Pierwszy trening golfa - jak przygotować się do gry?
Powolne przemieszczanie się od dołka do dołka i rozmowy biznesowe podczas słonecznego popołudnia – z pewnością taki obraz masz przed oczami, gdy myślisz o grze w golfa. Tak naprawdę wyobrażenie rodem z amerykańskiego filmu niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Choć niegdyś sport ten kojarzył się z rozrywką dla elit, stopniowo się to zmienia. Dzieje się tak między innymi za sprawą coraz większej dostępności pól golfowych. Na początku lat 90. w Polsce istniały jedynie dwa ośrodki – pod Warszawą i pod Międzyzdrojami. Obecnie klubów jest około czterdzieści i można znaleźć odpowiedni dla siebie w każdym województwie. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z golfem, musisz się przede wszystkim przygotować na pierwszy trening – podpowiadamy, jak to zrobić i jak ubrać się na golfa.
Przygotowanie narzędzi – czy musisz mieć wszystkie 14 kijów?
Przygotowując się na pierwszą grę, z pewnością czujesz ekscytację – wizyta na polu golfowym wiąże się jednak z kilkoma ważnymi decyzjami. Pierwsza dotyczy tego, czy chcesz od początku grać samodzielnie, czy może warto stawiać pierwsze kroki pod okiem trenera. Pomoc instruktora z pewnością okaże się nieoceniona – skoryguje on Twoje błędy i da cenne wskazówki. Podpowie, jak masz się ustawić i zadba o odpowiednie wprowadzenie teoretyczne, niejednokrotnie okazując się niezastąpionym wsparciem. Dzięki temu z pewnością poradzisz sobie na „małym polu” liczącym 9 dołków lub polu treningowym. Praktyka czyni mistrza – jeśli poczujesz się pewnie, możesz spróbować sił na polu pełnowymiarowym, liczącym 18 dołków.
Na swoją pierwszą wizytę nie musisz kupować wszystkich rodzajów kijów z torbą. W wielu ośrodkach istnieje możliwość wypożyczenia zestawu. W ten sposób dużo przystępniejsza staje się gra w golfa - cena wynajmu uzależniona jest od marki sprzętu oraz ilości kijów. Jeśli jednak ukończysz kurs i zechcesz rozwijać swoją pasję, warto rozpocząć kolekcjonowanie. Istotne jest, by sprzęt był dobrej jakości. W ten sposób przyjemniejsza i efektywniejsza będzie gra w golfa - cena zestawu może być wyższa, im bardziej zaawansowany technicznie jest sprzęt. Każdy kij służy do wykonania innego typu uderzenia. Zazwyczaj w torbie golfowej znajduje się również około sześciu piłek o takiej samej wadze i wielkości. Mogą się jednak różnić między sobą kolorem i materiałem.
Jak ubrać się na golfa? Dress code, który ma znaczenie
Sportowa elegancja – tak w skrócie można opisać dress code, jaki obowiązuje na polu golfowym. Oprócz kijów i piłek golfowych, w wyposażeniu każdego golfisty – zarówno amatora, jak i profesjonalisty, powinna się znaleźć odpowiednia odzież golfowa. Ubiór na golfa nie tylko wpływa na nienaganny wizerunek, ale też pozwala na pełen komfort, co przekłada się na efektywność gry.
Strój do gry w golfa dla Panów
W podstawowym stroju golfisty muszą znaleźć się przede wszystkim koszulki z kołnierzykiem lub stójką – takie, jakie znajdziesz w tegorocznej ofercie Polo Ralph Lauren lub La Martina. Istotne są też długie spodnie – eleganckie, a jednak niekrępujące ruchów. Chervo lub Alberto posiadają szeroką gamę odzieży golfowej, którą dopasujesz do swoich potrzeb. Na niektórych polach golfowych można również w lato nosić krótkie spodenki. Nie możesz również zapomnieć o pasku, rękawiczce i butach. Istotne jest, by wszystkie elementy były wykonane z dobrej jakości materiałów i tworzyw – w ten sposób pozwolą Ci na nieprzerwaną grę przez długi czas i zapewnią pierwszorzędny komfort. Trwałe paski Aeronautica Militare lub Alberto oraz buty do golfa i rękawiczki G/FORE to wysokiej klasy produkty, które sprawdzą się w każdym przypadku. Korzystają z nich profesjonaliści, dlatego zyskujesz najlepszą gwarancję ich jakości. Przed słońcem lub wiatrem ochroni Cię czapka z daszkiem, sam daszek lub kaszkiet. Wśród propozycji od Chervo, Bogner i Polo Ralph Lauren z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie model.
