Ładuję...

W duchu slow fashion. Czym jest moda zrównoważona?

Chociaż wydaje się, że współczesny świat nieustannie zwiększa tempo, to coraz częściej mamy potrzebę zwolnienia i zatrzymania się nad tym, co naprawdę ważne. Zmęczeni nadmiarem bodźców coraz częściej interesujemy się koncepcją slow life w różnych obszarach życia. Wkracza ona również do mody zrównoważonej. Slow fashion to sposób na uporządkowaną garderobę kapsułową na lata. Sprawdź, jak robić bardziej świadome zakupy w duchu slow i podejrzyj działania marek w S’portofino.

Co to jest slow fashion?

Slow fashion to koncepcja zrównoważonej mody, która wyrosła na podstawie idei slow life zakładającej zwolnienie tempa życia, a tym samym także konsumpcji. Dotyczy nie tylko podejścia do życia (m.in. skupienia się na wartościach, odpoczynku, zdrowszych nawykach), ochrony środowiska, ale też zakupów. W tym kontekście podkreślone zostaje świadome podejmowanie decyzji zakupowej z uwzględnieniem jakości, doboru odpowiednich materiałów oraz marek, które dbają o dobro planety oraz swoich pracowników. W konsekwencji tworzona jest garderoba kapsułowa, która odpowiada na konkretne potrzeby, a nie ulega jedynie chwilowym trendom. Ubrania służą przez lata, nie muszą być nieustannie wymieniane na nowe. Podejście wiąże się także z modą na minimalistyczne podejście do życia.

Koncepcja mody zrównoważonej dotyczy również marek i ich procesu produkcyjnego. W przeciwieństwie do fast fashion, które bazuje na chwilowych trendach, niższej jakości i szybkim tworzeniu kolejnych ubrań wykorzystywanych przez moment, slow fashion skupia się na innych wartościach.

Najważniejsze są:

  • dobro środowiska naturalnego – wykorzystywanie zasobów, recykling i upcykling, optymalizacja procesów, by zmniejszyć zapotrzebowanie, np. na wodę czy materiały, wykorzystywanie surowców naturalnych, zrównoważona hodowla bez krzywdy dla zwierząt; 
  • warunki pracy i ochrona pracowników – marki mody zrównoważonej współpracują tylko ze sprawdzonymi szwalniami i innymi partnerami, którzy dbają o dobro swoich pracowników;
  • jakość, dobór materiałów i ponadczasowe kroje – ubrania slow fashion mają służyć nam przez wiele sezonów i odpowiadać na potrzeby, a nie być chwilową zachcianką;
  • zmniejszenie ilości odpadów, sprawne zarządzanie procesem zwrotów i napraw, np. przez tworzenie „klinik” dla zniszczonych ubrań (przykładem jest Allude Cashmere Clinic).

stylizacja damska

Slow fashion – podstawowe zasady świadomych zakupów

Jak robić świadome zakupy w duchu slow life? Wystarczy kierować się kilkoma głównymi zasadami:

  • wybieraj jakość na lata, a nie ilość – sprawdzaj, czy szwy są mocne i dokładne oraz jakie materiały zostały zastosowane do produkcji wybranego elementu garderoby. Zdecyduj się na ponadczasowe, uniwersalne kroje lub to, co na długo wzbogaci Twój styl. Wybieraj marki znane z jakości i skupiania się na każdym detalu;
  • stawiaj na odpowiednie materiały i sprawdzaj skład na metce – powinny być one dobrane do Twojego stylu życia i aktywności. Na co dzień najlepiej sprawdzą się tkaniny i dzianiny naturalne (len, wełna, jedwab, bawełna) oraz sztuczne, czyli wyprodukowane w laboratorium z surowców roślinnych lub zwierzęcych (wiskoza, tencel). Podczas uprawiania sportu zdecyduj się na nowoczesne materiały techniczne, które zapewnią Ci komfort termiczny podczas ruchu i spoczynku;
  • kupuj to, czego potrzebujesz – zakupy powinny odpowiadać na Twoje realne potrzeby, a nie być reakcją na chwilowe trendy lub impuls. Zawsze warto się do nich przygotować i sprawdzić, czy wybrany element garderoby pasuje do tego, co już masz w szafie, Twojego stylu życia,  a także pogody; 
  • wybieraj zrównoważone marki i obserwuj ich działania – wybór ubrań potraktuj jak inwestycję we własny komfort i przyszłość. Decyduj się na marki, które nie tylko zwracają uwagę na jakość, ale działają też w sposób zrównoważony: z troską o środowisko naturalne oraz dobro swoich pracowników.

