej kolekcji odzieży On Running. Ich każdy element zaprojektowano z myślą o niskiej wadze, wydajności i ochronie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Sprawdzą się idealnie podczas aktywności w deszczowe i chłodne dni oraz w sytuacji, gdy trudno przewidzieć zmiany pogody. Ich dopasowany krój i rozciągliwy materiał zwiększają komfort w trakcie biegu oraz nie ograniczają ruchu w żadnym z kierunków. Anatomicznie zaprojektowany kaptur w tych modelach nie ogranicza pola widzenia oraz skutecznie chroni przed deszczem i wiatrem. Kolejnym atutem zaawansowanych kurtek biegowych są ich niewielkie wymiary po skompresowaniu. W przypadku tych od On Running rolę pokrowca transportowego pełni ich wewnętrzna kieszeń. Po spakowaniu nie zajmie zbyt wiele miejsca w plecaku. Z powodzeniem można ją także przypiąć do pasa lub nerki biegowej. Kurtki tego typu to idealna propozycja dla biegaczy stawiających na niską wagę i wysoką ochronę przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Sprawdzą się znakomicie w trakcie biegów ultra jak i codziennych treningów. Po wysiłku lub załamaniu pogody pomogą utrzymać optymalną temperaturę organizmu i w ten sposób ochronią przed wyziębieniem. Dobra kurtka biegowa to taka, której prawie nie czuć, gdy masz ją na sobie.

S'portofino

Na co zwrócić uwagę przy wyborze spodni biegowych?

Ostatnim, ale wyjątkowo istotnym elementem każdego biegowego ubioru są odpowiednie spodnie. Również i one czynnie uczestniczą w procesie odprowadzania wilgoci z powierzchni skóry. Chronią przy okazji przed czynnikami zewnętrznymi i dbają o właściwą termikę. W cieplejszym okresie dobrze sprawdzają się modele z nogawką sięgającą za kolana (3/4). Alternatywą na zimniejsze dni będą lekkie wersje z długimi nogawkami. Mowa zarówno o klasycznych legginsach biegowych jak i spodniach nieco luźniejszych. Jedne i drugie powinny zapewniać dostatecznie dobrą termikę oraz chronić przed przegrzaniem. Należy jednak przede wszystkim pamiętać, by długość i grubość spodni biegowych dobierać zawsze z uwzględnieniem aktualnie panujących warunków pogodowych. Dobrze też zwrócić uwagę na ich walory użytkowe. Podczas zakupu poszukujmy modeli wyposażonych w rozpinane nogawki czy wbudowane kieszonki, które ułatwiają przechowanie smartfona lub kluczy.

 

SPRAWDŹ KOLEKCJE SPORTOWE

S'portofino