Ładuję...

Skitouring w Norwegii

Nord vegen to ze staronordyckiego droga na północ. Czy warto ją pokonać? Zdecydowanie! Wyrastające z morza, urzekające surowym pięknem góry Norwegii sprawiają, że to jeden z najbardziej interesujących kierunków skitourowych wypraw.

Zjazd skitouring na nartach
Szczyty górskie w Norwegii

Wyprawa na Półwysep Skandynawski — pasma górskie Norwegii

Charakterystyczne głębokie zatoki, czyli fiordy są jednym z elementów, które od razu kojarzą się z geografią Norwegii. Poza rozbudowaną linią brzegową warto też pamiętać o górach, które w sprawiają wrażenie wyrastających z morza. Piękne, malownicze widoki i otoczenie dzikiej natury to główne elementy przyciągające pasjonatów skitouringu. Góry Skandynawskie, które przecinają Półwysep Skandynawski, mają łączną długość około 1 800 metrów. W większości biegną przez Norwegię, docierają także do terytorium Szwecji i Finlandii. Najwyższym szczytem Norwegii jest Galdhøppigen (2469 m n.p.m.). Znajduje się w południowo-zachodniej części kraju na terenie Parku Narodowego Jotunheimen.  Wśród najpopularniejszych szczytów górskich Norwegii warto wymienić też Gaustatoppen (1883 m n.p.m.) i Kjerag (1100 m n.p.m). Z kolei w kategorii najpiękniejszych widoków często zwycięża skalna ambona Preikestolen (604 m n.p.m.), pozwalająca podziwiać fiordy z unikatowej perspektywy.

Gdzie na skitouring w Norwegii
Szlak skitourowy Norwegia

Skitury w Norwegii — relacja z podróży

Pierwszą decyzją, jaką przychodzi podjąć podczas planowania skitourowej podróży do Norwegii, jest ustalenie, czy zwiedzać ją z lądu, mając jedną bazę wypadową czy przemieszczać się jachtem. Obie opcje są popularne, dlatego warto dopasować wybór do własnych preferencji. Biorąc pod uwagę komfort, wygodniejszą opcją jest stacjonarny domek. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest estetyka takich przestrzeni. Warto też zaznaczyć, że Norwegia nie należy do najtańszych kierunków podróży, dlatego należy starannie zaplanować budżet wyprawy. Góry Skandynawskie, Alpy Sunnmøre i Lofoty to najczęściej wybierane kierunki skiturów. Możliwość obcowania z naturą stanowi główną zaletę skitouringu w Norwegii. To, co wyróżnia podejścia, to możliwość startowania „z poziomu zero” i zjazdu ze szczytu prosto w kierunku wody. Swoboda skiturowej eksploracji wynika też z prawa śniegu, które umożliwia poruszanie się właściwie na każdym terenie, o ile przy tym zachowane zostaje poszanowanie prywatności mieszkańców. Podczas skiturów w Norwegii w pamięć zapadają zarówno fiordy, jak i górskie jeziora, których tafla przypomina czasem czarne lustro, w którym odbijają się szczyty gór.

Zobacz relację z wyprawy do Norwegii

Na terenie kraju istnieje możliwość swobodnego biwakowania, mając na uwadze wspomniane wcześniej poszanowanie prywatności. Schroniska w Norwegii można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: większe obiekty znajdujące się pod pieczą zarządcy, w których miejsca można zarezerwować online oraz małe górskie chaty. Te drugie wymagają odebrania klucza w najbliższym mieście. W przypadku chęci nocowania w obiekcie należy uiścić opłatę, natomiast jeśli schronisko ma być chwilowym przystankiem, jest dostępne bezpłatnie. Tego typu schroniska mają dużo uroku. Co istotne, zazwyczaj są bardzo czyste i uporządkowane. Wynika to z zasady, że turyści korzystający ze schroniska, muszą pozostawić je przygotowane dla kolejnych osób.

Zaawansowany skitouring narciarstwo

Wyjątkowy urok skitouringu w Norwegii

Niezwykła bioróżnorodność, możliwość kontaktu z naturą i niezapomniane widoki. Właśnie te elementy przyciągają do Norwegii pasjonatów skitouringu. Skiturowa wyprawa, której oprawą będzie zorza polarna? Charakterystyczne zielone spirale, z których słynie aurora borealis, sprawiają wręcz magiczne wrażenie. Dla przeżycia takich momentów warto odwiedzić Norwegię. Mniej znanym, a rzadkim i przepięknym zjawiskiem, które można dostrzec podczas podróży po kraju, są tzw. chmury perłowe (inaczej polarne chmury stratosferyczne, PSCs). Przecinają niebo, mieniąc się kolorami. Przypominają nieco rozlaną benzynę, ponieważ oba efekty związane są ze zjawiskiem optycznym zwanym iryzacją.

 

Eksploruj!

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA
Skitouring strona główna
Odzież skitourowa

Wczytaj czat