Moda zrównoważona w S'portofino – na jakie marki warto zwrócić uwagę?

Kolekcje ubrań codziennych i sportowych w S"portofino to selekcja najlepszych światowych marek, które znane są ze swojej jakości oraz zrównoważonej produkcji. Przedstawiamy kilka przykładów, jak wybrani przez nas producenci i projektanci działają na rzecz środowiska i człowieka.

 

Zrównoważona moda od Adidas by Stella McCartney

Jedna z najbardziej znanych współczesnych projektantek, Stella McCartney, wchodząc we współpracę z Adidas, miała misję, aby ubrania nie tylko były atrakcyjne wizualnie i wspierały podczas aktywności, ale też działały na rzecz środowiska. Podczas tworzenia każdej kolekcji ważne jest, aby maksymalnie odciążyć przyrodę oraz korzystać z tego, co już zostało wyprodukowane. Z odpadów zebranych na plażach powstaje materiał Ocean Plastic™.

 

Slow fashion i odpowiedzialność społeczna – moda męska Alberto

Twórcy zrównoważonej mody muszą też dbać o warunki pracy w szwalniach. Przykładem dobrze zarządzającej tym zakresem działań marki jest Alberto, która słynie z doskonałych, dopracowanych w każdym szczególe spodni męskich. Współpracuje ona wyłącznie ze sprawdzonymi firmami partnerskimi z Polski, Tunezji i Rumunii, w których przestrzegane są najwyższe standardy ochrony pracowniczej.

 

Fair fashion i less waste, czyli zrównoważona moda od Allude

Allude kojarzy się przede wszystkim z ciepłem i miękkością, ponieważ ich ubrania są wykonane głównie z kaszmiru. Ta luksusowa odzież powstaje jednak w zgodzie z zasadami less waste, fair fashion oraz odpowiedzialności społecznej. Marka dba o swoich pracowników, a dodatkowo przyjęła misję wprowadzania pozytywnych nawyków do codzienności, np. bardziej zrównoważonych, odpowiedzialnych zakupów. Proces produkcji jest zoptymalizowany, wybierane kroje ponadczasowe i doskonałej jakości. Powstała też Allude Cashmere Clinic, gdzie ubrania są naprawiane, by mogły przetrwać jeszcze dłużej.

Ekologiczne podejście do slow fashion – Birkenstock

 

Kultowe Birkenastocki to nie tylko obuwie stworzone, by służyć Ci przez lata oraz być wsparciem dla stóp. To marka, której od samego początku istnienia bliskie były idee mody zrównoważonej. Ważna jest ochrona środowiska, dlatego proces produkcyjny jest nieustannie ulepszany. Birkenstock stawia na trwałość obuwia oraz ponadczasowe modele. Do ich tworzenia wykorzystuje głównie surowce naturalne ze źródeł odnawialnych: naturalny lateks, korek, skórę, filc, jutę, miedź i mosiądz. Aż 98% klejów używanych do produkcji sandałów, sneakersów i klapków Birkenstock powstaje w sposób ekologiczny i na bazie wody.

 

Nowoczesne rozwiązania slow fashion od Chervo

Włoska marka Chervo znana jest przede wszystkim z połączenia sportowego stylu, elegancji i szyku oraz nowoczesnych technologii w modzie damskiej i męskiej. Proponuje odzież golfową, narciarską i casualową. Jak rozwija ideę zrównoważonej mody? Wykorzystując ekologiczne materiały i alternatywy dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Przykładem mogą być jedwabiste syntetyczne płatki Happy-Goose, które zastępują gęsie pierze w wypełnieniu kurtek. Ponadto w kolekcji Chervo znajdziemy także tkaniny z włókien ekologicznych, np. certyfikowaną przez Ecolabel Eco-Safe, Bio based Sunlock chroniącą przed promieniami słonecznymi czy Bio based Dry-Matic, czyli ekologiczny materiał o właściwościach szybszego wchłaniania i odparowywania wilgoci. Chervo wykorzystuje także przyjazny dla środowiska system Plasmatic, nadający właściwości antybakteryjnych i szybkoschnących.

To może Cię zainteresować:

Wczytaj czat