Ładuję...

Skitouring w Rumunii

Doskonałe warunki narciarskie, zapierające dech w piersiach widoki i niezapomniane szlaki. Odkryj skitourowe piękno Rumunii, ciesząc się ulubioną aktywnością i poznając uroki kultury bałkańskiej.

kurtka i spodnie na skitury
Zjazd na nartach w Rumunii

Wyprawa w góry Rumunii

Większość terytorium kraju zajmują wyżyny i góry. Aż 31% powierzchni Rumunii to obszary górskie powyżej 800 m n.p.m. Wszystkie pasma górskie należą do łańcucha górskiego Karpat. Są to Góry Fogaraskie, Sybińskie i Zachodniorumuńskie. Te pierwsze zwane też Fogarasze lub Munții Făgăraș stanowią najwyższe pasmo górskie zarówno Karpat Zachodnich, jak i całej Rumunii. Właśnie tam znajdują się najwyższe szczyty kraju, czyli usytuowana w pobliżu miejscowości Victoria i Câmpulung Muscel góra Moldoveanu (2544 m n.p.m.) oraz znajdująca się w Karpatach Południowych góra Negoiu (2535 m n.p.m.). Góry Sybińskie, nazywane też Górami Cybińskimi zajmują środkową część Rumunii na zachód od rzeki Aluty. Z kolei Góry Zachodniorumuńskie (Munţii Apuseni) ze szczytem Curcubăta Mare (1847 m n.p.m.) zamykają Wyżynę Transylwańską od zachodu. Ze względu na zróżnicowanie wysokości terenu, podróżując po kraju, można doświadczyć różnic klimatycznych. W obszarach wysokogórskich powyżej 1800 m n.p.m. dominuje alpejski klimat, charakteryzujący się średnią temperaturą w zimie na poziomie -10°C. Śnieg utrzymuje się tam powyżej 100 dni w roku. Z kolei region subalpejski to przede wszystkim obszar gór średniej wysokości z temperaturą utrzymującą się w okresie zimowym na poziomie -6°C. Na tych terenach można liczyć na śnieg od 80 do ponad 100 dni w roku.

Narty zjazdowe
Szlak wspinaczkowy Rumunia

Relacja z podróży — skitury w Rumunii

Potężne góry dające wręcz nieograniczone możliwości eksploracji. Rozpoczynając opowieść od pasma górskiego Fogarasze, warto zaznaczyć, że są to wymagające tereny. Rewelacyjną bazę wypadową stanowią okolice Bâlea Lac, polodowcowego jeziora położonego na wysokości 2034 m n.p.m, wokół którego rozciąga się rezerwat przyrody o powierzchni 180 hektarów. Dodatkową atrakcją turystyczną regionu jest lodowy hotel, w którym można spędzić noc. Szczyty Gór Fogaraskich są strzeliste i skalne, dlatego podczas eksploracji ważne jest zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz dopasowanie pory wyjazdu. Szlak na najwyższy szczyt, czyli Moldoveanu ciągnie się przez około 15 km od punktu startowego w postaci schroniska i biegnie granią. Kluczową rolę odgrywają warunki pogodowe, ponieważ w przypadku niekorzystnej pogody, wejście nie będzie możliwe, a ze względu na trudność podejścia, nawet w dobrych warunkach należy zachować szczególną ostrożność. Podróżując na skitury do Rumunii, warto też zwrócić uwagę na nieco mniej popularne, a jednocześnie niezwykle malownicze regiony. Takim punktem będzie miejscowość Sinaia, położona w okręgu Prahova, około 50 km od Braszowa. W Sinai znajduje się wyciąg narciarski, nie jest jednak jedynym w okolicy. Wśród nich warto wymienić jeden z najbardziej znanych w Rumunii, czyli Poianę Brasov. Na szczególną uwagę zasługuje trasa freeride’owa, która prowadzi przez zwężający się kanion, mający w niektórych miejscach około 1 m szerokości, a to tylko jedna z wielu możliwości zjazdowych.

Gdzie w góry Rumunia

Dla średniozaawansowanych skitourowców strzałem w dziesiątkę będzie odwiedzenie Padiny, która administracyjnie przynależy do wspomnianej Sinai. Ta mała wioska usytuowana na wysokości 1500 m n.p.m. otoczona jest wysokimi górami. Dobrze być przygotowanym na różne ewentualności, ponieważ podczas kierowania się na miejsce docelowe, może zdarzyć się jazda samochodem w tunelu między 3-metrowymi zaspami lub problem z całkowicie zasypaną i nieprzejezdną drogą. Miejsce jest rewelacyjne, więc zdecydowanie warto pokonać wymagającą trasę. Zerkając na szczyty gór, można zauważyć niesamowite formacje skalne, ukształtowane przez pracę wody i wiatru, noszące potocznie nazwę sfinksów. Wyruszając na szlak skitourowy można zauważyć dużą różnicę względem pasma Fogarasze. Ukształtowanie terenu jest mniej strome, dające większe możliwości uprawianie skitouringu. Padinę otacza malowniczy płaskowyż, a pobliski wyciąg narciarski daje duże pole do zjazdów freeride’owych. Relaksując się po aktywności w okolicznych barach i restauracjach, warto uważać na…nalewki. Wspominamy o tym z przymrużeniem oka, zaznaczając, że ich wspaniały smak kryje w sobie dość dużą moc, co bywa zdradliwe. Z kolei przechodząc do całkowicie poważnych kwestii bezpieczeństwa — w Rumunii działają zarówno ochotnicze służby ratunkowe, jak i zawodowi ratownicy. Wysokie kwalifikacje i dostępność profesjonalnego sprzętu sprawia, że ten kraj ma bardzo dobre zaplecze do prowadzenia turystyki zimowej.

Zobacz relację z wyprawy

Najwyższe góry Rumunia

Kultura Rumunii

Równie fascynujące jak zwiedzanie szlaków skiturowych będzie poznawanie kultury i kuchni kraju. Rumuni słyną z otwartości, życzliwości oraz gościnności. Uwagę z pewnością przykuwa zróżnicowana architektura. Jednym z jej charakterystycznych elementów w regionach górskich są kapliczki umiejscowione w jaskiniach. Wśród klasyków kuchni rumuńskiej można wymienić gęstą zupę nazywaną ciorbă, polentę, czyli ugotowaną kaszę kukurydzianą czy przypominające polskie gołąbki sarmale. Nie może zabraknąć też tradycyjnego trunku w postaci śliwowicy.

 

Eksploruj!

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA
Skitouring strona główna
Odzież skitourowa

Wczytaj czat