Jak powstają kapelusze Borsalino?

Wyjątkowość kapeluszy Borsalino tkwi przede wszystkim w ich procesie produkcyjnym. Wykonane z cienkiej sierści (królika lub zająca), przechodzą kolejno około 50 etapów produkcji, a ukończenie prac nad każdym kapeluszem zajmuje blisko 7 tygodni! Tajniki produkcji słynnych kapeluszy przekazywane są z pokolenia na pokolenia, a unikalna jakość uzależniona jest o tajemniczego i rygorystycznego przestrzegania kolejnych etapów produkcji (zmiany maszyn na pracę ręczną).
Pierwszym procesem jest strzępienie melanżu, pozwalające na ocenę jego jakości i w związku z tym, także kapelusza, który z niego powstanie.
Futro jest specjalne mieszane i napowietrzane w maszynie, kolokwialnie nazywanej dmuchawą.
Stosując proces ssania, spadające włosy przymocowywane są do stożka, obracającego się wokół dzwonu i łączone ze sobą dzięki strumieniowi gorącej wody. Proces ten nazywany jest fastrygowaniem.
Zanim tkanina zostanie poddana procesowi foluszniczemu, pierwsze jej wzmocnienie odbywa się za pomocą parujących wałów maszyny. Mechaniczne ruchy umożliwiają włóknom skuteczne przyleganie do siebie, dając początek zwartej formule filcu.
Proces dokładnej weryfikacji filcu pozwala na sprawdzenie czy kapelusz posiada defekty.
Pierwszym etapem zmniejszenia objętości tkaniny jest jej rozmiękczanie poprzez moczenie.
Przyszedł czas na proces foluszniczy, czyli falowania tkaniny. Kaptury są najpierw redukowane przy pomocy trzech maszyn w celu osiągnięcia pożądanej objętości materiału. 
Wysuszone kapelusze są gromadzone, gdzie dzielone są względem przydzielonego koloru i jakości.
Filc jest następnie barwiony w maszynach pod ciśnieniem atmosferycznym i w temperaturze wrzenia przez okres od 90 do 240 minut, w zależności od wagi filcu. 
Jesteśmy oficjalnie kilka kroków od uzyskania ostatecznego wyglądu naszego kapelusza.
Po barwieniu, kapelusz poddawany jest metodzie namaczania, ponownie wpływającej na kurczenie się materiału. 
Podczas etapu usztywnienia kapelusza i kształtowania jego rozmiaru wykorzystywane są naturalne substancje lakierujące.
Przy wykorzystaniu aluminiowych modułów, umieszczonych w maszynie parowej ze sprężonym powietrzem, filcowi nadawany jest kształt i ostateczna forma. Rzemieślnicy krok po kroku weryfikują etapy nadawania kształtu.
Podczas etapu polerowania, powierzchnia filcu przerabiana jest za pomocą maszyn, wykorzystujących specjalne papiery Emery.
Przy drugim procesie nadawania kształtu, uzyskiwany jest ostateczny fason kapelusza.
Filc poddawany jest kolejnej weryfikacji, pozwalającej wychwycić wszelkie błędy, które nie zostały zauważone wcześniej.
Specjalne urządzenie z obręczą pozwala na nadanie ostatecznego kształtu filcowi, wykorzystując w tym tapie proces falowania.
Ostatnim etapem produkcji jest wykończenie. Proces obejmuje przycinanie, przyszywanie podszewki i rypsu oraz wszystkich innych akcesoriów.
Kapelusz Borsalino jest gotowy do sprzedaży.