Strój do gry w golfa dla Pań
Coraz większa popularność gry w golfa sprawia, że zwiększa się liczba dozwolonych na greenie fasonów. Etykieta jednak nadal nakazuje, by T-shirty, dresy i dżinsy zostawić w domu. W zamian za to możesz sięgać po odzież do gry w golfa w dowolnych wzorach i kolorach – kratki, paski, intensywne barwy oraz ciekawe printy nieco rozszerzają możliwości wyboru. Korzystają z tego zwłaszcza kobiety. Co więcej, Panie mogą również sięgać po spódniczki i sukienki. Istotne jest, by były one odpowiedniej długości – sportową odzież do gry w golfa znajdziesz w tegorocznej ofercie Sportalm i Bogner. Lekkie i przewiewne sukienki nie będą krępowały ruchów, dzięki czemu gra przyniesie znacznie lepsze efekty. Niezależnie od płci, podstawę podczas gry stanowi rękawiczka golfowa – to ona chroni dłonie przed obtarciami i odciskami. Co istotne, każdy klub golfowy może działać wedle innych zasad, w tym również wymagać innej odzieży golfowej. Dlatego też, zanim udasz się na rozgrywkę, warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danym ośrodku golfowym. Odpowiednio się przygotuj, a gra w golfa będzie przyjemnością - zasady ułatwią rozgrwykę również Tobie.
Przygotowanie formalne – jak się zachowywać
Na polu golfowym istotna jest odpowiednia etykieta – dlatego tak istotna jest odzież golfowa, która odzwierciedla poszanowanie dla tradycji. Golfowy savoir-vivre to również pewne zasady bezpieczeństwa. Zawsze trzeba upewnić się, że pozostali gracze stoją poza zasięgiem swingu – najlepiej, by ustawili się po prawej stronie i zachowali ciszę, by nie dekoncentrować uderzającego. Istotny jest też szacunek dla innych graczy, gdy gra się w golfa - zasady takie obowiązują wszystkich. Istotna jest zatem nie tylko punktualność, ale też zachowanie odpowiedniego tempa gry. Na wszystkich graczach spoczywa obowiązek dbania o pole i pozostawienia po sobie porządku – oznacza to, że po wykonaniu uderzenia trzeba poprawić wyrwaną trawę po uderzeniu oraz z powrotem na swoje miejsce włożyć wybitą darń.
Masz wątpliwości? Graj w golfa dla zdrowia
Piłka golfowa może lecieć z prędkością ponad 200 km/h – Ty jednak przy grze w golfa możesz odpocząć. Jest to niezawodny sposób na relaks na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy lubisz aktywnie spędzać czas wolny. Cisza, skupienie i koncentracja na grze pozwalają oderwać się od codziennych obowiązków. Podczas regularnej gry ćwiczysz też dyscyplinę i cierpliwość. Co więcej, jedna runda spala około 1200 kalorii – wszystko dzięki intensywnym spacerom między uderzeniami, ale też precyzyjnym pozycjom i ruchom podczas rozgrywki. Szybki marsz po polu golfowym wpływa nie tylko na ogólne lepsze samopoczucie, ale też obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu i poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Pozytywnie wpływa również na układ oddechowy i kostny. Golf to świetny sposób na podjęcie prozdrowotnej profilaktyki w każdym wieku – zwłaszcza wśród osób, które cenią sobie kontakt z naturą. Widoczne efekty psychiczne i fizyczne to czynniki, które nierzadko mają decydujący wpływ na rozpoczęcie gry w golfa. Golf daje również sposobność do nawiązania relacji towarzyskich. Wspólna aktywność pomaga zacieśnić więzi i daje poczucie przynależności do grupy. Wszystkie te elementy sprawiają, że grę w golfa można postrzegać wielowymiarowo. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że gra ma sprawiać przyjemność. Dlatego nie odkładaj w czasie swojej pierwszej wizyty na polu golfowym i nie bój się próbować – wybierz odpowiednią dla siebie odzież golfową gwarantującą pierwszorzędny komfort, a po kilku sesjach z pewnością pokochasz ten wdzięczny sport.