Birkenstock to dziś najbardziej zdumiewająca marka związana z globalną branżą modową. Podczas gdy cały świat goni za zmiennymi trendami i chwilowymi tendencjami, obuwie Birkenstock od dekad nosi miano “must have”. Bez względu na zachcianki nowego sezonu, w oderwaniu od modowych kontekstów i z pełną akceptacją własnej kultowości. Bo Birkenstock to marka kultowa, bogata w swej tradycji i doświadczeniu, ceniona zarówno przez miłośników prostoty i wygody, takich jak Steve Jobs, jak i przez osobowości świata mody i social mediów, jak Kate Moss czy Jessica Mercedes.

Korzenie marki sięgają aż 1774 roku i działalności szewca Johanna Adama Birkenstocka, o którym wzmiankują akta z archiwów kościłoa w niemieckim Langen-Bergheim. To, co z pewnością zapoczątkował Johann, z sukcesem kontynuowali jego potomkowie, którzy na zawsze zmieniali oblicze szewskiego fachu, a później także całej branży obuwniczej. I tak, w 1896 roku, Konrad Birkenstock wynalazł, a następnie rozpoczął produkcję elastycznych wkładek do obuwia, tworząc w ten sposób zupełnie nową koncepcję obuwia, którą rozpropagował wśród czołowych mistrzów szewskich z Niemiec i Austrii. Kolejne dekady niosą ogromny rozwój, ale także wielki udział firmy w konstruowaniu wygodnego i bezpiecznego dla stopy obuwia gwarantującego maksymalną naturalność chodu. W 1963 Karl Birkenstock wprowadza na rynek pierwszy w historii sandał sportowy - model Madrid. W międzyczasie marka wciąż dopracowuje technologie tak, by dostarczać buty wygodne, bezpieczne, po prostu optymalne. Co ważne już w latach 80. XX wieku, BIRKENSTOCK zauważa konieczność stosowania w produkcji materiałów bezpiecznych dla planety, wprowadzając tym samym przyjazne dla środowiska kleje. Ta koncepcja zostanie później rozwinięta i przełoży się na zrównoważoną produkcję i odpowiedzialne działania zgodne ze specjalnie opracowanym kodeksem postępowania.

Dziś BIRKENSTOCK to globalna marka, zatrudniająca około 3000 pracowników i sprzedająca swoje produkty w ponad 90 krajach na całym świecie. Wciąż jednak głównym jej cel to tworzenie produktów, które ułatwiają i poprawiają jakość naszego życia. Wynalazek, od którego zaczęła się ogromna kariera przedsiębiorstwa Birkenstocków, czyli wygodna i dobra dla zdrowia wkładka, do dziś jest punktem odniesienia dla wszystkich działań i pomysłów firmy. Dziś wkładka BIRKENSTOCK to cztery wyjątkowe warstwy: pierwsza warstwa z juty, wkładka korkowo-lateksowa, druga warstwa z juty oraz powłoka z zamszu. Taka konstrukcja, czyni z “Birkenstocków” najwygodniejsze buty świata. Dlatego właśnie to, na czym skupia się BIRKENSTOCK, to promowanie dobrego samopoczucia, poprzez dostarczanie produktów wygodnych, funkcjonalnych i w najwyższej jakości. Te cechy sprawiły, że masywne klapki i sandały z charakterystycznymi sprzączkami stały się produktem kultowym, modową ikoną, która chyba nigdy nie przejdzie do lamusa.

BIRKENSTOCK JUŻ W S'PORTOFINO!