Ładuję...

Dlaczego każdy biegacz potrzebuje obuwia ze wsparciem?

Dlaczego każdy biegacz potrzebuje obuwia ze wsparciem?

Każdy biegacz potrzebuje czasem dodatkowego wsparcia. Nieważne czy jesteś początkujący, chcesz zwiększyć swoje dystanse lub trenujesz do zawodów - buty zapewniające dobrą amortyzację i komfort zawsze będą pomocne. Są niezwykle istotne zarówno dla początkujących biegaczy jak i profesjonalnych zawodników. Poniższy poradnik pomoże Ci wybrać buty najlepsze dla twoich stóp!

Dlaczego warto nosić buty ze wsparciem?

Dlaczego warto wybrać buty ze wsparciem?

Aby w pełni docenić buty dające wsparcie, należy dogłębnie zrozumieć, w jaki sposób poruszają się stopy podczas biegu. Po uderzeniu o podłoże, stopa wykonuje ruch rolujący, nazywany również pronacją, która jest ważnym i naturalnym elementem biomechaniki biegania. W pewnym sensie, ciało ludzkie posiada system napędzający i amortyzujący, który rozciąga ścięgna wewnątrz stopy, amortyzuje wstrząsy i powoduje obkurczanie się ścięgien, napędzając stopę do przodu. Ruch stopy jest w pełni naturalny, ale nie pasywny, dlatego mięśnie stopy muszą intensywnie pracować, aby zapobiec zbyt szybkiemu rolowaniu stopy do wewnątrz. Jeśli mięśnie stopy nie są wystarczająco wytrenowane lub zmęczone intensywnym lub długotrwałym wysiłkiem, ich zdolność do utrzymywania odpowiedniego ruchu jest ograniczona. Może to prowadzić do gorszych osiągów lub nawet kontuzji. Mimo, że mózg wysyła odpowiednie sygnały do mięśni, zmęczone ciało nie jest w stanie na nie odpowiedzieć. Odpowiedzią na ten problem są buty zapewniające odpowiednie wsparcie.

Dlaczego warto nosić buty ze wsparciem?

Buty marki On Running posiadają w podeszwie specjalne chmury zróżnicowanej wielkości, większe pod łukiem stopy i mniejsze po bokach. Spowalniają one proces pronacji, dzięki czemu zmęczone mięśnie mają więcej czasu, by w pełni wspierać naturalny proces rolowania. Oznacza to możliwość dłuższego biegu oraz wzmocnienie siły mięśni. Specjalne zaprojektowany system sznurowania oraz szersza płyta Speedboard  zapewniają jeszcze lepsze wsparcie. Buty On Running zostały zaprojektowane w celu wsparcia całego zasięgu ruchu stopy. Warto zauważyć, że istnieje na rynku wiele butów do biegania, które zatrzymują, a nie spowalniają naturalny ruch stopy. Posiadają one solidne wsparcie pod łukiem stopy, które fizycznie blokuje pronację stopy. Z pewnością rozwiązuje to problem nadmiernej rotacji, ale z drugiej strony, całkowicie zatrzymuje pracę mięśni. co skutkuje ich słabnięciem.

Kto potrzebuje butów biegowych ze wsparciem?

Pytanie to powinno brzmieć inaczej: „kto nie potrzebuje butów biegowych ze wsparciem”? Każdy biegacz, w tym amator, skorzysta z dodatkowego wsparcia w wielu okolicznościach. Przekonanie, że buty zapewniające wsparcie przydają się tylko początkującym lub amatorom jest mitem. Wielu profesjonalnych sportowców trenuje w butach z dodatkowym wsparciem.

Kiedy powinno się używać butów ze wsparciem?

Buty ze wsparciem są dobre dla każdego biegacza, a w szczególności dla:

  • początkujących biegaczy - gdy zaczynasz przygodę z bieganiem, twoje mięśnie dopiero zaczynają przyzwyczajać się do regularnych treningów, dodatkowe wsparcie będzie dla nich bardzo przydatne.

  • biegaczy, którzy przeszli kontuzjeJeśli miałeś przerwę w treningu, buty z dodatkową amortyzacją zapewnią twoim mięśniom wsparcie, które jest bardzo istotne podczas odzyskiwania formy.

  • długodystansowych biegaczy - im dłużej biegasz, tym bardziej twoje mięśnie są zmęczone. Dodatkowe wsparcie w postaci amortyzujących butów przyniesie im ulgę.

  • treningi mieszane -  jeśli łączysz mniej intensywne treningi ze sprintem lub biegasz interwały, buty dające wsparcie świetnie sprawdzą podczas spokojniejszego tempa.

Kiedy powinno się używać butów ze wsparciem?

Które buty ze wsparciem będą dla mnie najlepsze?

Jest wiele powodów dla których warto wybrać buty zapewniające wsparcie. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi, które pomogą ci wybrać najlepszy model.

CLOUDACE gwarantuje najwyższa amortyzację, komfort i wsparcie, bez utraty zwinności. Podeszwa CloudTec złożona z dwóch rodzajów elementów: w strefie pięty i śródstopia elementy z ultramiękkiej pianki Zero-Gravity dla skutecznej amortyzacji, w części przedniej – elementy z gumy, aby zapewnić dynamiczne wybicie. 

SPRAWDŹ

CLOUDFLYER to stabilne buty amortyzujące o lekkiej podeszwie, które zapewnią swobodę ruchów oraz zwinność na dystansie powyżej 5 kilometrów. Większe chmury w podeszwie oraz pianka Zero-Gravity zapewniają jeszcze lepsze wsparcie oraz niską wagę produktu. Wewnętrzna siatka zapewnia wentylację podczas intensywnego biegu.

SPRAWDŹ

CLOUDSTRATUS zapewnia maksymalną amortyzację oraz dodatkowe wsparcie nawet podczas bardzo długich dystansów. Pianka Helion™ zapewnia amortyzację na twardym terenie. Amortyzacja w okolicach pięty i przodostopia zapewnia dodatkowy rozpęd, buty świetnie sprawdzą się na dystansie powyżej 10 kilometrów.

SPRAWDŹ

Wczytaj czat