Ładuję...

Jak prać buty sportowe

Pranie butów sportowych w pralce

Czy buty sportowe można prać w pralce? Pewnie nie raz w Twojej głowie pojawiło się to pytanie, gdy Twoje ulubione buty straciły swój pierwotny wygląd i potrzebowały odświeżenia. Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić swoje buty sportowe, przeczytaj nasz przewodnik i przekonaj się, jakie to proste.

Czy buty sportowe można prać w pralce?

Odpowiedź na to pytanie może brzmieć zarówno – tak, jak i – nie. W pralce, bez żadnych obaw, można prać buty sportowe, które są szyte i wykonane z tkanin syntetycznych. Nie oznacza to, że butów klejonych w pralce prać nie można. Aby mieć pewność, że buty nie ulegną rozklejeniu w trakcie prania należy sprawdzić metki, na których zawarte są instrukcje od producenta.

S'portofino
S'porotifno

W pralce można również prać buty, które wykonane są z naturalnego materiału np. płócienne trampki, jednak tylko gdy ich podeszwa jest gumowa. Buty z podeszwą ze skóry lub juty nie nadają się do prania w pralce – nadmiar wody może wpłynąć na zmianę koloru, faktury, a nawet spowodować późniejsze przemakanie. Buty sportowe wykonane ze skóry lub zamszu nie nadają się do prania w pralce. Tego rodzaju obuwie należy czyścić ręcznie, przy użyciu specjalnych detergentów.

SPRAWDŹ OFERTĘ BUTÓW SPORTOWYCH

Przygotowanie butów do prania – zasady

Zanim przystąpisz do prania butów w pralce, musisz je do tego przygotować. Poniżej znajdziesz 5 prostych kroków, które należy wykonać, aby osiągnąć lepszy efekt prania oraz nie zniszczyć butów ani nie uszkodzić pralki:

#1 Jeśli buty są przemoczone i brudne, najlepiej poczekać aż wyschną. Wiele zabrudzeń uda się odczyścić na sucho za pomocą małej szczotki, np. szczoteczką do zębów. Może się wówczas okazać, że pranie butów w pralce nie będzie konieczne.

#2 Usuń z butów wszystkie większe zanieczyszczenia. Piasek czy kamyki mogą uszkodzić zarówno buty jak i pralkę.

#3 Wyjmij z butów sznurówki oraz (jeśli to możliwe) wkładki. Wypierz je ręcznie, wcześniej namaczając w ciepłej wodzie z proszkiem do prania.

S'portofino

#4 Każdy but włóż osobno do specjalnego woreczka do prania rzeczy delikatnych. Jeśli takich nie masz, z powodzeniem zastąpią je płócienne torby na zakupy, czy małe bawełniane poszewki na poduszki. W ten sposób zabezpieczysz buty przed bezpośrednim obijaniem się w trakcie prania i unikniesz przypadkowych rozdarć czy zaciągnięć materiału.

#5 Aby zabezpieczyć pralkę, razem z butami włóż do środka inne rzeczy np. ręczniki czy ścierki, aby uniknąć obijania się butów o bęben pralki.

S'porotifno
S'porotifno

Pranie butów w pralce – zasady

Jeśli Twoje buty są już przygotowane do prania, czas ustawić program. O czym należy pamiętać, piorąc buty w pralce? W ilu stopniach prać buty? Podpowiadamy! 

#1 Program – obecnie, coraz więcej pralek posiada specjalne programy do prania butów w pralce. Jeśli Twoja pralka ma taki – wybierz właśnie ten. Jeśli nie, ustaw pralkę na wolne obroty (mak. 500 na minutę) oraz wyłącz opcję wirowania.

#2 Czas – ustaw czas na najkrótszy z możliwych – buty nie powinny prać się dłużej niż 30- 40 minut.

#3 Temperaturaw jakiej temperaturze prać buty? Maksymalna temperatura, w jakiej należy prać buty w pralce to 30^. Wyższe temperatury mogą powodować deformowanie się zarówno podeszwy, jak i cholewki buta.

#4 Detergenty – używaj niewielkiej ilości środków piorących. Wybierz te, które nie posiadają dodatkowych zmiękczaczy. Zrezygnuj z płynu do płukania tkanin. Mogą źle wpływać na cholewkę buta.

