Ashtanga joga – jak ćwiczyć i jakie daje korzyści?
Ashtanga joga, inaczej nazywana power jogą, z jej dynamicznymi i rygorystycznymi sekwencjami pozycji, niezmiennie przyciąga uwagę praktykujących jogę na całym świecie. Ashtanga joga to intensywna forma jogi, która skupia się przede wszystkim na ruchu i kontroli oddechu. Wzmacnia nie tylko ciało, ale również kształtuje umysł i ducha.
Praktyka ashtangi jogi niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, psychicznego, jak i emocjonalnego. Jednak aby te korzyści były widoczne, konieczna jest systematyczna praca nad własnym ciałem. Na czym polega ashtanga joga i jak ćwiczyć? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu!
Co to jest ashtanga joga?
Ashtanga joga to dynamiczna forma jogi (pozostawanie w przyjętych pozycjach nie jest dłuższe niż kilka oddechów) opracowana przez K. Pattabhi Jois"a w latach 30. XX wieku. Opiera się na ściśle określonych sekwencjach pozycji (asanach) połączonych płynnymi ruchami i zsynchronizowanym oddechem. Nazwa ashtanga, wywodzi się od słowa asto, oznaczające osiem. Odnosi się to do ośmiu stopni ścieżki, jakie występują w tej praktyce. Co dokładnie się na nie składa?
Ashtanga joga: historia
Pierwsza szkoła ashtanga jogi została założona w Mysore, w stanie Karnataka, w Indiach. To właśnie tam K. Pattabhi Jois, główny nauczyciel ashtangi jogi, otworzył swoją szkołę jogi, znaną jako „Ashtanga Yoga Research Institute”. Mysore jest uważane za centralne miejsce dla praktyki ashtangi jogi, a szkoła Joisa była miejscem, gdzie wielu praktykujących z całego świata przybywało, aby studiować pod jego kierunkiem. Ashtanga Yoga Research Institute w Mysore został założony przez Pattabhi Joisa w latach 40. XX wieku i przez wiele lat był głównym ośrodkiem nauczania tej formy jogi. Po śmierci Pattabhi Joisa w 2009 roku jego wnuk, Sharath Jois, przejął nauczanie w szkole w Mysore, kontynuując dziedzictwo swojego dziadka. Jednakże poza Mysore, praktyka ashtangi jogi jest nauczana i praktykowana na całym świecie, a liczne szkoły i nauczyciele oferują regularne warsztaty, kursy i praktyki grupowe dla osób zainteresowanych tą formą jogi.
Na czym polega ashtanga joga? Jak zacząć? Joga ashtanga dla początkujących
Jeśli ten rodzaj jogi masz zamiar praktykować po raz pierwszy, to zdecyduj się na lekcję z doświadczonym instruktorem. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia kontuzji czy wyrobienie sobie złych nawyków podczas wykonywania ćwiczeń.
Podczas zajęć z ashtangi jogi praktykujący uczą się na pamięć stałej sekwencji (serii asan), które wykonują w rytmie swojego oddechu. W ashtandze występują płynne przejścia pomiędzy pozycjami w rytm oddechu. Czas trwania w pozycji jest dość krótki: 3-5 oddechów. W praktyce ashtangi jogi niezwykle ważne jest połączenie każdego ruchu z oddechem.
Zasady ashtangi jogi:
- Drishti – jest to punkt dla każdej asany, na którym skupiamy swój wzrok (nos, punkt między brwiami, pępek, kciuk, ręce, palce stóp).
- Oddech ujjayi – nazywany jest również „oddechem oceanu”. To głośniejszy sposób oddychania gardłowego. Dzięki niemu praktykujący tę formę jogi zachowuje skupienie. Ujjayi wyznacza cały rytm praktyki.
- Bandha – praktykę należy wykonywać z bandhami (pieczęciami), które zapewniają prawidłowy oddech i przepływ energii. Dzięki nim praktyka nie jest zbyt wyczerpująca, mimo swojej intensywności.
Wszystkie reguły wspomniane powyżej tworzą koncepcję tristhana - trzech punktów skupienia uwagi i działania, mających na celu oczyszczenie ciała, systemu nerwowego oraz umysłu.
Jakie efekty daje ashtanga joga?
Regularne praktyki ashtanga joga niosą za sobą szereg korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie efektów, jakie może przynieść Ci ashtanga joga:
Ashtanga joga – dla kogo się sprawdzi?
Ashtanga joga idealnie sprawdzi się dla osób, które nie są w stanie wytrzymać przez długi czas w jednej pozycji i szybko się nudzą. To też doskonała forma aktywności dla osób, które szukają wyciszenia i odprężenia od stresu dnia codziennego. Ten rodzaj jogi znajdzie również swoich zwolenników wśród osób, które doceniają regularność w wysiłku fizycznym. Bowiem aby zauważyć liczne pozytywne efekty ashtangi jogi, konieczna jest regularna praktyka i prawidłowe wykonywanie sekwencji.
Ashtanga joga: jak ubrać się na zajęcia?
Odpowiedni strój do zajęć jogi to taki, w którym będzie Ci wygodnie. Strój jogi powinien być dobrze dopasowany, ale jednocześnie nie powinien krępować Twoich ruchów podczas wykonywania różnych asan. Ubrania do jogi powinny być wykonane z materiałów pozwalających skórze oddychać. Szeroką ofertę ubrań do jogi znajdziesz w ofercie takich marek jak On Running i Adidas by Stella McCartney.
Jakie elementy powinny znaleźć się w Twojej torbie na jogę?
- koszulka do jogi, topy – mają zazwyczaj dopasowany krój po to, aby bez przeszkód i dyskomfortu móc wykonywać różne ćwiczenia. Przy wyborze koszulki do jogi należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Powinien być oddychający, sprawnie odprowadzać wilgoć i szybko schnąć. Zdecydowanie unikaj bawełny, która zatrzymuje wilgoć;
- biustonosz sportowy – wybierz taki, który zapewni Ci odpowiedni poziom wsparcia podczas ćwiczeń. Nie powinien Cię uciskać i sprawiać dyskomfortu; w przypadku ashtangi jogi, która jest dynamiczną formą, wybierz biustonosz, który zapewni Ci wysoki poziom wsparcia;
- legginsy do jogi/spodenki do jogi – wybieraj modele łączące modę z wysoką wydajnością, wykonane z materiałów odprowadzających wilgoć. Legginsy lub spodenki do jogi powinny być wykonane z rozciągliwego materiału i mieć wysoki stan – dzięki temu zapewnią Ci komfort na najwyższym poziomie, a Twoja bielizna nie będzie prześwitywać;
- bluza – przydaje się szczególnie na początku i na końcu zajęć, kiedy nie jesteśmy jeszcze tak rozgrzani i moglibyśmy wychłodzić organizm. Zdecyduj się na modele wykonane z bawełny i włókien syntetyczny, które zapewnią Ci oddychalność i komfort.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jogi, tego, jak ubrać się na pierwsze zajęcia i jak one wyglądają, to odsyłamy Cię do naszego wpisu>>> Jak ubrać się na jogę i co zabrać na pierwsze zajęcia?
Ashtanga joga: podsumowanie
Ashtanga joga to coś znacznie więcej niż tylko forma aktywności fizycznej. Jest to kompleksowa praktyka, która obejmuje umysł, ciało i ducha. Jej dynamiczne sekwencje asan, zsynchronizowane z oddechem, oferują wiele korzyści zdrowotnych i duchowych. Poprzez regularną praktykę ashtangi jogi możemy doświadczyć: Jednak to nie wszystko – praktyka ta prowadzi również do redukcji stresu, poprawy koncentracji i zwiększenia świadomości ciała i umysłu. Doświadcz korzyści płynących z tej formy aktywności i rozpocznij swoją przygodę z ashtangą jogą już dziś!
To może Cię zainteresować: