Ładuję...

Skitouring w Macedonii

Teren Macedonii Północnej w około 80 procentach zajmują góry. Średnia wysokość terenu wynosi 832 m n.p.m. Co więcej, wśród kilkudziesięciu pasm górskich aż trzynaście z nich przekracza wysokość 2000 m n.p.m. Wymarzony cel wyprawy skitourowej? Zdecydowanie!

Wyposażenie skitouring wejście
Szczyty górskie w Macedonii

Góry w Macedonii Północnej

Pasma górskie otaczają kraj z każdej strony. Najwyższym szczytem Macedonii jest Golem Korab o wysokości 2764 m n.p.m. Znajduje się on w paśmie górskim Korab, łączącym granice Macedonii Północnej, Albanii i Kosowa. Choć wielu nie kojarzy tego kraju ze skitouringiem, to ze względu na zderzające się masywy powietrza znad morza z masywami płynącymi ze środka Europy, często występują tu krótkie i bardzo intensywne opady śniegu. Stwarza to optymalne warunki udania się na skitury.

Gdzie na skitouring w Macedonii Północnej
Szlak skitourowy Macedonia Północna

Skitour School — relacja z podróży

Najintensywniej eksplorowanym pasmem z pewnością były Sharr Mountains (Szar Płanina), jednak skitourowa opowieść rozpocznie się od obszaru Parku Narodowego Mamrowo, znajdującego się na terenie pasma górskiego Korab. Można znaleźć nowoczesny, doskonale przygotowany wyciąg narciarski. Szczyty górskie na terenie Mamrowo Park przypominają charakterem Beskidy, nie są zbyt strzeliste. Z jednej strony może się to wydawać mniej atrakcyjne dla doświadczonych fanów skitouringu, z drugiej jednak jest to bezpieczniejszy teren niż Sharr Mountains. Najwyższy szczyt Korabu można zdobyć z dwóch stron — albańskiej i macedońskiej. Ze względu na komfort wejścia i łatwiejszy proces organizacji, wyprawa Skitour School zdobywała go od strony Albanii. Wejście od strony macedońskiej wymaga udziału aut z napędem na cztery koła, które pozwolą szybko pokonać długie wypłaszczenie. Malownicze widoki i duży potencjał do zjazdów sprawiają, że jest to wyjątkowy teren, zapewniający wiele możliwości eksploracji. Planując wyprawę na skitouring do Macedonii, warto uwzględnić Popovą Sapkę. To jeden z najstarszych i największych ośrodków narciarskich w Macedonii, którego historia sięga 1947 roku. Znajduje się na terenie Sharr Mountains. Podróż do celu jest dość wymagająca. Najpierw należy dotrzeć do stolicy Macedonii — Skopje, następnie skierować się do miasta Tetowo. Między Tetowem a Popovą Sapką rozciąga się wąska, kręta droga umiejscowiona na imponującym przewyższeniu. To właśnie ten fragment trasy stanowi największe wyzwanie. Podczas śnieżycy droga jest niestety praktycznie nieprzejezdna. Co ciekawe, resort w Popovej Sapce miał z założenia być kolebką narciarstwa w Macedonii. Z tego powodu powstała kolejka, która miała transportować turystów i pasjonatów narciarstwa bezpośrednio z Tetowa. Jednak konflikt zbrojny w 2001 spowodował jej zatrzymanie i do tej pory pozostaje nieczynna. Interesującym miejscem, które warto odwiedzić w okolicy Popovej Sapki, jest lokalna restauracja w działających koszarach. Klimat tego miejsca można porównać do starych filmów, a otwartość bywalców tego lokalu pozwala na lepsze poznanie kultury Macedonii. Warto też wiedzieć, że "wypożyczalnie nart" mają dość niekonwencjonalną formę — są to najczęściej narty wbite w zaspę lub sprzęt oferowany z poziomu samochodu. Rozwój turystyki ratrakowej to też nie przypadek. Mimo obecności wyciągu jest on często niedostępny. Działa też bardzo wolno. Oficjalnie nie jest możliwy zakup pojedynczego wjazdu wyciągiem, jednak dyplomacja może zdziałać cuda. Ponadto większość najbardziej interesujących stoków w Macedonii znajduje się po słonecznej stronie, co powoduje, że śnieg znacznie szybciej topnieje. W czasie mgły liczba dostępnych szlaków jest mocno ograniczona, z kolei wietrzna pogoda uniemożliwia wycieczki granią. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania aktywności.

Zobacz relację z wyprawy do Macedonii

To, co wyróżnia szlaki Macedonii to ich nieodkryty, wręcz dziki charakter. Choć teren jest wymagający, pozwala na odkrycie magii skitouringu. Macedońska część pasma Sharr jest zróżnicowana, umożliwia zarówno przemierzanie tras pieszych, jak i niezapomniane zjazdy na nartach.

Szlaki skitouring Macedonia

Bezpieczeństwo wyprawy skitoruowej

Podobnie jak w przypadku Kosowa, w Macedonii nie ma formalnych służb ratunkowych. Specyfika opadów, ich intensywność w połączeniu z częstą obecnością silnego wiatru powoduje wzrost zagrożenia lawinowego. W większości górskich miejscowości oraz w ich okolicy nie ma zasięgu telefonii komórkowej, dlatego przed wyruszeniem na szlak, należy bardzo dokładnie zaplanować działania w przypadku sytuacji kryzysowej i przejść odpowiednie szkolenie. Kluczowa jest też rola lokalnych przewodników, znających ścieżki ewakuacji.

 

Eksploruj!

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA
Skitouring strona główna
Odzież skitourowa