Ładuję...

10 w skali Beauforta, czyli praktyczne rady dla początkujących żeglarzy

Polska aura nie rozpieszcza morskich wilków. Na pierwsze słońce i rozpoczęcie sezonu czekają z niecierpliwością zarówno zapaleni żeglarze, jak i ci z mocnym postanowieniem, że w nadchodzącym sezonie po raz pierwszy staną na pokładzie. Jednym i drugim nie życzymy oczywiście sztormu jak z tytułu, ale niech emocje sięgają zenitu! Poniżej kilka informacji i ciekawostek dla tych, którzy pierwszy rejs mają ciągle przed sobą.

Ahoj przygodo!

Żeglarstwo w dzisiejszym rozumieniu swoje początki ma w wieku XVII. Pierwszymi popularyzatorami byli Holendrzy i Anglicy. Ponieważ pasjonaci lubią dzielić się doświadczeniami i wiedzą, niedługo po pierwszym zainteresowaniu się tą formą spędzania wolnego czasu, turystyki i sportu w 1718 roku powstał pierwszy klub żeglarski. W 1900 roku żeglarstwo miało swój debiut na II Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Od tamtego czasu nieprzerwanie jest silnym punktem olimpijskich zmagań, które dostarcza solidnych emocji!

Historia żeglarstwa w Polsce rozpoczyna się wraz z odzyskaniem niepodległości. Po 1919 zaczęły powstawać polskie stowarzyszenia i kluby żeglarskie oraz obozy szkoleniowe, które z roku na rok zyskiwały na popularności. Na szerokie wody oceanu Polacy ruszyli w latach 30., a w latach 50. nastąpił rozkwit żeglugi śródlądowej. Nazwiska, które trzeba znać? Leonid Teliga, który w 26 miesięcy samotnie opłynął świat, Krzysztof Baranowski, który dwukrotnie opłynął kulę ziemską i Henryk Jaskuła - pierwszy Polak, który bez zawijania do portów opłynął glob. Męskie towarzystwo zasila Krystyna Chojnowska-Liskiewicz z tytułem pierwszej kobiety, która opłynęła świat przez Kanał Panamski. Pierwszy złoty medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich zdobył w 1996 roku Mateusz Kusznierewicz.


Savoir-vivre na wodzie, czyli Tak jest, Panie Kapitanie!

Dla adeptów sztuki żeglarskiej początki mogą być równie ekscytujące, co trudne. Jest naprawdę sporo do zapamiętania! Oprócz kwestii technicznych, całej gamy węzłów czy prądów morskich nie można zapomnieć o etykiecie na pokładzie. Głos kapitana jest bezwzględnie najważniejszy. Podobnie jak… zaspokojenie jego głodu. Posiłki na jachcie wydawane są według załogowej hierarchii. Posiłkowi może towarzyszyć alkohol, który jest jednak zakazany w trakcie żeglugi ze względów bezpieczeństwa. Biesiadowanie i snucie morskich opowieści sprzyja wznoszeniu uroczystych toastów. I tu kolejna uwaga - wznosi je kapitan, na siedząco, bez znanego przy lądowych stołach stukania się kieliszkami. Żeglarze wierzą, że każdy brzęk szkła na pokładzie to jedna dusza mniej. Wśród żeglarskiej tradycji znajdziemy też zakaz gwizdania na pokładzie, które ma moc przywoływania sztormu. W obawie przed nim nie wpisuje się też w dzienniku pokładowym portu docelowego - nigdy nie wiadomo jak zakończy się walka z żywiołami.

(Nie)pewnym krokiem przez pokład

Pierwsze dni na pokładzie mogą być trudne, szczególnie jeśli pomyślimy o ciągłym kołysaniu. Niepewny krok, również w bardziej metaforycznym ujęciu, towarzyszy wszystkim początkującym żeglarzom. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze i świadomie wybrać klub żeglarski, gdzie będziemy szlifować swoje umiejętności. Warto zwrócić uwagę nie tylko na kadrę szkoleniową (co wydaje się być oczywiste), ale również na ideę mu przyświecającą. Wyjątkowym pod tym względem miejscem na mapie Polski jest Yacht Club Sopot, przy czym słowo klub ma w tym wypadku zdecydowanie zbyt wąskie znaczenie. Członkowie i kadra zarządzająca wolą określenie idea żeglarska. Yacht Club Sopot jest miejscem spotkań osób, dla których żeglarstwo to pasja lub nawet sposób na życie. Skupia wspaniałą społeczność amatorów, profesjonalistów, początkujących i zaawansowanych w sztuce żeglowania. Rozpoczęcie przygody żeglarskiej w takim miejscu daje niepowtarzalną możliwość szlifowania swoich umiejętności nie tylko pod okiem świetnie wykwalifikowanej kadry, ale także w prawdziwie żeglarskiej atmosferze, w otoczeniu gwaru morskich i regatowych opowieści.

Jak wilk morski z wilkiem morskim

Członkostwo w sopockim klubie otwiera przed każdym żeglarzem nieskończone możliwości bycia częścią najlepszych wydarzeń i spotkań. Sala klubowa usytuowana tuż przy linii brzegowej to miejsce o wyjątkowej atmosferze. Tutaj można spotkać najbardziej doświadczonych żeglarzy, rozwiać wątpliwości, zadać nurtujące pytania lub po prostu czerpać inspirację! Bazą klubu jest prestiżowa ProMarina Sopot, obecnie najbardziej doceniany obiekt tego typu na mapie Polski. Członkowie klubu zyskują wiele profitów. Są to min. zniżki na szkolenia żeglarskie, bezpłatne czartery jachtów, kartę klubu gratyfikowaną w wielu prestiżowych lokalizacjach, możliwość udziału w regatach z najlepszymi załogami, kompleksową edukację żeglarską i wiele innych.

Stworzona przez założycieli przestrzeń do rozmów i wymiany doświadczeń nieustannie tętni życiem, również poza sezonem. A tematów do rozmów jest sporo! Yacht Club Sopot jest inicjatorem, współorganizatorem i uczestnikiem wielu prestiżowych imprez. Długa jest też lista osiągnięć załóg pod banderą YCS:

  • Prestiżowe zwycięstwo w klasie VO70/W70 w regatach Volvo Ocean Race: Legends Race 2018

  • Udział w regatach Fastnet Race 2017

  • Udział w regatach St. Maarten Heineken Regatta w latach 2016-2018

  • Dwukrotne Klubowe Mistrzostwo Polski (Polska Ekstraklasa Żeglarska) 2015, 2017

  • Srebrny medal Mistrzostw Polski ORC 2017

Azymut na marzenia

Dla wszystkich tych, którzy chcą dołączyć do grona prawdziwych pasjonatów lub po prostu spełnić swoje marzenie o żeglowaniu na szerokich wodach, społeczność Yacht Club Sopot będzie idealnym startem. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę internetową klubu yachtclubsopot.com.

ZNAJDŹ WIĘCEJ INSPIRACJI Z KATEGORII YACHTING


Luksusowe jachty z Polski

Wczytaj czat