Ładuję...

Jak dbać o odzież outdoor?

Jak dbać o odzież outdoorową?

Odpowiednia pielęgnacja odzieży outdoorowej i ubrań do górskich wędrówek pozwoli na dłużej zachować jej właściwości. Są to zwykle zaawansowane technologicznie materiały. Dlatego wiele osób obawia się czyścić je w warunkach domowych. Warto jednak podkreślić, że dbanie o odzież do sportów terenowych ma pozytywny wpływ nie tylko na wygląd produktu. Poprawia trwałość ubrań i higienę ich noszenia. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o odzież outdoorową, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

profesjonalna odzież turystyczna

Odzież outdoor – co to znaczy?

Odzież zewnętrzna lub profesjonalna odzież turystyczna. Odzież technologiczna, odzież górska. To niektóre z zamienników, których używamy do określania elementów stroju do aktywności na świeżym powietrzu. Najczęściej tego typu ubrania posiadają oddychającą membranę. To ona odpowiada za wodoodporność odzieży. W przypadku laminatów i odzieży softshellowej jej funkcją jest z kolei zapewnienie optymalnej oddychalności. Więcej na temat membran przeczytasz tutaj. Odzież z membraną należy prać, ponieważ cząsteczki brudu blokują mikropory. Obniża to znacznie paroprzepuszczalność materiału. Podczas prania nie należy stosować detergentów. Charakteryzują się one właściwościami hydrofilowymi. Oznacza to, że po kontakcie z nimi materiał będzie wchłaniał więcej wody. Dlatego warto skorzystać ze specjalnych środków do prania odzieży technologicznej. Maksymalna temperatura prania wynosi 40 stopni Celsjusza. Podstawą do dopasowania temperatury są zalecenia producenta na metce. Należy też ustawić niski poziom wirowania.

odzież outdoorowa
Odzież do wędrówek górskich

Suszenie odzieży membranowej

Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z suszarki bębnowej. Najlepszym rozwieszenie odzieży na świeżym powietrzu. W pierwszym przypadku najlepszy będzie delikatny cykl, po którym warto zostawić strój w suszarce jeszcze przez niecałe pół godziny. Nie obawiaj się, że ciepłe powietrze uszkodzi warstwę DWR. Wręcz przeciwnie. Pomoże jej odzyskać właściwości hydrofobowe. Jeśli jednak nie masz dostępu do suszarki bębnowej, a pogoda nie pozwala Ci na wysuszenie odzieży na zewnątrz, istnieje jeszcze możliwość użycia żelazka. Ten sposób nie sprawdzi się jednak przy każdym rodzaju materiału. Dodatkowo należy szczególnie uważać na temperaturę i zrezygnować z użycia pary. W przypadku prasowania zalecamy dużą ostrożność. Nie jest to też rekomendowany sposób suszenia odzieży outdoorowej. Znacznie bezpieczniejsze będą dwa pierwsze warianty.

Impregnacja odzieży z membraną

Impregnacja odzieży z membraną

Po każdym praniu należy zaimpregnować odzież z membraną. Dlaczego to tak ważne? Celem takiego działania jest wzmocnienie warstwy DWR, czyli hydrofobowego wykończenia, którym pokryte są ubrania. W tym celu należy skorzystać ze środków do impregnacji odzieży outdoorowej. Mają one zwykle postać płynu do wykorzystania w pralce lub sprayu. Co istotne, nie należy impregnować polarów czy bielizny termoaktywnej. Jeśli kurtka posiada taką warstwę ocieplenia, konieczne będzie jej odpięcie.

odzież w góry dla dzieci

Jak pielęgnować odzież outdoorową dla dzieci

Najmłodsi fani ruchu na świeżym powietrzu również potrzebują właściwej odzieży. Dzięki ochronie przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych dziecko będzie mogło czerpać radość z aktywności i eksploracji. W przypadku pielęgnacji odzieży górskiej dla dzieci obowiązują takie same zasady jak w wariancie dla osób dorosłych. Jednak częstotliwość zabrudzeń bywa większa. Standardowo odzież outdoorową warto prać minimum co dwa sezony. W przypadku najmłodszych warto robić to częściej. Szczególnie że zabrudzenia obniżają właściwości materiału. Odzież outdoorowa dla dzieci jest przystosowana do potrzeb najmłodszych. Wymaga przy tym starannej pielęgnacji.

Czyszczenie butów turystycznych

Outdoor to także technologiczne buty turystyczne. Również w ich przypadku należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Buty outdoorowe traktowane z odpowiednią dbałością posłużą dłużej. Zanim przystąpisz do czyszczenia, sprawdź, z jakiego materiału są wykonane. Zwykle będzie to skóra licowa lub nubuk. Instrukcję czyszczenia znajdziesz na cholewce. Pierwszym krokiem zazwyczaj jest oczyszczenie zewnętrznych zabrudzeń. Wystarczająca będzie woda i szczotka. Nubuk wymaga większej regularności czyszczenia. To delikatniejszy materiał. Szczotkowanie stanowi podstawę pielęgnacji, czasem jednak konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne środki do czyszczenia butów. Dodatkowo należy umyć wnętrze buta wodą, zastosować środki neutralizujące rozwój bakterii i regularnie prać wkładki. Najlepiej ręcznie. Kolejnym krokiem, podobnie jak w przypadku odzieży outdoor będzie impregnacja. Więcej na temat pielęgnacji obuwia skórzanego przeczytasz tutaj.

Wiesz już jak dbać o odzież outdoorową. Idź o krok dalej. Chcesz dowiedzieć się, jak prać odzież sportową?

Jak zadbać o odzież sportową

Wczytaj czat