Ładuję...

Buty trailwoe to konieczność, gdy wybierasz się na speed hiking

Speed hiking - szybkim krokiem po górski rekord

Sposobów na aktywne spędzanie czasu w górach jest wiele. Trekking z plecakiem, biegi górskie czy wspinaczka to zaledwie ułamek tego, jak możesz wykorzystać swój urlopowy lub weekendowy czas. Co jednak gdy nuży Cię powolna wędrówka szlakiem, ale nie do końca masz ochotę na wymagający dobrej kondycji i przygotowania bieg w terenie? Idealnym rozwiązaniem może być dla Ciebie bardzo ostatnio popularny speed hiking. Dzięki niemu zobaczysz więcej, zdobędziesz kilka szczytów jednego dnia i co najważniejsze – zmierzysz się z własnymi słabościami.

Speed hiking to dobra okazja, by uciec od codzienności i cieszyć się niczym nieskrępowaną prędkością w górach.

kurtka w góry damska i męska - must have każdej wyprawy.

 

 

Co to jest speed hiking i czym różni się od hikingu?

Co to jest hiking? To aktywność polegająca na chodzeniu po różnych terenach, często na szlakach w przyrodzie, takich jak góry, lasy, pustynie czy parki narodowe. Jest to forma rekreacji na świeżym powietrzu, która łączy w sobie korzyści zdrowotne, przyjemność z obcowania z naturą oraz możliwość odkrywania nowych miejsc. Czy speed hiking to to samo? Speed hiking jest szybką wędrówką po terenie górskim i obecnie przeżywa swoisty renesans. Nie można go jednak mylić z biegiem. Od typowego hikingu czy trekkingu różni się także tym, że do jego uprawiania nie używa się ciężkich butów trekkingowych i plecaków z ekwipunkiem na wielodniową wędrówkę. Kwintesencję speed hikingu najlepiej wyraża anglojęzyczny termin fast&light. W tym przypadku większa prędkość marszu jest wynikiem między innymi tego, że zabiera się ze sobą tylko najbardziej potrzebny i możliwie jak najlżejszy ekwipunek. Przekonaj się o tym, odchudź swój bagaż i wyrusz w góry.

Korzyści płynących ze speed hikingu jest wiele. Pierwszą z nich jest możliwość odkrycia na nowo swoich ulubionych szlaków. Wędrując z większą niż dotychczas prędkością, szybko zauważysz, że znana Ci trasa może się okazać bardziej wymagająca i trudniejsza technicznie. Przejście jej w nowy sposób da Ci wiele satysfakcji i sprawi, że nabędziesz nowe umiejętności związane z przemieszczaniem się w górskim terenie. Szybsza wędrówka niesie ze sobą również możliwość pokonania większego dystansu niż w przypadku powolnego marszu. W rezultacie w ciągu jednego dnia poznasz wiele nowych miejsc. Speed hiking przyczynia się też do poprawy kondycji i ogólnej wydolności. Może być ponadto idealnym wstępem do rozpoczęcia przygody z biegami górskimi. 

kurtka w góry damska i męska - must have każdej wyprawy.

Hiking a trekking

Trekking i hiking to dwa terminy często używane zamiennie, ale istnieją między nimi pewne różnice i nie oznaczają one tego samego. Czym różni się trekking od hikingu? 

  • Długość i trudność trasy
      • Hiking: zazwyczaj oznacza jednodniowe wycieczki piesze po wyznaczonych szlakach lub drogach. Hiking nie wymaga specjalistycznego sprzętu poza podstawowym wyposażeniem do chodzenia po górach i jest ogólnie mniej wymagający fizycznie.
      • Trekking: jest to nieco dłuższa i bardziej wymagająca forma pieszej eksploracji. Trekking może obejmować noclegi w namiotach lub schroniskach i wymaga lepszego przygotowania oraz bardziej specjalistycznego sprzętu. Trasy trekkingowe mogą prowadzić przez bardziej dzikie i mniej uczęszczane obszary.
  • Cel i doświadczenie
      • Hiking: często koncentruje się na aktywności fizycznej i kontaktach z naturą. Jest to forma rekreacji, która pozwala na relaks i cieszenie się otoczeniem.
      • Trekking: może mieć bardziej ekspedycyjny charakter, często związany z osiąganiem konkretnych celów, takich jak zdobycie odległego szczytu, przejście przez cały szlak czy eksploracja odległych regionów.
  • Środowisko:
    • Hiking: zwykle odbywa się w łatwiej dostępnych miejscach, takich jak parki narodowe, lasy czy góry.
    • Trekking: prowadzi często przez trudniejsze, mniej dostępne i bardziej odległe tereny, które wymagają większej samowystarczalności i przygotowania.

