Jak dbać o bieliznę termoaktywną?
Niezależnie od pory roku i dyscypliny, odzież termoaktywna jest niezbędną warstwą stroju każdego miłośnika sportowych aktywności. Zarówno biegacze, narciarze oraz pasjonaci górskich wędrówek, doceniają jej właściwości termoregulujące, które pozwalają na uprawnie sportu, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja, by każda Twój ruch miał odpowiednie wsparcie. Sprawdź poradnik, jak dbać o bieliznę termoaktywną.
Jakie są rodzaje i właściwości bielizny termoaktywnej?
Aby uniknąć niechcianych problemów związanych z pielęgnacją, na początku warto rozróżnić rodzaje odzieży termoaktywnej. Profesjonalna koszulka sportowa lub kalesony powinny być wykonane z włókien syntetycznych takich jak poliamid i polipropylen, lub z materiałów naturalnych – najczęściej z wełny merynosów (potocznie zwanej merino). Taka tkanina w połączeniu z innowacyjnymi technologiami, skutecznie chłodzi lub grzeje organizm podczas wysiłku, w zależności od panujących na zewnątrz warunków. Ponadto odprowadza nadmiar wilgoci, zapewnia komfort, a tym samym sprawia, że możesz dać z siebie wszystko, uprawiając ulubiony sport. Ponadto istnieje podział na lekką odzież termiczną (idealną na wiosnę i lato), średnią (można ją nosić cały rok, sprawdzi się także zimą) i ciepłą (bielizna termoaktywna merino jest dedykowana głównie sportom zimowym). Zestaw odzieży termoregulującej sprawdzi się także podczas spacerów, gdy pogoda za oknem nie dopisuje.
Jak prać bieliznę termoaktywną?
Często pojawia się pytanie czy odzież sportową, która posiada specjalne właściwości należy prać często. Regularne pranie nie powinno wpłynąć na jakość tkaniny, jednak dobra bielizna termoaktywna (zarówno merino, jak i z włókien sytnetycznych), nie wymaga prania po każdym użyciu. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z informacjami na metce od producenta. Czy koszulkę termoaktywną lub kalesony powinno się prać w pralce czy lepiej ręcznie? Jeśli na metce widnieje informacja o temperaturze prania, to nie musisz się obawiać, że maszyna zniszczy odzież sportową. Najczęściej jest to 30°C. Dodatkowo wiele dzisiejszych pralek ma funkcję delikatnego prania lub program do odzieży sportowej, z których w tym przypadku możesz skorzystać. Zapewni to dodatkową ochronę odzieży termicznej.
Podobnie będzie w kwestii środka piorącego. Unikaj silnie działających środków do prania, które mogą zniszczyć tkaninę lub zapchać kanaliki, które odprowadzają pot. Użyj delikatnych środków, płatków mydlanych lub dedykowanych preparatów, przeznaczonych do odzieży sportowej, które odświeżą Twoją bieliznę termoaktywną, lecz nie zagrożą pożądanym właściwościom. Zaleca się, żeby nie używać płynów do płukania oraz wybielaczy. Jeśli natomiast wolisz wyprać ją ręcznie, to nie ma przeciwwskazań – pamiętaj jednak o optymalnej temperaturze. Po wyjęciu z pralki, nie wykręcaj bielizny, rozwieś odzież tak, żeby mogła swobodnie wyschnąć. Unikaj mechanicznego suszenia i pod żadnym pozorem nie prasuj tych elementów garderoby.
Sposoby na pielęgnowanie odzieży termoaktywnej
Odzież termoaktywna nie wymaga specjalnego traktowania, jeśli chodzi o przechowywanie w szafie. Gdy wybierasz się na trening lub w podróż, możesz ewentualnie użyć woreczka do bielizny, który odseparuje ją od reszty bagażu, tym samym zmniejszając ryzyko uszkodzenia materiału. Na rynku istnieją preparaty, które mają za zadanie dłużej utrzymywać właściwości odzieży, jednak gdy przestrzegasz wszystkich zaleceń, wówczas nie ma potrzeby ich stosowania. Dobra bielizna termoaktywna zachowa swoje paramtery, po prawidłowym praniu.