Ładuję...

  • jak-impregnowac-odziez-po-zimie

Jak impregnować odzież po zimie: kurtki puchowe, hardshell i softshell

Odzież narciarska, kurtki puchowe i buty zimowe to elementy garderoby, które mogą Ci służyć nawet kilka sezonów. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja. Impregnując swoją zimową odzież, przedłużasz jej trwałość. Dlatego podczas wymiany swojej odzieży na lżejszą, warto zaopiekować się tą, którą chowasz do szafy – w ten sposób najlepiej o nią zadbasz i na kolejny sezon wyciągniesz ją z szafy w pełni gotową na to, by stawić czoła pierwszym chłodom.

Podstawowe zasady prania odzieży po zimie

Jeśli jesteś jedną z osób, która woli „zapobiegać, niż leczyć” z pewnością swoją zimową odzieżą chcesz zająć się jeszcze przed latem – tak, by pierwszych mroźnych dni kolejnego sezonu nie spędzać na praniu i pielęgnacji odzieży na zimę. Wiosna to idealny czas na pranie zimowej odzieży i zastanowienie się nad tym, jak będziesz ją przechowywać.

Pranie specjalistycznej odzieży zimowej, która bazuje na nowoczesnych technologiach i systemach oraz jest wyposażona w ocieplinę nie jest łatwe. Przede wszystkim podczas prania takiej odzieży pamiętaj, że nie sprzyjają jej detergenty, wysoka temperatura prania czy wysokie obroty pralki – mogą one uszkodzić zewnętrzną, delikatną powłokę pranej odzieży.

Niebieska męska kurtka narciarska

Odzież codzienna: jak zaimpregnować damską i męską kurtkę z membraną

Kurtka z membraną, inaczej zwana hardshellem, to podstawowa ochrona przed zimnem, wilgocią i opadami. Paroprzepuszczalna membrana jest specyficzna i podczas prania jej z pomocą zwykłego proszku, odplamiacza, wybielacza lub środków zmiękczających możesz zatkać mikropory w strukturze membrany i zniszczyć powłokę impregnującą odzież z zewnątrz. Odzież z membraną, na przykład kurtki i spodnie hardshell, najlepiej czyścić z pomocą dedykowanych preparatów. Jeśli zastanawiasz się, jak i czym prać kurtkę z membraną, sięgnij po Granger’s Performance Wash, Nikwax Tech Wash lub Nikwax TX Direct Wash In.

Pamiętaj, by przed praniem sprawdzić metkę i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Swoją kurtkę i spodnie hardshell z membraną możesz prać zarówno ręcznie, jak i w pralce. Przede wszystkim jednak pamiętaj, by sprawdzić metkę – to na niej znajdziesz najważniejsze zalecenia i dzięki temu nie zniszczysz swoich ubrań. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań i chcesz wyprać odzież z membraną w pralce, pamiętaj, by wybrać program do tkanin delikatnych z możliwie najniższymi obrotami bębna. Podobnie podejdź do prania ręcznego – nie trzyj długo jednego miejsca, tylko delikatnie ugniataj rękoma cały materiał.

Niebieska kurtka harshell damska

Sposoby impregnacji kurtek i spodni z membraną

Połączenie impregnacji z praniem jest najwygodniejszą opcją, która oszczędzi Twój czas – jeśli na tym zależy Ci najbardziej, wybieraj produkty 2w1. Skuteczniejszym sposobem jest jednak rozdzielenie prania i impregnacji. W takim przypadku musisz wykonać po sobie dwie czynności:

  1. Wyprać kurtkę z płynem do prania membran.
  2. Wyprać kurtkę z płynnym impregnatem do membran.

Ustawiając dwa cykle prania, zwiększasz skuteczność impregnacji i sprawiasz, że odzież zostanie równomiernie zaimpregnowana. W przypadku, gdy chcesz działać w określonych partiach odzieży, warto zaopatrzyć się również w impregnat w spray’u. Profesjonaliści w tym przypadku również polecają firmę Nikwax i Granger’s.

Damska kurtka narciarska

Jak zaimpregnować kurtkę przeciwdeszczową

To, że kurtka traci swoje wodoodporne właściwości, nie oznacza, że musisz wymienić ją na nową. To naturalna kolej rzeczy, że z czasem właściwości hydrofobowe ulegają zmianie. Możesz jednak odnowić wodoodporność ulubionej kurtki czy spodni na dwa sposoby:

  1. Podczas prania.
  2. Poprzez użycie sprayu.

Tak, jak poprzednio – środki używane do odnowienia powłoki hydrofobowej muszą zostać odpowiednio dobrane. Pod uwagę weź też swoją wygodę. Jeśli zależy Ci na równomiernym nałożeniu impregnatu, sięgnij po środek do prania, a jeśli szukasz sposobu na zaimpregnowanie wybranego miejsca – wybierz spray. Równie ważne jest suszenie kurtki po naniesieniu impregnatu. Możesz to zrobić z pomocą suszarki bębnowej lub wyprasować kurtkę przez szmatkę lub ręcznik przy użyciu delikatnego programu. Zachowanie ostrożności jest kluczowe – pamiętaj, by nie prasować kurtki żelazkiem bezpośrednio i nie korzystać z pomocy gorącej pary.

Jak dbać o odzież narciarską?

 

Żółty kombinezon narciarski

Jak zaimpregnować kurtkę puchową z ociepliną

Jeśli zastanawiasz się, jak zaimpregnować kurtkę puchową z naturalną ociepliną, masz dwa wyjścia – użyć odpowiedniego spray’u lub płynu do prania naturalnego puchu. Impregnacja kurtek puchowych jest ważna, gdyż w ten sposób przedłużasz ich żywotność. Wśród oferty Nikwax i Granger’s z pewnością znajdziesz zarówno preparaty 2w1, jak i specjalnie dopasowane, na przykład do hydrofobowego wykończenia. Pamiętaj, by przed praniem sprawdzić metkę i postępować zgodnie z zaleceniami producenta - w ten sposób impregnacka kurtki puchowej przebiegnie najbezpieczniej. Jeśli zastanawiasz się, jak prać kurtkę puchową w pralce, możesz to zrobić na łagodnym cyklu prania bez wysokich obrotów i w odpowiedniej temperaturze. Po wypraniu należy niezwłocznie rozłożyć kurtkę do wyschnięcia na suszarce – najlepiej na ręczniku. Sam proces suszenia może trwać nawet kilka dni. Ważne jest, by co jakiś czas przewracać kurtkę i rozklepywać puch.

Zielona męska kurtka

Czy softshell trzeba impregnować?

W zimę najlepiej ciepło utrzymują kurtki puchowe. Nie radzą sobie one jednak tak dobrze z oddychalnością, jak kurtki softshell. Softshelle najczęściej znajdują zastosowanie podczas zimowej turystyki i aktywności fizycznej jako druga lub trzecia warstwa odzieży. Kurtki softshell wymagają impregnacji zwłaszcza wtedy, gdy są wykorzystywane jako warstwa zewnętrzna.

Impregnacja softshell — jak to zrobić?

Kurtki i spodnie softshellowe można impregnować podobnie jak odzież z membraną. Wybierz odpowiedni środek, ustaw pralkę na maksymalną temperaturę 30 stopni z delikatnym odwirowaniem i susz w temperaturze pokojowej w pionie lub na płasko. Impregnacja softshell pozwoli zachować właściwości odzieży na dłużej.

SPRAWDŹ INNE ZIMOWE ARTYKUŁY

Przegląd spodni narciarskich
JAKĄ ODZIEŻ NARCIARSKĄ ZABRAĆ NA WYJAZD
WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBUJESZ NA SKITURY

Wczytaj czat