Ładuję...

Bieganie na orientację - jak zacząć?

Jeśli kochasz aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, to na pewno spodoba Ci się bieg na orientację. Bieganie na orientację jako sport rozwija się jak nigdy dotąd. Można zauważyć, że coraz więcej ludzi sięga po tę formę aktywności. Jednakże dla niewtajemniczonych osób ta dyscyplina sportowa może wydawać się trochę niecodzienna. W związku z tym na pewno zastanawiasz się jak zacząć ją trenować. Sprawdź poniżej nasze porady!

Bieg na orientację – na czym polega?

Bieg na orientację to sport, który łączy bieganie i nawigację. Większość biegów na orientację odbywa się w lasach, choć można je także prowadzić na dowolnym terenie np. w lokalnych parkach, na wydmach, a nawet na ulicach miast. Biegi na orientację zwykle polegają na odwiedzaniu wcześniej wyznaczonych miejsc w określonej kolejności. Zwycięzcą dowolnego kursu jest osoba, która w najkrótszym czasie odwiedziła wszystkie punkty kontrolne na danym kursie. Oznacza to, że musisz dokładnie przemyśleć plan swojej trasy, ponieważ wyścig można pokonać na różnoraki sposób.

buty do biegania w terenie Salomon

Buty do biegania na orientację

Solidne buty do biegania to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia do biegów na orientację. Na początek wystarczy każda normalna para butów do biegania. Jednakże jeśli wiesz już, że będzie to bieg w wymagającym terenie, to świetnym wyborem będą buty firmy On Running lub Salomon, które są lekkie, wygodne i niezwykle wytrzymałe. Jeśli bieganie na orientację Ci się spodoba i zechcesz zainwestować w lepsze buty, to dostępne są specjalistyczne buty z krótkimi gumowymi kołkami, wykonane z lekkich, ale wytrzymałych materiałów. Niezależnie od tego, w jakich warunkach oraz na jakiej nawierzchni będziesz biegać, marka Salomon z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom.

Ubrania Salomon do biegania
Damska kolekcja Salamon biegowa

Jak ubrać się na bieg na orientację?

Zainwestuj w odzież, która ochroni Cię zarówno przed złą pogodą, jak i przed zaroślami. Zalecane jest zabranie ze sobą lub ubranie kilku warstw. Na wiele imprez wystarczy warstwa podstawowa, ponieważ jest ściśle dopasowana, dlatego jest mało prawdopodobne, aby zahaczała o zarośla oraz odprowadza pot ze skóry podczas wyścigu. Spodnie i topy o pełnej długości są wskazane nawet w upalne dni, ponieważ ochronią Twoją skórę przed patykami i cierniami.

Oprócz warstwy podstawowej może być konieczne zabranie kolejnych warstw — termicznej  środkowej i wodoodpornej warstwy zewnętrznej, w zależności od warunków pogodowych podczas imprezy. Waga ma kluczowe znaczenie dla każdej odzieży, którą należy nosić, dlatego rozważ bluzy i kurtki X-Bionic oraz On Running. Warto po nie sięgnąć, ponieważ mają wytrzymałe materiały, które sprawdzą się w każdych warunkach

Strój do biegania na orientację

Przydatne akcesoria do biegu na orientację

Jedną z największych zalet uprawiania biegów na orientację jest to, że to hobby w całkiem przystępnej cenie. W przeciwieństwie do niektórych zajęć na świeżym powietrzu, nie jest wymagane kupowanie wielu specjalistycznego sprzętu stworzonego specjalnie na Twoje wycieczki. Ogólnie rzecz biorąc, biegacz na orientację potrzebuje tylko odpowiedniego ubrania i kilku elementów wyposażenia, aby zacząć. Oprócz tego warto ze sobą zabrać kilka przydatnych akcesoriów:

  • Getry ochronne — Wielu biegaczy na orientację nosi getry jako dodatkową ochronę dla dolnych partii nóg i kostek, które zapobiegają zaczepianiu nogawek przez zarośla lub pokrzywy.
  • Kompas – bez niego daleko nie zajdziesz w żadnym biegu na orientację! Dostępnych jest wiele różnych kształtów i rozmiarów kompasu, ale rozważ zainwestowanie w specjalny kompas przeznaczony do biegów na orientację. Pamiętaj — Im lżejszy model, tym lepszy
  • Mapnik (torba do noszenia mapy) – Na każdym biegu na orientację otrzymujesz mapę. Jeśli nie będziesz o nią dbać, to możesz ją podrzeć lub zmoczyć. Zainwestuj w wytrzymały, przyzwoity futerał na mapy, ponieważ bez niej nie będziesz w stanie ukończyć biegu.
  • Gwizdek wielofunkcyjny — Nie drogi, a jednak bardzo przydatny! Gwizdki są używane, gdy na swojej trasie napotkałeś na jakieś trudności i chcesz wezwać kogoś na pomoc. Na niektórych imprezach nie będziesz w stanie wystartować bez jednego i zawsze dobrze jest mieć go przy sobie, nawet jeśli nie jest wymagany.

Sprawdź podobne artykuły:

Wczytaj czat