Ładuję...

Teneryfa

Teneryfa - wyspa o wielu twarzach

Kraina Wiecznej Wiosny, Zielona Idylla, czy wulkaniczna Czarna Mamba - Teneryfa, ze względu na swoją różnorodność, zyskała już wiele przydomków. Wyspa pełna skrajności - różnorodnej flory i fauny - skradła najbardziej serca tych, którzy zamiast wakacji nad basenem, wybierają przygodę. To też wymarzona opcja dla tych, którzy nie lubią zimy. Pogoda na Teneryfie łagodna jest bowiem przez cały rok i obejmuje wszystkich przyjezdych ciepłymi ramionami wiosny. 

Na szerokich wodach

Dla żeglarzy panują tutaj idealne warunki niemal przez cały rok. Łagodny, ciepły klimat, temperatura sięgająca dziewiętnastu stopni Celsjusza zimą i dwudziestu pięciu stopni Celsjusza latem, to prawdziwy raj dla miłośników morskich wycieczek. Dodatkowo Wyspy Kanaryskie znajdują się stosunkowo blisko Hiszpanii, koszty transportu są zatem tańsze niż na Seszele lub Karaiby. Przez większość czasu wieje tu pasat północny sprzyjający żeglugom. Do najbardziej znanych portów żeglarskich zaliczyć można Port Garachico, Marina del Sur, Radazul czy Marina Santa Cruz. Sąsiadujące wyspy, takie jak La Gomera, Gran Canaria czy Fuerteventura, mogą stanowić dodatkowy, atrakcyjny punkt na żeglarskiej mapie. 

Północ - Południe

Południe Teneryfy jest bardzo jałowe, ziemia wulkaniczna i wyschnięta. Nieliczne palmy utrzymują się przy życiu jedynie przy pomocy ludzi, którzy regularnie je nawadniają. Przyczyną tak ubogiej flory jest klimat - suchy, nie dający swoim mieszkańcom wytchnienia w postaci deszczu. Ten bowiem pada tutaj tylko kilka razy w roku. Szerokie, pełne słońca plaże, ukoją wypoczywających wiatrem, który  jest znacznie silniejszy na tej części wyspy. Sprawia to doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu. Koniecznie zobacz: zieloną dolinę Masca, aquapark Siam Parkszeroką plażę w Playa de Las Americas. 

Północ wyspy z kolei jest bardzo zielona i zalesiona. Intensywnie kolorowe kwiaty i bujna zielenina ukontentują miłośników tropików. Dla tych jednak, którzy oczekują stałej temperatury i bezchmurnego nieba, poleca sie południe wyspy. Północ potrafi zaskoczyć zmiennym klimatem, zachmurzeniem i niższą temperaturą. Im bardziej jednak na wschód, tym lepsza jest pogoda, te tereny są wręcz jednymi z lepszych dla turystów. Koniecznie zobacz: miasteczka La Orotava, La Laguna, Icod de los Vinos i stolicę wyspy Santa Cruz de Tenerife. W centralnej części Teneryfy obowiązkowym puktem wycieczki powinna być wspinaczka na szczyt wyspy - wulkan Pico del Teide. 


Miejscowe przysmaki

Wyspy Kanaryjskie to raj dla smakosza: jedzenie jest proste, trochę egzotyczne i świeże. Dotyczy to zwłaszcza ryb i owoców morza, które najczęściej pochodzą prosto z rannego połowu. Warto jednak zatrzymać się przez chwilę na historii wina, z którymi nie mogą nawet konkurować hiszpańskei wina kontynentalne.Teneryfa ma liczne tereny pod uprawę winorośli. W Tacaronte-Acentejo i Valle de la Orotava uprawia się dużo czerwonych winorośli, które prawie zawsze są najwyższej jakości. Najpopularniejsze rodzaje to La Isleta, La Palmera, Viña Norte, Eras de Marques i Gran Theyda. Wina z Teneryfy to przeważnie wina świeże i wytrawne. Chodzi tu głownie o bardzo dobre wina stołowe, których nie można przechowywać w nieskończoność. Skoro mowa o winie, warto delektować się nim w toważystwie, wybornych, kozich serów, z których słynie Teneryfa. Duża część wytwarzanych serów jest produkcji rzemieślniczej, chociaż poddanej restrykcyjnej normatywie, pozostając pod ścisłą kontrolą. Najbardziej rozpowszechniony przepis z użyciem sera to prawdopodobnie „ser pieczony” lub „ser z rusztu”, który zazwyczaj podaje się z dodatkiem sosu mojo verde z kolendry lub z pietruszki.

Jak dojechać?

Wyspy Kanaryjskie położone są na Oceanie Atlantyckim, na południe od Zwrotnika Raka. Wyspy od Afryki dzieli zaledwie 115 km, natomiast od Hiszpanii ponad tysiąc. Mimo to tereny te należą do Hiszpanii. Na wyspie funkcjonują dwa lotniska - Teneryfa Północ oraz Teneryfa Południe - na które obecnie latają już niemal wszystkie, bardziej znane, linie lotnicze. Ciekawą opcją może być przesiadka w jednym z hiszpańskich miast, takich jak Madryt czy Barcelona, która urozmaici Waszą podróż, dostarczając dodatkowych, estetycznych wrażeń. Dla miłośników morskich przygód wyjątkową atrakcję może stanowić rejs z Malagi czy Giblartaru. Na wyspie sprawnie funkcjonują przewoźniki, takie jak Titsa, które nie tylko stanowią możliwość transferu z lotniska, ale i przemieszczania się po terenie całej wyspy. 

Gdzie się zatrzymać?

Wczytaj czat