Ładuję...

Jak dbać o odzież narciarską?

Jak dbać o odzież narciarską? Porady i wskazówki

Techniczna odzież narciarska damska i męska to ubrania, które łączą najlepsze techniczne innowacje, precyzyjne szycie i wyjątkowy, praktyczny design. Ich głównym zadaniem jest ochrona ciała przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Ubrania na narty to zakup na kilka sezonów, dlatego tez zwracasz uwagę na ich jakość i wytrzymałość tkanin, z jakich zostały wykonane. To jednak nie wszystko. Jeśli chcesz, by odzież narciarska służyła Ci przez wiele lat, musisz również odpowiednio o nią zadbać. Czego się wystrzegać i w czym prać spodnie lub kurtkę narciarską? Sprawdź w poniższym artykule.

ZOBACZ OFERTĘ NARCIARSKĄ

Spodnie i kurtka skiturowa to nie wszystko, co przyda się podczas zimowego skitoruingu

Jak prać kurtki i spodnie narciarskie? Sprawdź metkę!

Najważniejszą zasadą przed praniem jakichkolwiek ubrań jest sprawdzenie metki. To na niej zawarte są najważniejsze informacje o tym, w jaki sposób prać daną odzież i w jakiej temperaturze to robić. Znajdziesz tam również inne wskazówki, które mogą okazać się niezwykle przydatne i uchronić Cię przed bezpowrotnym zniszczeniem ulubionej kurtki narciarskiej lub spodni.

Ubrania narciarskie możesz uprać w pralce - pamiętaj tylko o kilku wskazówkach.

Jak prać ubrania na narty?

Kurtki, spodnie i kombinezony narciarskie produkuje się ze specjalistycznych materiałów. Oznacza to, że niewłaściwe ich pranie czy pielęgnacja mogą doprowadzić do utraty ich właściwości. Ubrania narciarskie, takie jak kurtki, spodnie i kombinezony nie powinny być prane chemicznie. Możesz z powodzeniem wyprać je w pralce automatycznej, jednak pamiętaj, by jej nie przeciążyć i nie namaczać ubrań przed wsadzeniem ich do pralki. Ważne jest też, by ustawić program, który nie wywiruje odzieży lub wywiruje ją na najmniejszych możliwych obrotach.

Przed praniem upewnij się, że:

  • kieszenie spodni, kurtki lub kombinezonu są opróżnione,
  • zamki, rzepy i guziki są zapięte,
  • spodnie, kurtka bądź kombinezon narciarski są wywinięte na drugą stronę.

Jak suszyć ubrania narciarskie?

Odzież narciarska nie wymaga prasowania, a jej suszenie powinno odbywać się z dala od źródeł ciepła. Nie powinno się również suszyć ubrań narciarskich w pralce bębnowej. Najlepiej jest rozłożyć kurtkę i spodnie narciarskie na suszarce i poczekać, aż same wyschną i będą gotowe do ponownego ich ubrania bądź schowania na kolejny sezon.

Jakich środków użyć do prania odzieży narciarskiej?

Kolejną istotną kwestią jest to, w czym prać spodnie bądź kurtkę narciarską. Przede wszystkim przygotuj do prania tego typu odzieży pralkę i upewnij się, że jest wolna od detergentów, których zwykle używasz i wyczyść podajnik do proszku i płynu. Stosowanie agresywnych proszków, płynów do zmiękczania tkanin czy wybielaczy może poważnie zaszkodzić Twojej odzieży. Jeśli zastanawiasz się, w czym prać kurtkę i spodnie narciarskie, możesz wykorzystać w tym celu specjalistyczne środki do prania. Sięgaj po delikatne środki, dedykowane odzieży z membraną bądź odzieży termoaktywnej czy wodoodpornej.

Techniczne spodnie narciarskie to podstawa podczas każdego wyjazdu na narty.

Jak usunąć plamy z odzieży narciarskiej?

Największe zabrudzenia na kurtce bądź spodniach narciarskich warto usunąć ręcznie. Możesz użyć w tym celu szarego mydła i ciepłej wody – wystarczy natrzeć plamę warstwą mydła, zostawić na kwadrans i wyprać tak, jak zwykle. Zamiast szarego mydła możesz też wykorzystać płyn do mycia naczyń. W Internecie znajdziesz też wiele pomysłów na spieranie głębokich plam za pomocą masła, pasty BHP czy benzyny ekstrakcyjnej, jednak nie zawsze mogą okazać się bezpieczne dla faktury kurtki. W przypadku trudnych do wywabienia plam najlepiej zgłosić do profesjonalnej pralni, która ma doświadczenie w czyszczeniu tego typu odzieży.

Spodnie i kurtka narciarska to zestaw niezbędny zimą w górach.

W czym prać kurtkę narciarską z membraną i jak czyścić kurtkę puchową?

Większość odzieży narciarskiej posiada syntetyczne ocieplenie i membranę. W takim przypadku podczas prania warto sięgnąć po łagodny środek do prania. Może to być szare mydło, płatki mydlane lub specjalny płyn do prania sportowej odzieży. Warto się też upewnić, że żaden ze środków nie zawiera lanoliny. Składnik ten zatyka pory w membranie, co wpływa na oddychalność kurtki. Jeśli zaś zastanawiasz się, w czym prać kurtkę puchową, możesz sięgnąć po specjalne płyny dedykowane odzieży puchowej. Pamiętaj również o rozłożeniu kurtki płasko na suszarce i o tym, że jej wyschnięcie może potrwać nawet kilka dni.

W czym najlepiej wyprać kurtkę puchową?
Kurtki i spodnie narciarskie najlepiej potraktować łagodnym detergentem.

Jak zaimpregnować kurtkę i spodnie narciarskie?

Oprócz prania odzieży narciarskiej w dedykowanych do tego środkach, warto zainteresować się impregnacją kurtek, spodni i kombinezonów – zwłaszcza jeśli posiadają one właściwości wodoodporne. Najlepiej sprawdzi się spray dostosowany do specyfiki technicznych materiałów – po wyschnięciu wystarczy równomiernie nanieść wybrany środek na całą kurtkę. Impregnacja odzieży narciarskiej to prosty sposób na odświeżenie właściwości kurtki po praniu, dlatego zdecydowanie warto o niej pamiętać przed pierwszym sezonie wyjazdem na narty oraz gdy sezon będzie dobiegał końca.

Gdzie przechowywać odzież narciarską?

No dobrze, wyprałeś kurtkę narciarską, zaimpregnpwałeś i co dalej? Gdzie schować odzież narciarską po zakończonym sezonie? Najlepszym miejscem będzie suche i dobrze wentylowane miejsce, które zapewni, że nasze ubrania będą gotowe do użycia w kolejnym sezonie.

Podsumowanie

Dbanie o odzież narciarską to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i bezpieczeństwa. Przestrzeganie prostych zasad czyszczenia, impregnacji, naprawy i przechowywania pozwoli nam cieszyć się długotrwałym komfortem i bezpieczeństwem podczas zimowych przygód na stoku.

SPRAWDŹ INNE ZIMOWE ARTYKUŁY NARCIARSKIE

 

Buty do biegania w terenie Hoka
JAKIE GOGLE NARCIARSKIE WYBRAĆ?
MODNE KURTKI NARCIARSKIE DLA NIEJ

Wczytaj czat