Ładuję...

Odpowiednia odzież do jazdy na rowerze górskim zapewni Tobie niezbędny komfort i ochronę.

Rowerem po górach – jak się ubrać?

Odpowiednia technika jazdy i dobra kondycja to jedne z kluczowych elementów składających się na dobre przygotowanie do jazdy na rowerze górskim. Obok nich równie istotna jest odpowiednia odzież, która zapewni Tobie niezbędny komfort i ochronę przed zmianami pogody i upadkami. Ta zdecydowanie różni się od tej, którą założysz podczas treningów na rowerze szosowym. Nim wyruszysz na górskie ścieżki, zapoznaj się z naszymi radami, w co się ubrać.

Koszulka rowerowa i szorty odprowadzają wilgoć i błyskawicznie wysychają

Koszulka rowerowa

Kolarstwo górskie ma wiele odmian. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się dyscyplina enduro i jazda po specjalnie przygotowanych trasach w tzw. centrach ścieżkowych i bikeparkach. Nie słabnie też zainteresowanie całodziennymi wyprawami turystycznymi. W każdym z wymienionych przypadków używa się luźne krojem koszulki rowerowe, które nie opinają mocno ciała jak modele noszone w trakcie wyścigów kolarskich. W górach rządzi absolutny komfort i swoboda. Równie ważna jest też funkcjonalność. Właśnie dlatego koszulki rowerowe szyje się technicznych tkanin termoaktywnych. Te sprawnie odprowadzają nadmiar wilgoci powstającej w trakcie wysiłku na powierzchni skóry. Błyskawicznie także wysychają, gdy zaskoczy Cię przelotny deszcz. Dzięki właściwościom antybakteryjnym hamują rozwój drobnoustrojów i pozwalają Tobie długo cieszyć się świeżością. Koszulka rowerowa do jazdy na rowerze górskim powinna być także zaprojektowana w taki sposób, by bez problemu współpracować z ochraniaczami łokci i ochraniaczem pleców. Jeszcze lepiej jeśli taka koszulka rowerowa posiada także dyskretną kieszonkę, która pomieści kartę płatniczą, karnet do bikeparku lub ulubiony baton energetyczny.

Oddychająca, wytrzymała i przewiewna - takie powinny być koszulki do jazdy na rowerze górskim
Oddychająca, wytrzymała i przewiewna - takie powinny być koszulki do jazdy na rowerze górskim

Spodenki rowerowe

Także i w tym przypadku obcisłe spodenki rowerowe z lycry nie będą najlepszym rozwiązaniem. Twoim wyborem powinny być luźne szorty rowerowe z wpinanymi bokserkami wyposażonymi we wkładkę amortyzującą. Spodenki rowerowe tego typu zapewniają duży poziom swobody i wentylacji. Dzięki wytrzymałym materiałom, z których powstają, są także bardziej odporne na uszkodzenia, niż klasyczne spodenki kolarskie. Szorty rowerowe podobnie jak wspomniana wcześniej koszulka są wykonane z termoaktywnych surowców. Dzięki temu aktywnie uczestniczą w pozbywaniu się nadmiaru wilgoci, powstając w trakcie wzmożonego wysiłku. By zapobiegać przegrzaniu i wspomóc wentylację szorty rowerowe są również często wyposażane w boczne panele z perforowanego materiału lub siatki. Konstrukcja spodenek do jazdy na rowerze górskim powinna być także zoptymalizowana pod kątem współpracy z ochraniaczami kolan. Po ich założeniu nie może powstawać pusta przestrzeń między krawędzią nogawek a nakolannikami. By spodenki rowerowe do jazdy w terenie nie nasiąkały szybko wilgocią często pokrywa się je specjalną powłoką ochronną DWR. Dzięki niej Twoje szorty rowerowe nie przemokną od razu, gdy opryskasz się po przejeździe przez kałużę, lub górski strumień.

Wytrzymałe, komfortowe i współpracujące z ochraniaczami - takie powinny być szorty do jazdy na rowerze górskim
Luźny krój szortów rowerowych to gwarancja komfortu i dodatkowej wentylacji

Kurtka rowerowa

Należy do kategorii odzieży awaryjnej. Z tego powodu kurtka rowerowa powinna być maksymalnie lekka, pakowna i nie zajmować dużo miejsca w plecaku. Naczelnym zadaniem tej części odzieży będzie ochrona na wypadek nagłego załamania pogody. W zależności od jej typu ma chronić przed opadem deszczu lub wychładzającymi podmuchami wiatru. Podczas postoju w chłodniejsze dni możesz ją także założyć, by nie narażać się na niepożądaną utratę ciepła. Kurtki rowerowe występują w dwóch odmianach. Pierwsza to tzw. wiatrówki, które skutecznie chronią przed wiatrem. Zwyczajowo pokrywa się je także hydrofobową powłoką DWR, która zapobiega zbyt szybkiemu nasiąkaniu wilgocią. Taka impregnacja ochroni Cię przed poranną mżawką, lub opryskaniem gdy przejedziesz przez kałużę. Jeśli jednak zamierzasz jeździć po górach w deszczowe dni, najlepszym wyborem będzie kurtka rowerowa z membraną.

Dzięki niej nie przemokniesz, gdy zacznie padać nawet mocniejszy dzień. Mikroporowata konstrukcji membrany zapewni Tobie również sprawne odprowadzanie nadmiaru wilgotnego potu, który pojawia się w trakcie intensywnej jazdy. Jeszcze lepszą oddychalność i wentylację zapewniają także perforowane elementy z elastycznych tkanin. W celu zagwarantowania maksymalnego komfortu kurtki rowerowe wyposaża się w specjalne panele z rozciągliwego materiału. Te pomagają w lepszym dopasowaniu do sylwetki i ułatwiają przyjmowanie wielu pozycji za kierownicą roweru. Charakterystyczną cechą każdej kurtki rowerowej jest także przedłużony materiał dolnej części pleców. Ten chroni okolice lędźwiowe przed wychłodzeniem i opryskaniem zimną wodą. Całość dopełniają praktyczne kieszenie, które bez trudu pomieszczą telefon, i ulubione przysmaki.

Kurtka z membraną to gwarancja nieprzemakalności i ochrony przed wiatrem
Przygotuj się na zmianę pogody. Spakuj do plecaka kurtkę rowerową

Sprawdź kolekcje na rower dostępną w S'portofino.

 

Wczytaj czat