Ładuję...

Zrównoważona moda

W modzie - trend eko

Trend na ekologię nie przemija i jest coraz bardziej widoczny w różnych aspektach naszego życia, również w branży modowej. Rośnie świadomość tego, że zanieczyszczenie środowiska jest aktualnym i realnym problemem, na który mamy wpływ. Ubrania nie służą już tylko do noszenia, ale mogą mieć większe znaczenie i słuszny cel. W tym sezonie zrównoważona moda będzie jeszcze bardziej dostępna. Co właściwie przemawia za tym, że moda jest w trendzie eko? Przede wszystkim materiały, modowy recykling, nowa technologia i lokalna produkcja. 

Materiał eko - co to znaczy?

Zmiana materiałów na ekologiczne to jeden z tych trendów, które są najbardziej widoczne w kolekcjach. Ubrania są produkowane z naturalnych, przyjaznych dla środowiska tkanin, takich jak: bawełna, len, wiskoza czy lyocell. Co oznacza, że materiał jest ekologiczny? Do jego produkcji nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin, jest zatem bezpieczny dla otoczenia i naszej skóry. Minimalizowane jest również zużycie wody, które w standardowej produkcji przejawia się tym, że do stworzenia jednego T-shirt’u potrzeba aż 2700 litrów wody! Deha to włoska marka w S’portofino, która w swoich kolekcjach kieruje się dobrem planety i wykorzystuje materiały z ekologicznych upraw – posiada m.in. certyfikaty GOTS, Organic Content Standard, EcoVero czy Q-nova. Wymienione atesty dają gwarancję na to, że tkaniny (w tym bawełna, wiskoza i nylon) w procesie produkcji zużywają aż do 91% mniej wody, znacznie zmniejszają emisję CO2, nie zawierają szkodliwych pestycydów oraz są biodegradowalne. Deha dba o to, żeby kobieta zawsze była w zgodzie ze sobą i robiła to, na co ma ochotę.

Deha

Modowy recykling

Kolejnym krokiem w świadomej modzie jest skupianie się na przywracaniu do obiegu tego, co zostało już wykorzystane. Powstają zupełnie nowe, syntetyczne materiały, które jakością i wyglądem nie odbiegają od naturalnych. Jedną z pierwszych gałęzi, w których moda spotkała się z ekologią i upcyklingiem jest odzież sportowa. Pionierką w tej dziedzinie jest Stella McCartney, która w 2005 roku rozpoczęła współpracę z marką Adidas, a jej kolekcje utrzymane są w duchu modowego „zero waste”. Ubrania są kobiece, funkcjonalne, nowoczesne i przede wszystkim bazujące na tkaninach pochodzących z recyklingu. Stella w swoich projektach wykorzystuje materiał Ocean Plastic™, który jest pozyskiwany z odpadów zebranych na plaży i z nadmorskich okolic. Adidas by Stella McCartney jest dowodem na to, że moda idzie w parze z ekologią, a miłośniczki stylu athleisure odnajdą w nim swobodę i poczują się fantastycznie.

Ubrania w stylu athleisure

Adidas by Stella McCartney
 
Adidas by Stella McCartney

O czystość i ochronę mórz dba również marka North Sails, której historia jest głęboko zakorzeniona w żeglarstwie. W tym sezonie powstała wyjątkowa, limitowana kolekcja łącząca w sobie nadmorski design i innowację. Znajdziesz w niej propozycje na co dzień, które zostały wykonane głównie z poliestru pochodzącego z recyklingu. W tym roku North Sails ma zaszczyt być oficjalnym partnerem jednego z najważniejszych żeglarskich wydarzeń – w 36. Regatach o Puchar Ameryki. Ta okoliczność sprzyja idei marki, która chce mieć realny wpływ na czyste środowisko dla przyszłych pokoleń żeglarzy.

Zobacz limitowaną kolekcję North Sails

North Sails
 
North Sails

Nowe technologie

Czy technologia również może mieć pozytywne działanie na środowisko? Projektanci poszukują rozwiązań, które nadadzą charakteru ich ubraniom i będą bardziej funkcjonalne, zachowując przy tym jak najmniejszą ingerencję w środowisko. Jedną z marek, która nieustannie rozwija się pod tym kątem jest Chervo – włoska klasyka dla miłośników golfa. W swoich projektach stosuje m.in. technologię Eco Safe®, gwarantującą bezpieczną dla środowiska produkcję włókien oraz Plasmatic®, czyli proces tworzenia tkanin, który nie zawiera dodatków chemicznych. Najnowsza kolekcja Chervo jest przykładem tego, że technologia i ekologia razem z modą, dają rewelacyjny efekt na greenie.

Poznaj technologie Chervo

Chervo

Bądź eco-friendly

Zrównoważona moda jest świadomym i dobrym krokiem w stronę dbania o środowisko. Na pewno ułatwi to transparentność marek, które otwarcie mówią o wykorzystywanych materiałach i procesie produkcji swoich kolekcji. Wybieranie ubrań, które są projektowane i szyte lokalnie, również jest przykładem bycia eko. Sukienki takich marek, jak Kori czy Devotion powstają w Grecji. Łączy je miłość do tradycji, natury, rzemiosła oraz chęć bycia odpowiedzialnym społecznie. Na stałe wprowadziły w swoją strategię etyczne i uczciwe działania. Projektantki nie chcą tworzyć mody masowej, stawiają przede wszystkim na precyzję wykonania oraz jakość. Ręcznie robione hafty, naturalny materiał i subtelne detale sprawiają, że ich ubrania są ponadczasowe i oryginalne.

Kori
Devotion

 

Przeczytaj więcej inspirujących artykułów w Magazynie S'portofino!

Magazyn S'portofino SS20

 

Wczytaj czat