Przygotuj się na wyzwanie

Speed hiking, podobnie jak każda inna dziedzina górskiej aktywności, wymaga odpowiedniej odzieży, butów i przygotowania sprzętowego. Szybkie wędrowanie pełną garścią czerpie z biegów terenowych nazywanych trail runningiem. Z tego powodu kluczową kwestią jest niska waga zabieranego na szlak ekwipunku. To właśnie on przekłada się w dużej mierze na uzyskiwanie coraz lepszego czasu przejścia i Twoją ogólną satysfakcję. Każdy nadmiarowy gram wydłuża wędrówkę i przyczynia się do zmęczenia. Pamiętaj o tym, gdy pakujesz swój plecak oraz wybierasz buty i ubranie. Kompletując ekwipunek, zdecyduj się na lekki plecak nieprzekraczający swoją pojemnością 20 litrów. Bez trudu pomieści awaryjną odzież, prowiant, małą apteczkę i niezbędne akcesoria. Powinien mieć też wentylowane szelki i część, która styka się bezpośrednio z plecami. Nie może w nim także zabraknąć miejsca na bukłak z wodą oraz bocznych pętli służących do przypięcia kijów trekkingowych.

Mając na uwadze prawdziwie niską wagę i małe wymiary po złożeniu, na swoją wędrówkę wybierz składane kije z wewnętrzną linką. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku modele dedykowane do biegów górskich. Kije poprawiają równowagę w trakcie szybkiej wędrówki, dają dodatkowe podparcie i ułatwiają dynamiczny marsz. W Twoim plecaku nie może zabraknąć lekkiej kurtki w góry z membraną - zwłaszcza, gdy wybierasz się w góry wiosną lub na lato. Kurtka w góry damska lub męska to awaryjny element ubioru, który ochroni Cię, gdy dojdzie do pogorszenia się pogody.

Powinna znakomicie oddychać oraz szczelnie zabezpieczać przed wiatrem i deszczem. W tej kwestii znakomicie sprawdzają się membranowe kurtki w góry na bazie dwuipółwarstwowego laminatu (2.5 L). Jeśli cenisz minimalistyczne rozwiązania, wybierz kurtkę typowo biegową. Gdy z kolei stawiasz na wszechstronność, zdecyduj się na lekki model trekkingowy. Na chłodniejsze dni w ciągu roku świetnym uzupełnieniem zestawu będzie lekka kurtka z syntetyczną ociepliną na bazie PrimaLoft®. Możesz jej użyć jako warstwy zewnętrznej lub założyć ją pod kurtkę z membraną. 

kurtka w góry damska i męska - must have każdej wyprawy.

Kompletując odzież przed wymarszem na szlak, pamiętaj o bieliźnie termoaktywnej. Ta odprowadzi nadmiar wilgoci, która pojawia się na skórze w trakcie wysiłku i zapobiegnie niepożądanemu wychłodzeniu. W kwestii spodni najlepiej sprawdzą się lekkie modele softshellowe, które zapewniają komfort termiczny, chronią przed powiewami wiatru i nie przemakają, gdy nadejdzie letnia mżawka. W upalne dni zdecyduj się na szorty lub długie spodnie umożliwiające odpięcie nogawek. Najistotniejszym uzupełnieniem wymienionego zestawu są oczywiście odpowiednie buty. Typowe modele trekkingowe nie będą w tym przypadku odpowiednie. Są zbyt ciężkie, nadmiernie sztywne i skutecznie ograniczają ruchomość okolic kostki. W speed hikingu najlepiej sprawdzi się typowe obuwie do biegania w terenie, czyli buty trailowe z wyraźnym i przyczepnym bieżnikiem. W tej kategorii znajdują się także buty trailowe o podwyższonej konstrukcji cholewki, które lekko zakrywają kostkę, ale nie wpływają znacząco na wydajność marszu. Równie dobrą alternatywą dla obu wymienionych rozwiązań mogą być cieszące się bardzo dużą popularnością niskie buty podejściowe. Co to są buty podejściowe? Jest to to specjalistyczny rodzaj obuwia przeznaczonego do pieszych wycieczek po górach i innych trudnych terenach. Są lekkie i bardzo wygodne. Do czego służą buty podejściowe? Znakomicie sprawdzą się w trudnym terenie górskim i dzięki swojej lekkości nie zmęczą Twoich stóp.

Speed hiking jest nowym otwarciem w myśleniu o górach i spędzaniu w nich wolnego czasu. To także okazja do kolejnych życiowych wyzwań i przekraczania własnych ograniczeń. Każde wyjście na szlak niech będzie dla Ciebie szansą, by wędrować coraz szybciej, dalej i wyżej.

Magazyn S'portofino

Wczytaj czat