S'portofino

Suszenie butów po praniu

Ponieważ buty nie zostały odwirowane, będą miały w sobie dużo wody i ich schnięcie może trochę potrwać. Nie przyspieszaj tego procesu, wystawiając je na słońce, kładąc na kaloryfer czy susząc je suszarką do włosów. Takie działanie może spowodować blaknięcie, lub pojawienie się żółtych zacieków. Postaw buty w zacienionym i przewiewnym miejscu. Możesz do środka włożyć gazetę, która wyciągnie wilgoć i jednocześnie pomoże zachować naturalny kształt butów. Pod żadnym pozorem nie susz butów w suszarce bębnowej! Wysoka temperatura zniszczy buty. Wkładki i sznurówki susz osobno i włóż je do butów dopiero, gdy wszystko będzie całkowicie suche.

SPRAWDŹ BUTY SPORTOWE ON RUNNING

Jak wyczyścić buty sportowe, których nie można prać w pralce?

A co jeśli Twoich butów nie można prać w pralce, lub z obawy przed ich zniszczeniem nie chcesz tego robić? Wówczas pozostaje Ci wyczyścić je ręcznie. Bez względu na to z jakiej tkaniny wykonane są Twoje buty, przed ich praniem należy przygotować obuwie, czyli oczyścić buty z piasku, kurzu czy kamieni. W tym celu użyj szczoteczki lub miękkiej ściereczki.

S'portofino
S'portofino

Buty płócienne z gumową podeszwą lub te wykonane w całości z tkanin syntetycznych, włóż do miski z roztworem z ciepłej wody i proszku do prania. Pozostaw je na ok. 30 minut, aby namokły. Po tym czasie delikatnie wyszoruj je szczotką. Zacznij od podeszwy, następnie wyczyść język (na którym bardzo często pojawiają się ciemne plamki od sznurówek), na końcu wyczyść cholewkę, zwracając szczególną uwagę na te miejsca, które brudzą się najmocniej – czubki butów, oraz zapiętki.

Buty wykonane są skóry, zamszu lub materiałów skóropodobnych najlepiej jest wyczyścić, używając specjalnych preparatów przeznaczonych do danego materiału. Dotyczy to przede wszystkim zamszu, który w kontakcie z wodą może zmienić swój kolor i fakturę. Jeśli nie masz pod ręką odpowiedniego preparatu, zamszowe buty staraj się wyczyścić „na sucho” czyli bez wody, przy użyciu miękkiej szczoteczki lub ręcznika frotte.

S'portofino
S'portofino

Natomiast buty wykonane ze skóry licowej można spróbować wyczyścić miękką ściereczką i lekkim roztworem wody z mydłem. Pamiętaj, aby unikać nadmiaru wody - ściereczka nie może być mokra, powinna być lekko wilgotna.

Jak często prać buty sportowe?

Zbyt częste pranie butów może źle wpływać na ich konstrukcję – powodować odkształcenia, wybarwiać kolor. Dlatego nie zaleca się prania na mokro butów częściej niż raz na 2-3 miesiące. Jednak przy intensywnych treningach, szczególnie w miesiącach wiosennych i letnich zachowanie butów sportowych w czystości jest szczególnie ważne. W tym celu może pomóc regularne czyszczenie i wymiana wkładek, oraz stosowanie preparatów bakteriobójczych i dezodorantów. Pomoże to skutecznie podnieść higienę i zapewnić komfort podczas noszenia butów, bez obaw o ich stan.

Jak wyczyścić białe buty?

Aby wyczyścić buty w jasnym kolorze, np. białe buty z siatki, należy: 

  1. Usunąć brud i błoto: czyszczenie białych butów rozpocznij od użycia miękkiej szczotki (na przykład szczoteczki do zębów) lub suchej szmatki, aby usunąć brud.
  2. Przygotuj roztwór do czyszczenia: Czym czyścić białe buty? Wymieszaj ciepłą wodę z delikatnym detergentem. Możesz również użyć specjalnego środka do czyszczenia butów, jeśli taki posiadasz.
  3. Zanurz miękką szczotkę lub szmatkę w roztworze i delikatnie wyczyść powierzchnię butów. Staraj się nie moczyć butów zbyt mocno.
  4. Wysusz buty: delikatnie spłucz buty czystą, zimną wodą, aby usunąć resztki detergentu. Staraj się nie moczyć wnętrza buta, a następnie wypełnij buty ręcznikami papierowymi lub gazetami, aby zachować ich kształt i pozostaw je do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Nie susz butów w suszarce ani nie stawiaj ich bezpośrednio przy grzejniku.

ZNAJDŹ SWOJE BUTY SPORTOWE W S'PORTOFINO

S'porotifno

 

Wczytaj czat