Odpowiedni strój sportowy to podstawa każdego treningu - w domu, na siłowni oraz na zewnątrz. Przy wyborze dobrej odzieży wiesz, że duże znaczenie ma materiał, z którego jest wykonana. Najlepsza jakość idzie w parze z wytrzymałością, komfortem i wsparciem dla Twojego ciała. Pomimo tego, że tkanina jest mocna i odporna na różne czynniki, to wymaga delikatniejszej pielęgnacji. Dlaczego? Środki piorące i rodzaj prania mogą wpłynąć negatywnie na strukturę materiału, przez co może on stracić swoje pożądane właściwości. Dlatego konieczne jest, by przestrzegać kilku zasad, które pozwolą Ci ćwiczyć w ulubionym zestawie jak najdłużej. Poniższy poradnik podpowie Ci, jak prać odzież na trening.
Jak prać odzież sportową?
Czy odzież sportową można prać w pralce?
Przy pielęgnacji odzieży treningowej bardzo ważne jest, by nie zwlekać z jej czyszczeniem. Po każdym wysiłku pot gromadzi się w kanalikach technicznego materiału, sprawiając, że po czasie traci on swoje wodoodporne i oddychające właściwości. Dodatkowo nieczyszczony strój sportowy jest siedliskiem bakterii, grzybów oraz pleśni, co negatywnie wpływa nie tylko na ubrania, ale przede wszystkim na skórę. Dotyczy to zarówno ubrań na trening, jak i do biegania. Pewnie nie raz w Twojej głowie pojawiło się pytanie, czy strój do ćwiczeń możesz włożyć do pralki. Najczęściej odzież sportowa wykonana jest z mieszanki materiałów, takich jak poliester i elastan. Dzięki rozwojowi technologii obecnie marki, takie jak P.E Nation i Adidas by Stella McCartney stawiają w swoich kolekcjach na tkaniny pochodzące z recyklingu, które w niczym nie ujmują pierwowzorom. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie metki. Jeśli producent nie zaleca prania ręcznego, to jak najbardziej możesz wyprać rzeczy w pralce. Większość urządzeń jest wyposażona w specjalne programy czyszczące, a w przypadku odzieży sportowej, najlepiej sprawdzą się funkcje prania ubrań sportowych lub prania delikatnego. Jeśli zdecydujesz się na któryś z tych wariantów, pamiętaj o tym, żeby temperatura wody nie przekroczyła 30 stopni. Wyższa może znacząco wpłynąć na materiał, pozbawić go właściwości oraz skurczyć. Może również znacząco wpłynąć na nadruki lub elementy z folii flex. Dlatego pamiętaj, żeby przed praniem wywrócić ubrania na lewą stronę. Odseparuj odzież treningową od pozostałych ubrań, które mogą ją uszkodzić. Zamki lub aplikacje mogą zrobić dziurę w materiale. Dobrym wyborem będą specjalne woreczki do prania, które dodatkowo zabezpieczą tkaninę. Unikaj ostrych środków piorących i wybielaczy. Zamiast tego wybierz delikatne płyny lub dedykowane preparaty do czyszczenia odzieży sportowej. Jeśli zastanawiasz się, czy podobnie możesz potraktować bieliznę termoaktywną, sprawdź ten artykuł.
Ocet jako uniwersalny preparat do czyszczenia odzieży na trening
Jeśli w danym momencie nie posiadasz delikatnego płynu lub widzisz, że po praniu brud oraz nieprzyjemny zapach pozostały na odzieży treningowej, sięgnij po kuchenny ocet. To uniwersalny środek do czyszczenia, który znajduje się niemal w każdym domu. Sprawdzi się również przy pielęgnacji stroju sportowego. Nie tylko pozbędzie się trudnych plam, ale też zmiękczy tkaninę i zachowa kolor. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli chcesz usunąć trudne plamy, wówczas spryskaj je octem i pozostaw na 15 minut lub wymocz w occie wymieszanym z ciepłą wodą 1:2. Po tych czynnościach wypierz ubranie w pralce, postępując zgodnie z powyższą instrukcją. Jeśli natomiast chcesz się pozbyć nieprzyjemnego zapachu lub podkreślić kolor stroju sportowego, dodaj szklankę octu do prania. Warto podkreślić, że ocet zabija bakterie.
Odzież treningowa po praniu – jak suszyć i czy można ją prasować?
Kiedy Twój strój sportowy jest już czysty, rozwieś go równomiernie na suszarce w większych odstępach. Dzięki temu prawidłowo wyschnie i unikniesz niepożądanej wilgoci, która sprawi, że materiał będzie miał nieprzyjemny zapach. Warto pamiętać o tym, że nie wolno prasować odzieży sportowej. Gorąca temperatura żelazka i para wpływają negatywnie na techniczną strukturę ubrań. Nie trzeba ich prasować, żeby dobrze się układały na sylwetce. Odzież treningowa jest zaprojektowana w taki sposób, że dostosowuje się do ciała. Wystarczy kilka prostych zasad, by Twój strój do treningu służył Ci jak najdłużej. Nieodłączonym elementem zestawu są także buty sportowe. O ich pielęgnacji przeczytasz tutaj.
PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY