Jak się ubrać w góry? Zimowe stroje dla kobiet
Ośnieżone doliny i wysokogórskie szlaki zachęcają swoim pięknem do wędrówek. Należy jednak liczyć się z bardzo trudnymi warunkami terenowymi oraz zmienną pogodą. Jak się na nie przygotować? Wybieramy optymalny zimowy strój damski w góry.
Strój w góry dla kobiet – najważniejsze zasady
Podczas doboru stroju w góry należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:
- Dostosuj strój outdoorowy do panujących warunków w górach
Dobór ubrań powinien być dostosowany do warunków, jakie panują na konkretnym szlaku oraz poziomu trudności wyprawy. Inaczej trzeba ubrać się na lżejszy spacer jedną z dolin, gdzie niewiele jest podejść pod górę, a inaczej na trekking po terenie, który jest różnorodnie ukształtowany.
- Weź pod uwagę zmienną pogodę i pionowy gradient temperatury w górach
Podczas wycieczek górskich należy wziąć pod uwagę także tzw. pionowy gradient temperatury. Przyjmuje się, że temperatura powietrza spada o 0,6°C na każde 100 m. Wysoko w górach może być więc o wiele zimniej, niż w dolinie lub w położonej niżej miejscowości, z której startujemy.
- Zapewnij sobie komfort termiczny
Optymalną temperaturą podczas wysiłku jest 37°C. Celem skompletowania warstwowego ubioru jest więc utrzymanie jej na tym poziomie. Dobrze dobrana odzież w góry musi więc zapewniać odpowiednią wentylację, chronić przed wiatrem, mrozem, wodą, ale też przegrzaniem.
- Postaw na praktyczne rozwiązania i najnowsze technologie
Odzież w góry musi być funkcjonalna. Sprawdzą się, np. pojemne, wodoodporne kieszenie, możliwość składania do małych rozmiarów, dodatkowe mankiety chroniące przed dostawaniem się śniegu pod kurtkę i spodnie.
- Wybierz odpowiednie materiały
Warto wybierać odzież techniczną z materiałów o ulepszonych parametrach. Sprawdzą się tkaniny i dzianiny syntetyczne oraz wełna (najczęściej merino). Niezalecana jest bawełna, która zbytnio chłonie wilgoć, co niesie ryzyko szybkiej utraty ciepła i dyskomfortu.
Ile warstw założyć w góry?
Główną zasadą doboru stroju na zimowy trekking w górach powinna być warstwowość. Dzięki temu będziemy przygotowani na każde warunki. Odpowiedni ubiór powinien składać się z:
- bielizny termoaktywnej;
- bluzy, ewentualnie wełnianego swetra;
- bluzy z softshellu lub materiału wiatroszczelnego;
- kurtki puchowej, którą łatwo złożyć i przechowywać;
- wodoodpornej kurtki membranowej, hardshellowej;
- spodni z materiału chroniącego przed wiatrem i wodą.
Jaką wybrać kurtkę damską w góry?
Zgodnie z zasadą warstwowości na wycieczki górskie często wybiera się dwa rodzaje kurtek: jedna ma stanowić izolację termiczną i ogrzewać w najtrudniejszych warunkach, druga chronić przed opadami. Warto więc zdecydować się na składane, lekkie kurtki puchowe, które podczas podchodzenia pod górę można schować do plecaka. Może to być np. damska kurtka ocieplana LaMunt Samuela Warm. Wykonano ją z bardzo lekkiego nylonu ripstop z impregnacją DWR. Dzięki temu sprawdzi się podczas niewielkich opadów. Dzięki syntetycznej ocieplinie z kaszmirem i podszewce z autorskiej tkaniny Wool-Tencel® (z dodatkiem wełny merino) doskonale ogrzewa.
Drugim rodzajem kurtek, które nosi się samodzielnie lub jako uzupełnienie puchówki, są modele membranowe (hardshell). Mają one zapewnić zwiększoną ochronę przed wilgocią. Przykładem kurtki wodoodpornej jest Salewa Sella PTX z elastyczną, trójwarstwową membraną Powertex®, impregnacją DWR i dodatkową ociepliną z puchu kaczego 90/10.
