Ładuję...

Skitouring na Słowacji

Niezapomniane widoki i malownicze szlaki to tylko niektóre z elementów, których doświadczysz wybierając skitury w słowackich Tatrach. Przygotuj się do wyprawy i sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Odzież i sprzęt do skitouringu
Szczyty górskie w Słowacji

Fakty i mity na temat skitouringu w słowackich Tatrach

Szukając informacji na temat skitouringu na Słowacji można natknąć się na kilka mitów. Pierwszy z nich dotyczy odpowiedzi na pytanie, czy można wybrać się na skitury do Słowacji zimą? Jest to jak najbardziej możliwe. Pojawiają się też stwierdzenia, że nie ma pozwolenia na poruszanie się powyżej poziomu schronisk. W większości przypadków to prawda jednak są pewne wyjątki. Na terenie Słowacji w okresie zimowym wydzielane są tak zwane skitour zone. To sytuacja odmienna niż w przypadku polskich Tatr, gdzie dostępne są określone szlaki. Dla pasjonatów skiturów udostępniane są całe doliny. Dotyczy to m.in. takich terenów jak Dolina Staroleśna, Dolina Małej Zimnej Wody, Dolina Kieżmarska czy Dolina Jałowiecka. Szczegółowe informacje są dostępne na tej stronie. Przed wyprawą warto też zapoznać się ze szczegółowymi przepisami obowiązującymi na danym terenie. Mogą one dotyczyć np. liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać w danej dolinie czy konieczności przynależności do klubu skialpinistycznego. Warto jednak zaznaczyć, że biorąc pod uwagę możliwości weryfikacji, są mniej lub bardziej stosowane w praktyce. Wykupienie ubezpieczenia w popularnym Alpenverein daje jednocześnie dokument potwierdzający wspomniane członkostwo.

Widok tras skitury Słowacja
Skitouring w słowackich Tatrach

Skitury w słowackich Tatrach — Skitour School

Powierzchnia Tatr Słowackich wynosi około 610 km². Należy do nich w całości pasmo górskie Tatr Bielskich oraz południowa część Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich. Najwyższym szczytem Tatr, Słowacji i całych Karpat jest Gerlach (2655 m n.p.m.). Doliny udostępnione dla pasjonatów skitouringu to rozbudowane tereny. Szlak biegnie zazwyczaj przez środek malowniczego „kotła”, który otoczony jest przez strome ściany. Daje to duże możliwości eksploracji, jednak należy pamiętać, że wiąże się także z zagrożeniem lawinowym. Wśród interesujących szlaków skitourowych można wymienić ten rozpoczynający się w miejscowości Stary Smokowiec. Jest to najstarsza tatrzańska osada rekreacyjna, która przyciąga swoją urokliwą scenerią. Znajduje się tam kolej linowo-terenowa na Hrebieniok. To idealna baza wypadowa do Doliny Małej Zimnej Wody i Doliny Staroleśnej. Samo dotarcie do schronisk: Zbójnickiej Chaty i Chaty Téryego stanowi interesującą wyprawę ze względu na wysokość położenia tych punktów. Standard schronisk na Słowacji jest dobry, a ich klimat z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Narciarstwo i skitouring na Słowacji

Ubezpieczenie w Tatry Słowackie

Niezwykle ważne jest, żeby każdy z uczestników skitourowej wyprawy posiadał ubezpieczenie górskie, które obejmuje akcję ratowniczą. W przypadku osób, które często przebywają po słowackiej stronie Tatr, dobrym rozwiązaniem będzie całoroczne ubezpieczenie. W przypadku polskich Tatr pomoc TOPRu jest bezpłatna, dlatego początkujący pasjonaci skiturów mogą nie być świadomi, że sytuacja podczas eksploracji słowackich szlaków jest inna.

Kurtka i spodnie narciarskie do skitouringu

Eksploruj!

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA
Skitouring strona główna
Odzież skitourowa

Wczytaj czat