Ładuję...

Jak dbać o kaszmir

Jak pielęgnować kaszmirowe ubrania?

Otula luksusem, dopasowuje się do sylwetki, delikatnie ogrzewa i charakteryzuje się pięknym połyskiem. Kaszmir to jeden z najcenniejszych materiałów, przyjemny w dotyku i szlachetny w swoich walorach. Wykorzystywany jest przez najwyższej klasy twórców odzieży, w szczególności czapek, szalików, rękawiczek i swetrów. Jeśli posiadasz w swojej szafie kaszmirowe skarby, dowiedz się, jak najlepiej je pielęgnować.

Sweter kaszmirowy Chinti&Parker

Szlachetna miękkość

Słynny kaszmir to wyrafinowany i najdroższy na świecie rodzaj wełny. Pozyskiwana jest ona z kóz kaszmirskich, żyjących na ośnieżonych zboczach azjatyckich Himalajów. Ekstremalne warunki klimatyczne sprzyjają wyjątkowym właściwościom sierści zwierząt i sprawiają, że surowiec jest wytrzymały i odporny. Jego niespotykane walory, a także skomplikowany sposób hodowli kóz oraz proces otrzymywania wyjątkowego materiału przyczyniają się do wysokiej ceny kaszmirowych produktów, jednak ich jakość zachwyca najbardziej wymagających klientów. Zalety kaszmiru, a tych można wyróżnić wiele, przysłaniają trudy pielęgnacji. Nie jest ona skomplikowana, jednak tak szlachetnemu materiałowi, warto poświęcić więcej uwagi niż innej wełnie. 

Chinti&Parker
Chinti&Parker

Pranie i suszenie

Jeśli chcemy, aby nasza ulubiona kaszmirowa rzecz była w świetnej kondycji przez wiele sezonów, powinniśmy traktować ją z należytą ostrożnością. Ręczne pranie jest do tego najlepszym sposobem, pozwalającym utrzymać ubrania w najlepszym stanie. Zanurz rzecz w letniej wodzie, dodając odpowiedni detergent, przeznaczony do prania kaszmirowych ubrań lub tkanin delikatnych. Wystarczy lekko i czule ugniatać tkaninę, unikaj mocnego tarcia, które naruszy strukturę materiału. Po praniu wyciśnij nadmiar wody, nie skręcając tkaniny. Ubrania susz wyłącznie w pozycji poziomej. Uwieszenie tkaniny nieodsączonej z wody na suszarce, spowoduje jej deformację. Ubrań z kaszmiru nie należy także suszyć w świetle słonecznym.

Pielęgnacja i przechowywanie

Po pierwszym założeniu rzeczy z kaszmiru, mogą pojawić się na jego powierzchni małe kuleczki. Powstają na skutek splątania się niektórych luźnych włókien, które powodują powstanie kulek w trakcie noszenia tj. tarcia. Tworzenie się ich wcale nie oznacza gorszej jakości kaszmiru – jest to nieunikniona konsekwencja starannego przetwarzania się tych wyjątkowych włókien. Kulki z łatwością możesz usunąć ręcznie lub używając specjalnego grzebienia do kaszmirowych ubrań. Przekonasz się że usuwając je, Twoje ubrania nabiorą miękkości w noszeniu. Po sezonie, w którym nosisz swoje ulubione kaszmirowe rzeczy, wypierz je, wysusz i delikatnie zwinięte przechowuj w oddychającej torbie. Dzięki temu zachowają swoje walory i estetykę oraz będą cieszyć Cię idealną jakością przez wiele lat. 

Może spodobają Ci się także:

S'portofino
S'portofino
S'portofino

Wczytaj czat