Najlepsze spodnie górskie dla kobiet
Dolne partie ciała nie potrzebują aż tylu warstw, co górne. Oprócz termoaktywnych legginsów trzeba jednak założyć spodnie, które będą stanowiły warstwę wiatroodporną i wodoodporną. Warto wybrać tkaniny pokryte impregnacją, softshell lub hardshell (w zależności od zapowiadanych warunków). W terenie sprawdzą się np. spodnie damskie Dynafit Mercury 2 DST z autorskiego softshellu Dynastretch, który jest elastyczny, oddychający, trwały i chroni przed wiatrem. Do trudniejszych warunków zostały przystosowane spodnie przeciwdeszczowe On Running Storm o wytrzymałości na poziomie 20.000mm H2O.
Jaką bluzę założyć w góry?
Kiedy w wyższych partiach gór temperatury spadają dużo poniżej zera warto założyć dodatkową warstwę pośrednią. Najlepiej zdecydować się na bluzę z materiału technicznego, np. szybkoschnący longsleeve damski LaMunt Alexandra z włókna lyocell połączonego z wełną merino w autorską dzianinę Wool-Tencel® lub bluzę damską Mammut Aconcagua z materiału Polartec® Power Stretch Pro®.
Damska bielizna termoaktywna w góry
Zimowy strój na wyprawę w góry nie może obyć się bez bielizny termoaktywnej z dzianiny technicznej lub higienicznej wełny merino. Przyda się odciążający stanik sportowy zapewniający dobre wsparcie dla kręgosłupa oraz komplet: koszulka i legginsy (długie lub do połowy łydki w zestawie ze skarpetami górskimi). Dzięki takiej warstwie będziemy czuć się komfortowo niezależnie od intensywności aktywności i warunków pogodowych. Dobrze zaprojektowana bielizna termoaktywna odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci, aby nie doprowadzić ani do przegrzania, ani do wychłodzenia. Najlepszymi markami specjalizującymi się w jej tworzeniu są: X-Bionic, Falke, LaMunt, Dynafit, Compressport, Icebreaker.
Damskie buty na wycieczkę w góry
Kolejnym niezbędnym elementem stroju outdoorowego na zimę są specjalne buty trekkingowe, które są gwarantem bezpieczeństwa i komfortu nawet na długich i wymagających trasach. Powinny być wysokie, nieprzemakalne i w nieco większym rozmiarze, aby zapewnić przestrzeń dla palców i umożliwić założenie grubszych skarpet. Przydadzą się także stuptuty Salomon, które ochronią kostkę i zapobiegną dostawaniu się śniegu. Do poruszania się po oblodzonym terenie warto też wybrać buty górskie z bardzo sztywną podeszwą i mocowaniem do raków.
Tworzeniem butów trekkingowych na zimę zajmuje się marka Dolomite. Model Dolomite W’S Tamaskan 1.5 to połączenie śniegowców i butów wysokogórskich. Został wyposażony w antypoślizgową podeszwę Vibram® wykonaną w technologii Arctic Grip z mieszanki gumy i opiłków metalu. Są ocieplone wyściółką Primaloft®, a przed wychłodzeniem chroni też wysoka, szczelna cholewka z ochraniaczem. Buty trekkingowe Dolomite W"S 54 High FG GTX z membraną Gore-Tex® i systemem DAS LIGHT (anatomicznie wyprofilowana wkładka redukująca zmęczenie) będą odpowiednie na wędrówki w łatwym terenie.
Zimowa czapka damska
Szczególnie ważna będzie również odpowiednia czapka. Powinna być wykonana z naturalnej wełny lub jej mieszanki z włóknami technicznymi. Tylko taka będzie termoaktywna, a więc inteligentnie dopasuje się do warunków pogodowych, nie dopuści do przegrzania i wychłodzenia. Dzięki zawartości wełny nie będzie też przenosić nieprzyjemnych zapachów i zyska właściwości antybakteryjne. Warto sprawdzić, czy jest wygodna (dobrze przylega, ale nie uciska) oraz mieści się pod kaptur kurtki.
SPRAWDŹ TAKŻE: