Ładuję...

Ralph Lauren

Pierwszy trening golfa - jak przygotować się do gry?

Powolne przemieszczanie się od dołka do dołka i rozmowy biznesowe podczas słonecznego popołudnia – z pewnością taki obraz masz przed oczami, gdy myślisz o grze w golfa. Tak naprawdę wyobrażenie rodem z amerykańskiego filmu niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Choć niegdyś sport ten kojarzył się z rozrywką dla elit, stopniowo się to zmienia. Dzieje się tak między innymi za sprawą coraz większej dostępności pól golfowych. Na początku lat 90. w Polsce istniały jedynie dwa ośrodki – pod Warszawą i pod Międzyzdrojami. Obecnie klubów jest około czterdzieści i można znaleźć odpowiedni dla siebie w każdym województwie. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z golfem, musisz się przede wszystkim przygotować na pierwszy trening – podpowiadamy, jak to zrobić i jak ubrać się na golfa. 

męska odzież

Przygotowanie narzędzi – czy musisz mieć wszystkie 14 kijów?

Przygotowując się na pierwszą grę, z pewnością czujesz ekscytację – wizyta na polu golfowym wiąże się jednak z kilkoma ważnymi decyzjami. Pierwsza dotyczy tego, czy chcesz od początku grać samodzielnie, czy może warto stawiać pierwsze kroki pod okiem trenera. Pomoc instruktora z pewnością okaże się nieoceniona – skoryguje on Twoje błędy i da cenne wskazówki. Podpowie, jak masz się ustawić i zadba o odpowiednie wprowadzenie teoretyczne, niejednokrotnie okazując się niezastąpionym wsparciem. Dzięki temu z pewnością poradzisz sobie na „małym polu” liczącym 9 dołków lub polu treningowym. Praktyka czyni mistrza – jeśli poczujesz się pewnie, możesz spróbować sił na polu pełnowymiarowym, liczącym 18 dołków.

Na swoją pierwszą wizytę nie musisz kupować wszystkich rodzajów kijów z torbą. W wielu ośrodkach istnieje możliwość wypożyczenia zestawu. W ten sposób dużo przystępniejsza staje się gra w golfa - cena wynajmu uzależniona jest od marki sprzętu oraz ilości kijów. Jeśli jednak ukończysz kurs i zechcesz rozwijać swoją pasję, warto rozpocząć kolekcjonowanie. Istotne jest, by sprzęt był dobrej jakości. W ten sposób przyjemniejsza i efektywniejsza będzie gra w golfa - cena zestawu może być wyższa, im bardziej zaawansowany technicznie jest sprzęt. Każdy kij służy do wykonania innego typu uderzenia. Zazwyczaj w torbie golfowej znajduje się również około sześciu piłek o takiej samej wadze i wielkości. Mogą się jednak różnić między sobą kolorem i materiałem.

Jak ubrać się na golfa? Dress code, który ma znaczenie

Sportowa elegancja – tak w skrócie można opisać dress code, jaki obowiązuje na polu golfowym. Oprócz kijów i piłek golfowych, w wyposażeniu każdego golfisty – zarówno amatora, jak i profesjonalisty, powinna się znaleźć odpowiednia odzież golfowa. Ubiór na golfa nie tylko wpływa na nienaganny wizerunek, ale też pozwala na pełen komfort, co przekłada się na efektywność gry.

Męska odzież golfowa
Męska odzież golfowa

Strój do gry w golfa dla Panów

W podstawowym stroju golfisty muszą znaleźć się przede wszystkim koszulki z kołnierzykiem lub stójką – takie, jakie znajdziesz w tegorocznej ofercie Polo Ralph Lauren lub La Martina. Istotne są też długie spodnie – eleganckie, a jednak niekrępujące ruchów. Chervo lub Alberto posiadają szeroką gamę odzieży golfowej, którą dopasujesz do swoich potrzeb. Na niektórych polach golfowych można również w lato nosić krótkie spodenki. Nie możesz również zapomnieć o pasku, rękawiczce i butach. Istotne jest, by wszystkie elementy były wykonane z dobrej jakości materiałów i tworzyw – w ten sposób pozwolą Ci na nieprzerwaną grę przez długi czas i zapewnią pierwszorzędny komfort. Trwałe paski Aeronautica Militare lub Alberto oraz buty do golfa i rękawiczki G/FORE to wysokiej klasy produkty, które sprawdzą się w każdym przypadku. Korzystają z nich profesjonaliści, dlatego zyskujesz najlepszą gwarancję ich jakości. Przed słońcem lub wiatrem ochroni Cię czapka z daszkiem, sam daszek lub kaszkiet. Wśród propozycji od Chervo, Bogner i Polo Ralph Lauren z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie model.

