Jak skompletować odzież górską na wiosenną wędrówkę?
Wiosenne wędrówki wiążą się z wyborem zupełnie innego ubioru niż ten, który przyda się latem. Wynika to z oczywistego faktu dużej zmienności pogodowej w tym okresie. Ruszając wiosną na szlak, musisz pamiętać, że wysoko w górach wciąż często panują zimowe warunki. Wybór odpowiedniej odzieży górskiej to jeden z istotnych czynników wpływających na Twój komfort i bezpieczeństwo. Dobrze dobrana nie doprowadzi do przegrzania lub wyziębienia organizmu. Ochroni także przed nagłym załamaniem pogody. W poniższym poradniku dowiesz się, jak skompletować odzież górską na wiosenną wędrówkę.
Bielizna termoaktywna – druga skóra
To podstawowy element odzieży górskiej każdego miłośnika wędrówek. Właściwie dopasowana bielizna termoaktywna do podejmowanej przez Ciebie aktywności powinna aktywnie reagować na zmiany termiki Twojego organizmu. Określana często mianem drugiej skóry schłodzi Cię, gdy się pocisz i rozgrzeje, gdy zaczniesz odczuwać chłód. Kontrolując proces termoregulacji, wspomaga także regenerację i poprawia wydajność. Przykładem bielizny termoaktywnej tego typu są koszulki, majtki i legginsy X-BIONIC. Projektanci tej szwajcarskiej marki świadomie zdecydowali się na pozostawienie cienkiej warstwy potu na powierzchni skóry. Jego minimalna ilość jest wykorzystana do obniżenia temperatury ciała. Schłodzony organizm zaczyna produkować go mniej. W rezultacie nie traci energii i cennych dla funkcjonowania składników odżywczych. Natomiast, gdy stając na szlaku, robisz sobie przerwę, funkcja chłodzenia ustaje. By nie odczuwać wówczas chłodu, pot zostaje odprowadzony na zewnątrz do kolejnych warstw odzieży. Uaktywnia się wtedy SYSTEM 3D BIONIC SPHERE®. Jego kanałowa struktura tworzy poduszkę izolacyjną zatrzymującą ciepłe powietrze między bielizną a skórą. Rozgrzane powietrze pełni rolę naturalnego izolatora i zapewnia niezbędny komfort termiczny. Bielizna termoaktywna produkowana zgodnie z tą filozofią wykorzystuje naturalny proces ludzkiej termoregulacji.
Bluza termoaktywna – ciepło pod kontrolą
Lekka bluza termoaktywna to kolejny ważny element warstwowej odzieży górskiej. Odpowiada za utrzymanie właściwej termiki Twojego organizmu. Dzięki kanałowej konstrukcji włókien magazynuje wytworzone przez Ciebie ciepło. W ten sposób pomaga utrzymać właściwą termikę w trakcie wędrówki lub odpoczynku. Ze względu na swoje termoaktywne właściwości, bluza termoaktywna aktywnie uczestniczy w transporcie i pozbywaniu się wilgoci, która powstaje na skórze podczas wysiłku. W okresie wiosennym jej rola jest szczególnie istotna. Nie zawsze bowiem jest na tyle ciepło, by wędrować w samej koszulce z krótkim bądź długim rękawem. Wówczas jeśli nie pada i nie wieje wiatr, przyda się właśnie bluza termoaktywna. Kiedy z kolei pogarsza się pogoda, założysz na nią kurtkę z membraną, która ochroni Cię przed niesprzyjającą pogodą. Współczesne bluzy termoaktywne są projektowane w taki sposób, by sprawdzały się w różnych górskich aktywnościach. Dzięki technicznym tkaninom odznaczają się dużą funkcjonalnością i wytrzymałością. Za sprawą elastycznych włókien dopasowują się do sylwetki i nie ograniczają ruchów. Do wyboru są zarówno klasyczne modele bluzy termoaktywnej bez kaptura, jak i w niego wyposażone. Jeśli nie lubisz czapek i zależy Ci na dobrej ochronie przed chłodem, zainteresuj się modelami z kapturem.
Kurtka trekkingowa – bez względu na pogodę
W Twoim plecaku nie może zabraknąć kurtki z membraną. Dzięki niej nie przemokniesz, gdy złapie Cię ulewa lub padający wczesną wiosną śnieg. Okaże się również przydatna, gdy przyjdzie Ci wędrować w wietrzny dzień. W parze z bielizną termoaktywną i lekką bluzą termoaktywną skutecznie odprowadzi nadmiar wilgoci ze skóry oraz ochroni przed niekorzystną aurą. Co istotne, nie musisz jej zawsze mieć na sobie. Kiedy podczas podejścia nie ma deszczu lub wiatru, wystarczy dobra bielizna termoaktywna i bluza termiczna. Kurtka z membraną przyda się najbardziej, gdy potrzebujesz ochrony przed pogarszającą się pogodą. Kluczową cechą każdej kurtki trekkingowej jest to, jak sprawnie odparowuje wilgoć produkowaną przez organizm w trakcie wysiłku. Odpowiada za to paroprzepuszczalna i wodoodporna membrana. Dzięki niej pot zostaje odprowadzony z kolejnych warstw odzieży górskiej na zewnątrz kurtki. W rezultacie Twoje ciało pozostanie suche i chronione przed wyziębieniem. Godne polecenia są kurtki membranowe powstałe na bazie cieszących się dużym uznaniem membran Gore-Tex® Active oraz Gore-Tex® Paclite® Plus. Znakomicie oddychają, są bardzo lekkie i nie zajmują zbyt wiele miejsca w plecaku. Jeśli jednak szukasz kurtki na najgorsze warunki pogodowe postaw na modele wyposażone w membranę Gore-Tex® PRO. Kurtki trekkingowe na bazie tej membrany uchodzą za najbardziej wytrzymałe i odporne na najgorsze warunki atmosferyczne. Sprawdzą się znakomicie w ambitnej turystyce górskiej oraz wspinaczce
Lekka kurtka puchowa – na czarną godzinę
Wyruszając na całodzienną wędrówkę, musisz liczyć się zawsze z niespodziewanym pogorszeniem pogody. Lekka kurtka puchowa przyda się także, gdy zdobędziesz dużą wysokość, na której panuje niższa temperatura niż w dolinie poniżej. Niezależnie więc od porannych promieni słońca spakuj do plecaka lekką kurtkę puchową. Do wyboru masz modele wypełnione puchem naturalnym, syntetycznym, lub obydwoma typami ocieplin. Naturalny puch jest nie do pokonania w kwestii ochrony przed chłodem. Jedyną jego przypadłością jest to, jak zachowuje się, gdy zamoknie. Wówczas całkowicie traci swoje znakomite właściwości izolacyjne. Godną polecenia alternatywą jest tzw. puch syntetyczny. W rzeczywistości to różnego rodzaju mikrowłókna poliestrowe. Ów syntetyczny surowiec wygrywa pod jednym kluczowym względem z naturalnym puchem. Syntetyczne wypełnienie odpycha wilgoć i nie namaka. Kurtka z syntetyczną ociepliną wciąż dobrze izoluje przed zimnem, nawet gdy całkowicie namoknie.
Spodnie softshellowe – wygodne i uniwersalne
W okresie wiosennym najlepiej sprawdzą się lekkie i odznaczające się dużą wszechstronnością spodnie softshellowe. Dzięki znakomitym właściwościom termoaktywnym sprawnie oddychają i w rezultacie dbają, by w trakcie wysiłku skóra nóg zawsze pozostała sucha. Spodnie softshell równie skutecznie chronią przed podmuchami wiatru, które nie rzadko potrafią doprowadzić do wyziębienia organizmu. Kolejnym atutem spodni softshell jest ochrona przed nasiąkaniem wilgocią. Dzięki impregnacji wodoodporną powłoką DWR spodnie softshellowe nie przemokną, gdy złapie Cię wiosenna mżawka, lub kiedy przyjdzie Tobie przechodzić przez mokre zarośla. Nowoczesne tkaniny, z których powstają niewiele ważą a same spodnie softshellowe po złożeniu mają kompaktowe wymiary. Jeśli myślisz o ambitnej turystyce wysokogórskiej, wybierz bardziej zaawansowane modele. Takie spodnie mają na ogół specjalne wzmocnienia na kolanach lub po wewnętrznej stronie kostek. Nie rzadko posiadają także możliwość dopasowania obwodu dołu nogawek. Dobrze, jeśli Twoje górskie spodnie softshellowe będą posiadały praktyczną kieszeń na udzie. Spakujesz do niej mapę, kompas, lub podręczne urządzenie do nawigacji.
Odzież górska to nie wszystko. Wychodząc wiosną na szlak, pamiętaj, by sprawdzić prognozę pogody oraz bieżący komunikat informujący o zagrożeniu lawinowym. Trzeźwa ocena swoich umiejętności i panujących warunków to między innymi klucz do bezpiecznego powrotu do domu. W górach typu alpejskiego, do których zalicza się również Tatry, wiosenny śnieg i jego zaleganie na północnych zboczach do lata to rzecz normalna. Miej to na uwadze, kiedy planujesz trasę i kompletujesz odzież na wiosenną wędrówkę.
DOŁĄCZ DO S'PORTOFINO CLUB