Odzież golfowa

Strój do gry w golfa dla Pań

Coraz większa popularność gry w golfa sprawia, że zwiększa się liczba dozwolonych na greenie fasonów. Etykieta jednak nadal nakazuje, by T-shirty, dresy i dżinsy zostawić w domu. W zamian za to możesz sięgać po odzież do gry w golfa w dowolnych wzorach i kolorach – kratki, paski, intensywne barwy oraz ciekawe printy nieco rozszerzają możliwości wyboru. Korzystają z tego zwłaszcza kobiety. Co więcej, Panie mogą również sięgać po spódniczki i sukienki. Istotne jest, by były one odpowiedniej długości – sportową odzież do gry w golfa znajdziesz w tegorocznej ofercie Sportalm i Bogner. Lekkie i przewiewne sukienki nie będą krępowały ruchów, dzięki czemu gra przyniesie znacznie lepsze efekty. Niezależnie od płci, podstawę podczas gry stanowi rękawiczka golfowa – to ona chroni dłonie przed obtarciami i odciskami. Co istotne, każdy klub golfowy może działać wedle innych zasad, w tym również wymagać innej odzieży golfowej. Dlatego też, zanim udasz się na rozgrywkę, warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danym ośrodku golfowym. Odpowiednio się przygotuj, a gra w golfa będzie przyjemnością - zasady ułatwią rozgrwykę również Tobie.

Damska odzież golfowa
Damska odzież golfowa

Przygotowanie formalne – jak się zachowywać

Na polu golfowym istotna jest odpowiednia etykieta – dlatego tak istotna jest odzież golfowa, która odzwierciedla poszanowanie dla tradycji. Golfowy savoir-vivre to również pewne zasady bezpieczeństwa. Zawsze trzeba upewnić się, że pozostali gracze stoją poza zasięgiem swingu – najlepiej, by ustawili się po prawej stronie i zachowali ciszę, by nie dekoncentrować uderzającego. Istotny jest też szacunek dla innych graczy, gdy gra się w golfa - zasady takie obowiązują wszystkich. Istotna jest zatem nie tylko punktualność, ale też zachowanie odpowiedniego tempa gry. Na wszystkich graczach spoczywa obowiązek dbania o pole i pozostawienia po sobie porządku – oznacza to, że po wykonaniu uderzenia trzeba poprawić wyrwaną trawę po uderzeniu oraz z powrotem na swoje miejsce włożyć wybitą darń.

odzież golfowa

Masz wątpliwości? Graj w golfa dla zdrowia

Piłka golfowa może lecieć z prędkością ponad 200 km/h – Ty jednak przy grze w golfa możesz odpocząć. Jest to niezawodny sposób na relaks na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy lubisz aktywnie spędzać czas wolny. Cisza, skupienie i koncentracja na grze pozwalają oderwać się od codziennych obowiązków. Podczas regularnej gry ćwiczysz też dyscyplinę i cierpliwość. Co więcej, jedna runda spala około 1200 kalorii – wszystko dzięki intensywnym spacerom między uderzeniami, ale też precyzyjnym pozycjom i ruchom podczas rozgrywki. Szybki marsz po polu golfowym wpływa nie tylko na ogólne lepsze samopoczucie, ale też obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu i poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Pozytywnie wpływa również na układ oddechowy i kostny. Golf to świetny sposób na podjęcie prozdrowotnej profilaktyki w każdym wieku – zwłaszcza wśród osób, które cenią sobie kontakt z naturą. Widoczne efekty psychiczne i fizyczne to czynniki, które nierzadko mają decydujący wpływ na rozpoczęcie gry w golfa. Golf daje również sposobność do nawiązania relacji towarzyskich. Wspólna aktywność pomaga zacieśnić więzi i daje poczucie przynależności do grupy. Wszystkie te elementy sprawiają, że grę w golfa można postrzegać wielowymiarowo. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że gra ma sprawiać przyjemność. Dlatego nie odkładaj w czasie swojej pierwszej wizyty na polu golfowym i nie bój się próbować – wybierz odpowiednią dla siebie odzież golfową gwarantującą pierwszorzędny komfort, a po kilku sesjach z pewnością pokochasz ten wdzięczny sport.

odzież golfowa

Wczytaj czat